Hovězí guláš z kližky je klasika klasik, kterou většinu populace vůbec neurazíte, spíše naopak – nadchnete. Pravdou je, že maso – kližka je poměrně specifické a někomu nemusí být úplně po chuti, ale zase jiný druh masa vám neudělá tak báječnou omáčku.

Příprava hovězího guláše je velmi jednoduchá a zde nebudu příliš experimentovat s kořením ani chutěmi, ale budu se držet klasiky, tak jak už ji dělaly naše babičky, prababičky a třeba možná už i nějaká prabábi lidoopka nad ohněm.

Uložit na Pinterest Pinterest
Hlavní fotka k receptu Klasický hovězí guláš z kližky

Ingredience na hovězí guláš z kližky

Množství: 4 velké porce

1 kg hovězí kližky
1 kg cibule (cca 5-ž větších cibulí)
2 lžíce rajského protlaku (jedna menší plechovka je ok)
2 lžíce červené papriky
3 stroužky česneku
1 lžička drceného kmínu
1 lžíce majoránky
3 bobkové listy
5-6 kuliček celého pepře
2-3 nová koření
sůl
3 lžíce oleje či sádla
cca 1 l vody či vývaru
(1 malá lžička uzené papriky)

(K ZAHUŠTĚNÍ)

Na jíšku:
3 vrchovaté lžíce hladké mouky
4 lžíce oleje

Krajíc chleba

1 střední brambora


Školní rok je tu! Udělejte radost dítkům krásnou svačinkovou krabičkou a sobě téměř nekonečnou (nejen) svačinkovou inspirací. V mé kuchařce vás čeká 190 receptů, sezonních, nutričně vyvážených, připravených do týdenních plánů. Nemusíte nic řešit ani vymýšlet, jen otočíte stránku.

Koupit Velkou svačinkovou bichli

Navíc nyní získáte bonus – neomezený přístup k receptům z knihy v členské sekci našeho webu, takže recepty budete mít po ruce i na cestách a kniha může zůstat klidně doma. 🙂 Více zde.

Postup přípravy

Doba přípravy: 15 minut
Doba vaření: 60 minut
Celkový čas: 75 minut

Hovězí kližka

V čem je hovězí kližka tak specifická, že se říká, že je z ní nejlepší guláš? Maso obsahuje hodně vaziva a tedy po uvaření se krásně uvolní do omáčky a dodá jí potřebný šmrnc. Někomu nemusí být úplně příjemné, že je tak maso poněkud prorostlejší, ale pokud budete věnovat očištění masa dostatečnou péči a okrájíte nepříjemné cancoury, zbylé kousky masa už parádu na talíři udělají.

Příprava a karamelizování cibulky

Kližku si nakrájejte na cca 3-4 cm kostky a cibuli najemno.

Do hrnce si dejte ideálně 3 lžíce vepřového sádla, ale pokud není, vystačíte v pohodě i s obyčejným rostlinným olejem. Přidejte na kostky nakrájenou cibulku a jdeme na její osmažení.

Toto je velmi důležitá část, protože naším cílem je cibulka zhnědlá, která doslova karamelizuje a vytvoří nám základ pro omáčku. Buďte trpěliví, protože množství cibule je velké a tedy nějakou chvíli (15-20 minut) potrvá, než cibulka chytne tu správnou barvu a začne se drobně připalovat a tedy i karamelizovat.

Tradice praví, že by tradiční hovězí guláš by měl obsahovat stejné množství cibule jako je masa (tj. 1kg masa, 1kg cibule). Mně to dlouhou dobu připadalo jako hodně a bránila jsem se tomu zuby nehty. Je ale pravda, že zezlátlá cibulka dokáže zázraky a vytvoří bezvadnou omáčku, kterou (pokud nepotřebujete super hutnou omáčku jako já) není potřeba ani zahušťovat.

Přidáváme

Jakmile máme hnědou cibulku, přidejte kližku a nechte ji tzv. zatáhnout (osmahněte ji 3-4 minuty ze všech stran) aby se v mase držela šťáva.

Maso a cibuli máme, takže jdeme na dochucení.

Do směsi přidejte 2 lžíce červené papriky a 2 vrchovaté lžíce rajského protlaku a vše promíchejte.

Přidejte také 2 bobkové listy, 2-3 nové koření, 5-6 celých pepřů, malou lžičku kmínu a zalejte vodou, popřípadě vývarem (někdo dává masox, což je podle mě masox – brrr :/). Osolte, uzavřete do papiňáku nebo nechte vařit v zakrytém hrnci.

Doba vaření – v papiňáku maso většinou změkkne cca za 40 minut. Ale samozřejmě záleží na tipu papiňáku. Nejlepší je mít ho ozkoušený. Pokud budete maso dělat pěkně postaru jen tak v hrnci, připravte se na pěkně pozvolné vaření, kdy gulášek jen něžně pobublává a to může trvat až tři hodiny. Maso bude měkké a omáčka báječná.

Zahuštění guláše

Jak jsem psala o pár řádků víc, cibulka by měla udělat dostatek, aby vznikla dobrá a dostatečně hustá omáčka. Pokud ale máte radši opravdu totální krémovku, můžete udělat tři věci.

  1. přidat hned v začátku k masu nadrobený plátek staršího chleba – mouka v něm zajistí zahuštění
  2. přidat hned v začátku 1 nastrouhanou syrovou bramboru – škrob v ní zajistí hustotu
  3. udělat si jíšku z 3 lžic hladké mouky a 4 lžic oleje a nechat ji zezlátnout. Tu ale přidáváme až ke konci.

Finišujeme

Masíčko změklo? Tak už to jdeme jen dochutit. Přidáme drcený česnek (čím jemnější, tím lepší). Pokud chcete intenzivní chuť česneku, přidejte ho skutečně až na konec a už ho nenechte provářet. Já ho většinou ještě na těch 5-10 minut nechám vařit, protože to tak nezatěžuje bříško.

(Pokud chcete dohušťovat jíškou, je taky nejvyšší čas). Jíšce sluší, pokud se může v omáčce provářet aspoň 15-20 minut. Z omáčky pak není cítit mouka).

Nakonec v ruce promneme majoránku a máme hotovo.

Já mám guláš nejradši jen s chlebem a čerstvou cibulkou. Sluší mu ale i knedlík, těstoviny nebo i brambory či bramborák. Mńam mňam.

A co takhle ještě další druhy gulášů? Na webu je celá gulášová sekce a tady je jen námls:

Dobrý guláš všem
Pája