Recepty v kategorii: Zdravé dobroty

V dnešní době jede ve velkém trend zdravého jídla. Co to je ale to zdravé jídlo? Asi k tomu každý přistupuje trochu jinak, proto já vám tu předkládám svoji verzi toho, co si myslím, že je zdravé jídlo, které našemu tělu prospěje, nezatíží ho a ještě pěkně zasytí.

Z čeho vařím?

Najdete tu recepty na jídla, která jsou plná zeleniny, luštěnin, dobrého netučného masa a ingrediencí, které neobsahují různá éčka, béčka ani céčka. Snažím se tu vyvarovat zahušťovadel nebo mouky, pracuji přímo se základními surovinami (ne polotovarům) a snažím se nepřemašťovat.

Někdo má pocit, že když se vaří zdravě, stojí to i více peněz, protože potřebujeme skutečnou zeleninu, skutečné maso a jiné další podobné záležitosti. Podle mě je to nesmysl. Není potřeba vařit z bio potravin nebo vymýšlet různé rituály vyhánění špatného ducha jídla, abychom si pochutnali na něčem, co nám prospěje. Stačí jen nebýt líný a pěkně vařit doma a věnovat jídlu čas. Protože ono vám to vrátí na stokrát.

Na co se můžete těšit?

Co třeba takový melounový salát s rukolou a balkánem? Výborné jsou pak třeba také různé pomazánky – například avokádová. Pokud zabrousíme do masa, tak je naprosto skvělý pečený králík na tymiánu 😉

Mnohem víc toho najdete v této rubrice. Těším se i na vaší inspiraci!

Zdravé recepty:

Výborné řecké tzatziki anebo luxusní okurka v jogurtu

Co takhle pravé řecké tzatziki – neboli vlastně takový dobrý okurkový salát? Jestliže jste stejně jako já milovníci okurek a nedělá vám problém na posezení zbaštit celou mísu okurkového salátu, pak jsou pro vás tzatziky nutnost.

Výborná hrachová kaše

Nevím, jak to máte vy s hrachovou kaší, ale pro mě to vždycky byl úděs a jen jsem si vzpomněla na barvu této krmě, měla jsem značné pochybnosti o tom, že mi tohle někdy projde trávící soustavou. Jenže nesuďme hrášek rychle a nelámejme nad ním hůl, protože i hrášková kaše může být pěkná kočka, kterou budete chtít potkávat častěji. 

Zeleninová polévka s rajčaty a červenými fazolemi

Jsem veliký polévkomil. Kdyby bylo jen na mě, tak se živím převážně polévkami a to pořád 🙂 Pro vás tu teď mám jednu ze svých oblíbenců, kterou jsem odkoukala od své ségry (ta jí dělá úplně nejdokonalejší). Jde o na duši hřející, tělo posilující a do každého počasí se hodící zeleninou polévku ozdobenou o rajčata a fazole. 

Chia pudink s kokosem a ovocem

Chia pudink jsem před časem ochutnala poprvé a naprosto jsem se do téhle jednoduché a super ultra zdravé dobroty zamilovala. Pro neználky rovnou uvádím, že se chia vyslovuje “čija”. Já jsem to třeba dlouho nevěděla a bála jsem se o této tajemné záležitosti vůbec hovořit, aby se společensky neznemožnila 🙂 Takže čija.

Kokosovo-ananasové smoothie

Kokosovo-ananasové smoothie je vlastně taková nealko piňa colada, kterou naprosto bezmezně miluju. Kokos můžu mít téměř na všem a ananas, když je dobře vyzrálý, tak ten je špica také vždycky. Kromě toho je to samozřejmě naprosto na 200% zdravé a plné vitamínů, až vám z toho budou vibrovat chlupy na těle…ale opravdu.

Lahodné acai kakaové kuličky

Vždycky jsem fandila receptům, které jsou jednoduché, ideálně zdravé a ještě k tomu naprosto lahodné. Tohle všechno právě acai kuličky, co nás naučily Step-in holčičky (probudilo se mi básnické střevo) splňují na 200%. Krom toho mají antioxidační účinek 😉

Vegetariánský boršč

Spousta z vás je spíše masově založená a možná tak moc nepochopíte mé zapálení a velkou lásku, kterou chovám k vegetariánskému boršči. Ale doporučuji mu dát šanci a uvidíte, že se stane i vaším miláčkem.

Salát s melounem, rukolou a balkánským sýrem

Máme léto, je teplíčko, takže je potřeba se osvěžit něčím zdravým, chutným, studeným. Melounový salát s balkánským sýrem vám možná bude připadat trošku jak když pejsek s kočičkou a tak dále, ale je to super a osvěží to.