Super jednoduchá klasická zelňačka je lék na všechno! Chápu, že pro někoho nemusí být kysané zelí top záležitostí, ale kdo zelí miluje, tak jistě víte a chápete.
Za sebe musím říct, že kysané zelí naprosto zbožňuji. Nemám problém se s ním krmit i jen tak za syrova a přikusovat ho jako přílohu. Miluju tu kyselou chuť, co vám sroluje ponožky k pasu a to ani nemluvím o zdravotních bonusech, které tento kysaný zázrak poskytuje. Klasická zelňačka je pro mě jednoznačně veliká láska.

Tuto jednoduchou zelňačku jsem schopná sníst sama. Je sice pravda, že má pak člověk bříško lehce nafučené, ale to se dá zvládnout a tolerovat (vždyť jde o prd).

Uložit na Pinterest Pinterest
Hlavní fotka k receptu Klasická zelňačka

Ingredience na klasickou zelňačku

Množství: 4 porce

500 g kysaného zelí
400 g brambor
2 lžíce oleje (40 ml)
2 lžíce mouky (30 g)
špetka kmínu (5 g)
špetka soli (5 g)
1 l zeleninového vývaru popř. vody
1 cibule (70 g)
2 stroužky česneku (10 g)
1 bobkový list
2 nové koření
3 pepře


Školní rok je tu! Udělejte radost dítkům krásnou svačinkovou krabičkou a sobě téměř nekonečnou (nejen) svačinkovou inspirací. V mé kuchařce vás čeká 190 receptů, sezonních, nutričně vyvážených, připravených do týdenních plánů. Nemusíte nic řešit ani vymýšlet, jen otočíte stránku.

Koupit Velkou svačinkovou bichli

Navíc nyní získáte bonus – neomezený přístup k receptům z knihy v členské sekci našeho webu, takže recepty budete mít po ruce i na cestách a kniha může zůstat klidně doma. 🙂 Více zde.

Postup přípravy

Doba přípravy: 15 minut
Doba vaření: 20 minut
Celkový čas: 35 minut

Kysané zelí

Máte domácí kysané zelí! Tak potom je to paráda. Vřele doporučuji mít vytipované nějaké dobré zelíčko, se kterým máte dobré zkušenosti. Sama poměrně často zkouším různé značky a až na pár lehčích propadáků se zelí dá sehnat většinou super dobré. Nebuďte jako já a nesněžte si ho ještě dřív, než s ním stačíte uvařit.

Jdeme na polévku

Začneme možná překvapivě bramborami. Jsem zastáncem toho, že je lepší si nechat vařit na kostičky nakrájené brambory se solí zvlášť. Lépe se uvaří, protože v zelí jim to trvá pekelně dlouho a jsou tedy i dlouho tvrdé.

Brambory máme, takže jdeme na polévku samotnou.

Do hrnce dejte 2 lžíce oleje a na kostičky nakrájenou cibuli. Na středním plameni ji nechte zesklovatět. Poté přidejte dvě rovné lžíce hladké mouky a nechte vzniknout parádní světlou jíšku.

Jakmile je jíška jemně narůžovělá, je na čase přidat prolisovaný česnek a základ zalít vývarem popřípadě stačí i voda.

Přidáme nové koření, pepř a bobkový list a sůl.

Jo a kysané zelí! Já bych málem zapomněla. Někdo zelí cedí a ještě proplachuje vodou. To mi přijde jako barbarství. Mám ráda, když je pěkně kyselé, takže používám i vodu z něj. Pokud se ale bojíte, že by to bylo až moc, doporučuji si vodu z něj nechat někde stranou, ať s ním případně nekyselou polévku můžete doladit.

Zelí si nakrájejte na menší proužky. Zde se přiznávám, že jsem vychována ho nekrájet, takže se to z úst pak vlastně courá… Ale že prý to není slušné. Tak to nechám na vás. Zelí nechte vařit cca 10-15 minut.

Jakmile je zelí měkké, přidejte také uvařené brambory.

Je to dobré? Je to dobré!

Pro masožravce doporučuji přidat i na kostičky nakrájené uzené, nebo nějakou jinou uzeninu, nicméně i bez masa je polévka naprostý skvost a já ji zcela upřímně miluji.

Dobrou chuť,
Pája

Klasická zelňačka není váš favorit? Pro další polévkovou inspiraci se podívejte na Polévka je grunt.