Podzim udeřil v plné síle a mnohým z nás se ve špajzech a jiných skrýších kupí jablka. Štrůdlu bylo dost a vám dochází inspirace, co se zásobou jablek? Mám tu pro vás super jednoduchý a rychlý recept, který mě tedy naprosto oslnil. Velký dík patří kamarádce Janče, který mě s ním seznámila. I já se svým odporem k pečení jsem musela uznat, že tohle se dá a je to hotové raz dva i s malou nezmarkou za zády.

Hlavní fotka k receptu Jablečný koláč bez vajec

Ingredience na jablečný koláč bez vajec


NA SYPKOU SMĚS

1 hrnek krupice
1 hrnek hladké mouky
1/2 hrnku cukru
1 kypřící prášek
1 vanilkový cukr

JABLEČNÉ PLNĚNÍ

4 větší jablka
1 lžíce skořice

50-60 g (1/4) másla
1 lžíce oleje na vymazání pekáčku

Množství: 8 porcí


Kratičký dotazník + soutěž

Pod pokličkou našich kuchyní aneb pojďme se inspirovat

Cílem je zjistit, co nám v kuchyni nejvíc pomáhá a co bychom si rádi pořídili. 15 z vás navíc získá dáreček – roztomilou Čubičkovou formičku na cukroví z limitované edice 30ti kousků, které mi vyrobila firma Dilna 3D.


Postup přípravy

Doba přípravy: 15 minut
Doba vaření: 40 minut
Celkový čas: 55 minut

Chceš posílat upozornění na nové recepty přímo do FB messengeru? Můj nový virtuální pomocník Čubot se o to postará. A je to vtipálek! O co jde?


Také by Ti mohlo chutnat:

V receptu vás asi překvapí, že tam není vajíčko. Ano, je to tak. Opravdu je to bez vejce. Taky jsem se tomu divila a vlastně jsem byla dost zvědavá, jaká bude konečná konzistence a dopadlo to skvěle.

„Těsto“

Do hrnečku si postupně odměřte všechny sypké ingredience (mouku, krupičku, cukr, kypřící prášek a vanilkový cukr) a promíchejte lžící. A máte to. Jak vidíte, tak moc o těsto vlastně nejde, ale krupička udělá svoje a kypřící prášek všemu dopomůže k tomu, že se sypká směs spojí se strouhanými jablky, celé to jemně nakyne a vytvoří šťavnatou lahodnost.

Jablíčka nastrouhejte nahrubo a přidejte čistě jen mletou skořici. Pokud jste hodně na sladké, tak samozřejmě můžete použít skořicový cukr, ale už takhle je to slaďour na ntou.

Vrstvení

Jestliže jste si ještě nezapnuli troubu, tak je na čase. Teplota 180°C je ideál.

Do olejem vymazaného pekáčku si nejprve nasypte vrstvu sypkou. Poté poklaďte vrstvu jablek se skořicí a opět posypte sypkou vrstvou. A tak dále a tak dále. Já většinou dělám vrstvy sypká-jablka-sypká-jablka-sypká a máslo. Parádně se to vejde do pekáčku a je to tak akorát vysoké.

Poslední vrstva je tedy sypká a na ní patří máslo, aby se nám udělala krustička. Někdo máslo strouhá, ale mně se trochu líp osvědčilo si 1/4 másla rozpustit a poté nalít na sypkou směs. Rovnoměrně se to rozprostřelo po povrchu a krustička byla epesní.

Pečte do zezlátnutí a jezte s chutí a láskou nu a v tomto pošmournu i s nohami zabalenými v dece a nějakým dobrým teplým nápojem.

Paní Čuba

PS. Další slaďouři jsou tu.