Recepty v kategorii: Zdravé dobroty

V dnešní době jede ve velkém trend zdravého jídla. Co to je ale to zdravé jídlo? Asi k tomu každý přistupuje trochu jinak, proto já vám tu předkládám svoji verzi toho, co si myslím, že je zdravé jídlo, které našemu tělu prospěje, nezatíží ho a ještě pěkně zasytí.

Z čeho vařím?

Najdete tu recepty na jídla, která jsou plná zeleniny, luštěnin, dobrého netučného masa a ingrediencí, které neobsahují různá éčka, béčka ani céčka. Snažím se tu vyvarovat zahušťovadel nebo mouky, pracuji přímo se základními surovinami (ne polotovarům) a snažím se nepřemašťovat.

Někdo má pocit, že když se vaří zdravě, stojí to i více peněz, protože potřebujeme skutečnou zeleninu, skutečné maso a jiné další podobné záležitosti. Podle mě je to nesmysl. Není potřeba vařit z bio potravin nebo vymýšlet různé rituály vyhánění špatného ducha jídla, abychom si pochutnali na něčem, co nám prospěje. Stačí jen nebýt líný a pěkně vařit doma a věnovat jídlu čas. Protože ono vám to vrátí na stokrát.

Na co se můžete těšit?

Co třeba takový melounový salát s rukolou a balkánem? Výborné jsou pak třeba také různé pomazánky – například avokádová. Pokud zabrousíme do masa, tak je naprosto skvělý pečený králík na tymiánu 😉

Mnohem víc toho najdete v této rubrice. Těším se i na vaší inspiraci!

Zdravé recepty:

Výborné řecké tzatziki anebo luxusní okurka v jogurtu

Co takhle pravé řecké tzatziki – neboli vlastně takový dobrý okurkový salát? Jestliže jste stejně jako já milovníci okurek a nedělá vám problém na posezení zbaštit celou mísu okurkového salátu, pak jsou pro vás tzatziky nutnost.

Výborná hrachová kaše

Nevím, jak to máte vy s hrachovou kaší, ale pro mě to vždycky byl úděs a jen jsem si vzpomněla na barvu této krmě, měla jsem značné pochybnosti o tom, že mi tohle někdy projde trávící soustavou. Jenže nesuďme hrášek rychle a nelámejme nad ním hůl, protože i hrášková kaše může být pěkná kočka, kterou budete chtít potkávat častěji. 

Zeleninová polévka s rajčaty a červenými fazolemi

Jsem veliký polévkomil. Kdyby bylo jen na mě, tak se živím převážně polévkami a to pořád 🙂 Pro vás tu teď mám jednu ze svých oblíbenců, kterou jsem odkoukala od své ségry (ta jí dělá úplně nejdokonalejší). Jde o na duši hřející, tělo posilující a do každého počasí se hodící zeleninou polévku ozdobenou o rajčata a fazole. 

Chia pudink s kokosem a ovocem

Chia pudink jsem před časem ochutnala poprvé a naprosto jsem se do téhle jednoduché a super ultra zdravé dobroty zamilovala. Pro neználky rovnou uvádím, že se chia vyslovuje “čija”. Já jsem to třeba dlouho nevěděla a bála jsem se o této tajemné záležitosti vůbec hovořit, aby se společensky neznemožnila 🙂 Takže čija.

Kokosovo-ananasové smoothie

Kokosovo-ananasové smoothie je vlastně taková nealko piňa colada, kterou naprosto bezmezně miluju. Kokos můžu mít téměř na všem a ananas, když je dobře vyzrálý, tak ten je špica také vždycky. Kromě toho je to samozřejmě naprosto na 200% zdravé a plné vitamínů, až vám z toho budou vibrovat chlupy na těle…ale opravdu.

Lahodné acai kakaové kuličky

Vždycky jsem fandila receptům, které jsou jednoduché, ideálně zdravé a ještě k tomu naprosto lahodné. Tohle všechno právě acai kuličky, co nás naučily Step-in holčičky (probudilo se mi básnické střevo) splňují na 200%. Krom toho mají antioxidační účinek 😉

Vegetariánský boršč

Spousta z vás je spíše masově založená a možná tak moc nepochopíte mé zapálení a velkou lásku, kterou chovám k vegetariánskému boršči. Ale doporučuji mu dát šanci a uvidíte, že se stane i vaším miláčkem.

Salát s melounem, rukolou a balkánským sýrem

Máme léto, je teplíčko, takže je potřeba se osvěžit něčím zdravým, chutným, studeným. Melounový salát s balkánským sýrem vám možná bude připadat trošku jak když pejsek s kočičkou a tak dále, ale je to super a osvěží to.

Vepřové v krémovo-jablečné omáčce

Jestliže stejně jako my, Čubínci, máte kamarády, kteří trpí nějakým druhem netolerance (myslím samozřejmě jídelní, protože jinak máme kamarády velmi tolerantní), tak je pro vás recept na vepřovou panenku v krémově-jablečné omáčce naprostá trefa.