Jsou jídla, která mohu jíst několik dní v kuse a vůbec se mi nepřejí. Přesně takový je i klasický boršč, který se u nás doma připravuje do největšího možného hrnce a jí se k obědu, večeři (já si ho dám občas i k snídani), protože je to taková chuťová pohádka, která nikdy neomrzí.

Sice píšu klasický boršč, ale jak to tak bývá, jeho variant je velké množství. My do našeho boršče dáváme tři druhy masa, což může přijít někomu jako přehnané velikářství. Beru tuto polévku nicméně i jako hlavní jídlo – je sytá a najdete v ní vše, fakt vše. Také nedávám brambory a ani kysané zelí a řepu dávám již sterilovanou, protože ten nálev, ach ten nálev tomu prostě dodá neskutečnou chuť!

Jestliže ale neholdujete masu, připravila jsem pro vás také variantu boršče bez masa, kterou miluji stejně vroucně jako tuto masovou. Zkuste také. 🙂

Uložit na Pinterest Pinterest
Hlavní fotka k receptu Dokonalý masový boršč

Ingredience na masový boršč

Množství: 8 porcí

200 g vepřového masa (např. plec)
200 g hovězího masa (např. hovězí hrudí nebo žebra – těch klidně 500 g)
200 g uzeného masa (např. krkovice)
200 g červené řepy (sterilované)
200 g bílého zelí
2 střední mrkve (cca 120 g)
2 petržele (cca 120 g)
1/5 celeru (cca 50 g)
1 cibule (70 g)
2 bobkové listy
5 kuliček nového koření
10 kuliček pepře
sůl
160 g kysané smetany
Hrst petržele (10 g)
1,5 l vody


Školní rok se blíží! Udělejte radost dítkům krásnou svačinkovou krabičkou a sobě téměř nekonečnou (nejen) svačinkovou inspirací. V mé kuchařce vás čeká 190 receptů, sezonních, nutričně vyvážených, připravených do týdenních plánů. Nemusíte nic řešit ani vymýšlet, jen otočíte stránku.

Koupit Velkou svačinkovou bichli

Navíc nyní získáte bonus – neomezený přístup k receptům z knihy v členské sekci našeho webu, takže recepty budete mít po ruce i na cestách a kniha může zůstat klidně doma. 🙂 Více zde.

Postup přípravy

Doba přípravy: 20 minut
Doba vaření: 60 minut
Celkový čas: 80 minut

Chcete posílat 1x týdně upozornění na nové recepty emailem? Navíc získáte pár dárečků! Klikněte sem a vše se dozvíte.


Také by vám mohlo chutnat:

Zakládáme vývar

Všechno maso si opláchneme a vložíme do hrnce společně s bobkovými listy, novým kořením, pepřem, celou cibulí a zalijeme studenou vodou. Solíme spíše střídmě, protože uzené maso je často dost slané a vývar osolí.

Vše necháme vařit do změknutí.

Tady je potřeba si říci, že každé maso se bude vařit jinou dobu. Je tedy potřeba ho kontrolovat a jakmile je měkké, vyjmout ho a nechat někde odpočívat. Nejdříve bude uvařené maso vepřové, za ním bude následovat uzené a jako poslední hovězí.

Ráda bych vám řekla, jak dlouho to bude přesně trvat, ale záleží hodně na druhu a kvalitě masa, které může být hodně různé.

Někdo k vaření masa také přistupuje tak, že si maso rovnou nakrájí na kostky cca 3 cm velké a pak vaří zvlášť hovězí a vepřové, kdy k hovězímu pak dohodí na provaření i kostky uzeného. A to je taky možnost. 🙂

Jakmile máme všechno maso měkké, vyjmeme ho z vývaru i s cibulí a necháme ho vychladnout, abychom si při jeho krájení nespálili prsty a jdeme na zeleninu.

Připravujeme zeleninu

Nakrájíme si na kostky či plátky mrkev, petržel, celer a necháme vařit v masovém vývaru do změknutí.

Zelí si nakrájíme na širší nudličky a přidáme také k zelenině.

Jakmile je zelenina měkká, přidáme také červenou řepu i s nálevem a necháme ještě 2–3 minuty provařit. Já do vývaru vracím také povařenou cibuli. Nezapomeňte přidat také nakrájené maso.

Polévka bude pěkně plná masa a zeleniny. Z toho důvodu už ji nezahušťuji.

Polévka je hotová. Teď už do ní jen přijdete nasekanou čerstvou petržel a servírujte s kysanou smetanou. Je to taková lahůdka, že i teď při psaní se mi sbíhají sliny.

Vaše Pája