Segedínský guláš, nebo pro mě vždycky jen segedin je moje super extra oblíbené jídlo (všechno, kde je dobré kysané zelí, je pro mě vlastně hoodně oblíbené). Mám ráda jak variantu, kdy se do omáčky nepřidává kysaná smetana, ale právě ta varianta se smetanou je prostě skvělá. Přijde mi, že jak je to zelí takové správně kyselé, kysaná smetana tomu dodá jemnost a eleganci 🙂

Je pravda, že zelí většinu nadme jako kozu, ale zase hledejme na tom i ta pozitiva – pěkně se nám pročistí střeva a předcházíme tak všelijakým zákeřným chorobám. Krom toho když je zelí dobré, tak prdík sem prdík tam neuškodí a břichabol nenastane. Další věc je ta, že pokud není zelí pěkně doma nakvašené, je pak záruka nějaké kvality především v tom si prostě najít tu pravou značku, která vám jak chuťově, tak na bříško sedne.

Uložit na Pinterest Pinterest
Hlavní fotka k receptu Segedinský guláš

Ingredience

Množství: 6 porcí

1 kg vepřové kýty
1 balení kysaného zelí
1 kysaná smetana
1 lžíce hladké mouky
Kmín
Sůl
½ žluté cibule
Olej na smažení
1 lžíce červené papriky
2 stroužky česneku


Školní rok je tu! Udělejte radost dítkům krásnou svačinkovou krabičkou a sobě téměř nekonečnou (nejen) svačinkovou inspirací. V mé kuchařce vás čeká 190 receptů, sezonních, nutričně vyvážených, připravených do týdenních plánů. Nemusíte nic řešit ani vymýšlet, jen otočíte stránku.

Koupit Velkou svačinkovou bichli

Navíc nyní získáte bonus – neomezený přístup k receptům z knihy v členské sekci našeho webu, takže recepty budete mít po ruce i na cestách a kniha může zůstat klidně doma. 🙂 Více zde.

Postup přípravy

Doba přípravy: 10 minut
Doba vaření: 60 minut
Celkový čas: 70 minut

Teď tedy k přípravě samotné:

Velmi jednoduché! Nakrájejte si vepřovou kýtu na kostičky (já mám radši menší konstky, takže tak těch 2,5 cm). Na drobnou pak nakrájejte i cibuli.

Do většího hrnce nalejte trochu oleje na osmažení cibulky. Tu poduste do sklovata, přidejte kostky masa a nechteje zprudka opéct. Maso posypte menší lžičkou kmínu, osolte, trochu popepřete, přidejte lžíci červené papriky a hned přelijte vodou tak, aby bylo maso úplně ponořené plus nějaký ten centimetr na vývar navíc. Vařte na mírném ohni, dokud maso není měkké.

Aby vznikla omáčka, můžete si buď udělat klasickou jíšku z oleje a mouky, nebo si prostě jen ve vodě rozmíchat mouku a vytvořit si záklechtku. Tu přidejte do vařícího se masa a podle potřeby a chuti klidně dohustěte. Čubí muž má radši krémovější, já radši řidší….takže jednou dělám omáčku řidší, jindy zase pěkně hustou.

K masu přidám propláchnuté kysané zelí – já ho nekrájím (ale z estetického hlediska chápu, že někomu nemusí vyhovovat, že se mu cáry zelí tahnou z úst), ale samozřejmě krájejte dle libosti, aby se vám dobře jedlo.

Vše nechám povařit ještě tak 15 minut a na závěr přidám nasekané stroužky česneku a KYSANOU SMETANU 🙂 To už jen vlastně jako takovou třešničku na dortu, protože to už dál vařit nemusíme.

Segedin mám nejradši samotný (ano jsem barbar), ale vynikající je i s chlebem nebo s knedlíkem či domácími nočky.
Jak jsem psala již na začátku, je to moje extra oblíbené jídlo, takže jsem schopná ho jíst klidně i studené.

Dobrou chuť a nebojte se nafouknutého bříška

Paní Čuba