Recepty v kategorii: Rýžoviště

Nečekejte žádné zákeřnosti. Zde se bude všechno týkat právě a jen rýže a rýžových receptů.

Pro správné uvaření rýže jsou nejlepší rýžovary. To je známá věc, kterou praví gurmáni moc dobře vědí. Danému tématu se podrobně věnoval recenzní portál Testado.cz, který sepsal obsáhlý článek s nejlepšími rýžovary na trhu. Zároveň se dozvíte, jak rýžovar vybrat. Víte například, jak dlouho se má rýže správně vařit?

Kolik rýží znáš, tolikrát jsi člověkem

Víte, že na světě existuje více než 8 000 druhů rýže? Já jich znám tak pět. Mám tedy spoustu času objevovat další a další chutě 🙂 Hurá.

Bez mučení se přiznávám, že jsem dlouhou dobu znala a používala jen dlouhozrnnou rýži, který mi ale nikdy vlastně moc nechutnala. Postupně jsem se propracovala ke kulatozrnné, kterou miluju ze všech nejvíc. Baví mě na ní to, že je pěkně lepkavá, což já mám třeba nejradši.

U nás ale také vcelku jednoduše dostanete třeba basmati, jasmínovou, divokou, pravou arborio – kulatou nebo třeba černou rýži. Každá má něco do sebe – jedna krásně voní a sype se, další chutná po oříšcích. Pestrost je veliká a jde jen o to zkoušet a hledat, co vám bude vyhovovat.

Jaké recepty tu najdete?

Mými favority jsou jednoznačně rizota, na která právě nejčastěji používám kulatozrnku nebo když už se mi postaví do cesty pravá arborio, tak tu. Jednoduché parmezánove rízoto je prostě top.

Netradičním ale skvělým receptem je pak třeba kološvárské zelí – směs masa, zelí, rýže je naprosto neodolatelná.

Nu a pak tu máme recepty, které třeba jen nutně potřebují jako přílohu rýži, jinak by to nebylo ono. Co třeba taková pravá česká čína? Zni to šíleně, Číňan by se obrátil v hrobě, ale chuťově je to moc dobré.

Ale tady stopy rýže nekončí. Co takový puding, nebo nákyp, nudle nebo jen jako nezbytná součást plňky pro plněné papriky nebo zelné listy?

Rýže je krásná a zdravá. Co z ní připravujete vy?

Recepty s rýží:

Červené kari se zeleninou a kuřecím masem

Ve stravování jsem po pravdě velmi tradiční a spíše těžím z lokálních surovin. Jenže občas je potřeba si dát do sosáčku a ochutnat trošku jiné chutě. Mou velkou láskou je červené kari se zeleninou a kuřecím masem a jsem si jistá, že si jej zamilujete i vy. 🙂

Indické máslové kuřátko neboli butter chicken

Indická jídla mám velmi velmi ráda a kdybych mohla, jím je podstatně častěji, než jen příležitostně. Jedním z mých nejmilovanějších dobrot je rozhodně indické máslové kuřátko neboli butter chicken s rýží nebo ještě lépe s křupavým chlebem naan.

Arancini neboli rizotové koule

Připravujete rádi věci z tzv. zbytků? Podle mě jsou to často nejlepší pecky, které člověk v kuchyni vytvoří. O tom moc dobře věděli a ví své i Italové. Právě ti totiž přišli se senzační dobrotou, která se jmenuje arancini.

Kološvárské zelí

Kysané zelí je moc zdravé, a když se k němu ještě přihodí nějaké to maso a další věci, tak z toho prostě nemůže vzniknout nic špatného. Kološvárské zelí může možná kombinací mletého masa a rýže působit poněkud podezřele a zběsile, ale chuťově je to naprosto super (a když jsem ho dělala naposledy, tak jsem to celé sežrala úplně sama – ne na posezení).

Zapečené zelné závitky – holubce

Mnohokrát jsem si při přípravě zapečených zelných závitků – tj. holubců říkala, že to za ten pekelný smrad pronikající i panelem nestojí. Jenže pak jsem do závitku zakrojila, přidala k němu kysanou smetanu a všechno bylo jinak. Buďme k sobě upřímní, strašně to smrdí, jenže ona ta chuť za to stejně stojí.

Smetanové rizoto s cuketou

Smetanové rizoto s cuketou je zase jeden z těch receptů, který je jednoduchý na přípravu, zaplácnete si tím bříško a popřípadě vám i zbyde na další den na oběd (pokud také praktikujete úspornou krabičkovou metodu, abyste neutráceli miliony za oběd někde venku). Krom toho se dá použít jako hlavní chod nebo i jako příloha.

Parmezánové rizoto

Na parmezánové rizoto je sice přeborník můj kamarád Štěpán, ale i já mám svou modifikaci a dokonce jej dělám (jako správné čuně) bez pravé italské rýže, což je tedy na facku, ale komu se to nelíbí… Vždycky se rizoto snědlo do posledního zrnka i přes tento drobný hendikep a nepřítomnost Carnoli nebo Arborio.