Recepty v kategorii: Přílohy jak z výlohy

S přílohami si můžete užít spoustu legrace a experimentování. Zkoušeli už jste někdy rýži se svíčkovou nebo smažák s knedlíkem? No mně to taky přijde trošku přitažené za vlasy, ale proti gustu. Jen ať si každý najde to, co mu nejlíp vyhovuje.

Příloh a stejně tak i receptů na ně existuje kupodivu hodně široké spektrum a je jen na nás, nakolik s nimi budeme experimentovat.

Co je tedy všechno příloha?

Vezmeme to od těch jednodušších receptů, které zná i neználek. Všichni známe brambory a různé variace, jak je upravit. Ať si kdo chce co chce o bramboře říká, tak já je miluju. Brambory jsou moje nejvíc nejoblíbenější příloha. Bramborová kaše, hranolky, pečené brambory, zapečené brambory se sýrem, vařené ve šlupce, s kminem…je to jedno. Klidně bych bramboru jedla i jen s bramborou jako přílohou.

Krom bramborového šílenství tu ale máme také například spoustu druhů rýže. Každá je jiná, ale vždycky zajímavá. Hlavně se ale nebavte o rýži a její trvanlivosti s mou kamarádkou Péťou. Od naší rýžové diskuze vždycky trnu v křeči z toho, jestli je moje rýže dostatečně čerstvá a zdají se mi o ní děsivé sny – jak o Pétě, tak o ryži.

A co takhle knedlíčky? Já je moc nemusím, ale chápu, že k životu mnoha patří. A je jedno jestli jde o houskový, bramborový nok nebo knedlík či o špekový, plněný, kynutý a tak.

Trocha zdravého přiléhání

Ale přílohy jsou přeci také různé zeleninové saláty, luštěniny plné vitamínů nebo třeba bulgur, polenta a tak.

Možná jste ani vy na začátku pojednání o přílohách nečekali, že jich je tolik. Ale je to tak a meze naší představivosti, co všechno lze přiložit, se nekladou.

Moji tajní favoriti na top přílohu jsou ciambota a celerové pyré 🙂

Recepty na přílohy:

Výborné řecké tzatziki anebo luxusní okurka v jogurtu

Co takhle pravé řecké tzatziki – neboli vlastně takový dobrý okurkový salát? Jestliže jste stejně jako já milovníci okurek a nedělá vám problém na posezení zbaštit celou mísu okurkového salátu, pak jsou pro vás tzatziky nutnost.

Výborná hrachová kaše

Nevím, jak to máte vy s hrachovou kaší, ale pro mě to vždycky byl úděs a jen jsem si vzpomněla na barvu této krmě, měla jsem značné pochybnosti o tom, že mi tohle někdy projde trávící soustavou. Jenže nesuďme hrášek rychle a nelámejme nad ním hůl, protože i hrášková kaše může být pěkná kočka, kterou budete chtít potkávat častěji. 

Salát coleslaw

Vždycky jsem si pod pojmem coleslaw představovala, že nejde jen o zelný salát, ale že za tím vším stojí nějaká super originální historka. Představovala jsem si to tak, že jméno salát dostal po nějakém přinejlepším svatém Coleslawovi, který krmil chudé a konal zázraky.

Bulharský bramborový salát

Bulharský bramborový salát podle mě zná asi každý, akorát mu každý možná říkáme trochu jinak. Někdo bulharský někdo chorvatský, někdo balkánský, ale všechno je to ve své podstatě stejné. Jde o studený velmi jednoduchý a rychlý salát s bramborami a s výraznou zálivkou.

Pravá italská focaccia – křupavý chleba či geniálně dobrá pizza

Je tu někdo, kdo by neměl rád pizzu? Pizzu, ať už v jakékoliv podobě, má rád snad každý…když je tedy dobrá 🙂 Já tu pro vás jednu super dobrou křupavou a nadýchanou pizzu mám. Je pravda, že focaccia je spíš známá jako italský chleba, nicméně když si ji obložíte rajčatovou směsí a plátky mozarelly a čerstvou bazalkou, tak je to labůžo. A je jedno, jestli tomu říkáte chleba, pizza nebo focaccia 🙂

Klasický bramborový salát – podle Čubí rodinky

Každá rodina má svůj recept na bramborový salát, který se dědí z generace na generaci, občas se třeba lehce obmění, ale je v něm vidět nezaměnitelný rukopis rodiny a to se mi líbí.

Salát s melounem, rukolou a balkánským sýrem

Máme léto, je teplíčko, takže je potřeba se osvěžit něčím zdravým, chutným, studeným. Melounový salát s balkánským sýrem vám možná bude připadat trošku jak když pejsek s kočičkou a tak dále, ale je to super a osvěží to.