Segedínský guláš, nebo pro mě vždycky jen segedin je moje super extra oblíbené jídlo (všechno, kde je dobré kysané zelí, je pro mě vlastně hoodně oblíbené). Mám ráda jak variantu, kdy se do omáčky nepřidává kysaná smetana, ale právě ta varianta se smetanou je prostě skvělá. Přijde mi, že jak je to zelí takové správně kyselé, kysaná smetana tomu dodá jemnost a eleganci 🙂

Je pravda, že zelí většinu nadme jako kozu, ale zase hledejme na tom i ta pozitiva – pěkně se nám pročistí střeva a předcházíme tak všelijakým zákeřným chorobám. Krom toho když je zelí dobré, tak prdík sem prdík tam neuškodí a břichabol nenastane. Další věc je ta, že pokud není zelí pěkně doma nakvašené, je pak záruka nějaké kvality především v tom si prostě najít tu pravou značku, která vám jak chuťově, tak na bříško sedne.

Hlavní fotka k receptu Segedinský guláš

Ingredience


1 kg vepřové kýty
1 balení kysaného zelí
1 kysaná smetana
1 lžíce hladké mouky
Kmín
Sůl
½ žluté cibule
Olej na smažení
1 lžíce červené papriky
2 stroužky česneku

Množství: 6 porcí


Kratičký dotazník + soutěž

Pod pokličkou našich kuchyní aneb pojďme se inspirovat

Cílem je zjistit, co nám v kuchyni nejvíc pomáhá a co bychom si rádi pořídili. 15 z vás navíc získá dáreček – roztomilou Čubičkovou formičku na cukroví z limitované edice 30ti kousků, které mi vyrobila firma Dilna 3D.


Postup přípravy

Doba přípravy: 10 minut
Doba vaření: 60 minut
Celkový čas: 70 minut

Chceš posílat upozornění na nové recepty přímo do FB messengeru? Můj nový virtuální pomocník Čubot se o to postará. A je to vtipálek! O co jde?


Také by Ti mohlo chutnat:

Teď tedy k přípravě samotné:

Velmi jednoduché! Nakrájejte si vepřovou kýtu na kostičky (já mám radši menší konstky, takže tak těch 2,5 cm). Na drobnou pak nakrájejte i cibuli.

Do většího hrnce nalejte trochu oleje na osmažení cibulky. Tu poduste do sklovata, přidejte kostky masa a nechteje zprudka opéct. Maso posypte menší lžičkou kmínu, osolte, trochu popepřete, přidejte lžíci červené papriky a hned přelijte vodou tak, aby bylo maso úplně ponořené plus nějaký ten centimetr na vývar navíc. Vařte na mírném ohni, dokud maso není měkké.

Aby vznikla omáčka, můžete si buď udělat klasickou jíšku z oleje a mouky, nebo si prostě jen ve vodě rozmíchat mouku a vytvořit si záklechtku. Tu přidejte do vařícího se masa a podle potřeby a chuti klidně dohustěte. Čubí muž má radši krémovější, já radši řidší….takže jednou dělám omáčku řidší, jindy zase pěkně hustou.

K masu přidám propláchnuté kysané zelí – já ho nekrájím (ale z estetického hlediska chápu, že někomu nemusí vyhovovat, že se mu cáry zelí tahnou z úst), ale samozřejmě krájejte dle libosti, aby se vám dobře jedlo.

Vše nechám povařit ještě tak 15 minut a na závěr přidám nasekané stroužky česneku a KYSANOU SMETANU 🙂 To už jen vlastně jako takovou třešničku na dortu, protože to už dál vařit nemusíme.

Segedin mám nejradši samotný (ano jsem barbar), ale vynikající je i s chlebem nebo s knedlíkem či domácími nočky.
Jak jsem psala již na začátku, je to moje extra oblíbené jídlo, takže jsem schopná ho jíst klidně i studené.

Dobrou chuť a nebojte se nafouknutého bříška

Paní Čuba