Dokonalý masový boršč
Původní recept a podrobně nafocený postup přípravy najdete na www.receptypanicuby.cz
https://receptypanicuby.cz/polevka-je-grunt/masovy-borsc/
Jsou jídla, která mohu jíst několik dní v kuse a vůbec se mi nepřejí. Přesně takový je i klasický boršč, který se u nás doma připravuje do největšího možného hrnce a jí se k obědu, večeři (já si ho dám občas i k snídani), protože je to taková chuťová pohádka, která nikdy neomrzí.
Sice píšu klasický boršč, ale jak to tak bývá, jeho variant je velké množství. My do našeho boršče dáváme tři druhy masa, což může přijít někomu jako přehnané velikářství. Beru tuto polévku nicméně i jako hlavní jídlo – je sytá a najdete v ní vše, fakt vše. Také nedávám brambory a ani kysané zelí a řepu dávám již sterilovanou, protože ten nálev, ach ten nálev tomu prostě dodá neskutečnou chuť!
Jestliže ale neholdujete masu, připravila jsem pro vás také variantu boršče bez masa, kterou miluji stejně vroucně jako tuto masovou. Zkuste také. 🙂
Ingredience na masový boršč
Množství: 8 porcí200 g vepřového masa (např. plec)
200 g hovězího masa (např. hovězí hrudí nebo žebra – těch klidně 500 g)
200 g uzeného masa (např. krkovice)
200 g červené řepy (sterilované)
200 g bílého zelí
2 střední mrkve (cca 120 g)
2 petržele (cca 120 g)
1/5 celeru (cca 50 g)
1 cibule (70 g)
2 bobkové listy
5 kuliček nového koření
10 kuliček pepře
sůl
160 g kysané smetany
Hrst petržele (10 g)
1,5 l vody
Postup přípravy
Doba vaření: 60 minut
Celkový čas: 80 minut
Také by vám mohlo chutnat:
Zakládáme vývar
Všechno maso si opláchneme a vložíme do hrnce společně s bobkovými listy, novým kořením, pepřem, celou cibulí a zalijeme studenou vodou. Solíme spíše střídmě, protože uzené maso je často dost slané a vývar osolí.
Vše necháme vařit do změknutí.
Tady je potřeba si říci, že každé maso se bude vařit jinou dobu. Je tedy potřeba ho kontrolovat a jakmile je měkké, vyjmout ho a nechat někde odpočívat. Nejdříve bude uvařené maso vepřové, za ním bude následovat uzené a jako poslední hovězí.
Ráda bych vám řekla, jak dlouho to bude přesně trvat, ale záleží hodně na druhu a kvalitě masa, které může být hodně různé.
Někdo k vaření masa také přistupuje tak, že si maso rovnou nakrájí na kostky cca 3 cm velké a pak vaří zvlášť hovězí a vepřové, kdy k hovězímu pak dohodí na provaření i kostky uzeného. A to je taky možnost. 🙂
Jakmile máme všechno maso měkké, vyjmeme ho z vývaru i s cibulí a necháme ho vychladnout, abychom si při jeho krájení nespálili prsty a jdeme na zeleninu.
Připravujeme zeleninu
Nakrájíme si na kostky či plátky mrkev, petržel, celer a necháme vařit v masovém vývaru do změknutí.
Zelí si nakrájíme na širší nudličky a přidáme také k zelenině.
Jakmile je zelenina měkká, přidáme také červenou řepu i s nálevem a necháme ještě 2–3 minuty provařit. Já do vývaru vracím také povařenou cibuli. Nezapomeňte přidat také nakrájené maso.
Polévka bude pěkně plná masa a zeleniny. Z toho důvodu už ji nezahušťuji.
Polévka je hotová. Teď už do ní jen přijdete nasekanou čerstvou petržel a servírujte s kysanou smetanou. Je to taková lahůdka, že i teď při psaní se mi sbíhají sliny.
Vaše Pája
Líbí se vám recept na masový boršč? Sdílejte ho s přáteli ;o) Díky!
Kolik byste dal/a receptu hvězdiček? (víc = lepší)
Další recepty z kategorií: Další recepty dle ingrediencí: bílé zelí, bobkový list, celer, cibule, hovězí, kysaná smetana, mrkev, nové koření, pepř, petržel, řepa, sůl, uzené maso, vepřové, voda
Mrkněte na můj nový projekt:
Jídelníček v čase karantény a náš nový projekt #vicnezkucharka. Mrkněte rovnou na www.vicnezkucharka.cz a nebo na článek zde na blogu, kde se dočtete, o co vlastně jde a proč to celé vzniklo.
vás recept je vyborny. mama děla borsc dlouhá leta, má růžovou barvu jak odlakovac na okna diky smetane. ještě do něho přidává veprove nebo hovězí srdce na větší kousky. je to jedine jídlo, které bych mohl jist i z korytak tomu pirohy s mletý masem z listoveho těsta, když mám čas tak dělám pirohy 1:1:1 máslo tvaroh mouka polohr a mleté maso. je to zázrak a mohl bych taky kdykoliv, doslova co se do me vejde. rad jsem si to vaše povídání přečetl. diky. a zítra hurá do reznictvi pro srdce
Honzo, to zní naprosto dokonale. Pirohy bych si taky hned dala.:)
Jsou opravdu některá jídla, u kterých nejde zastavit. Boršč je láska a kdo jen nezkusil, tak to prostě nemůže pochopit.
Pajo, proc zmizel muj komentar, ktery jsem napsala pred chvilkou, ze nejlepsi jiska je maslova?
Květoslavo, nezmizel. Já ty komentáře jen schvaluji a ještě jsem se k tomu nedostala.
Souhlasim, ze borscu je mnoho, nelisi se kraj od kraje, ani vesnice od vesnice, ale chalupu od chalupy a vsechny jsou zarucene prave. Ale vsichni kuchari se shodli v jednom – do borsce se zasadne nedava nic sterilovaneho [ani repa], ale vse vzdy cerstve.Zahustovat borsc jiskou, nebo zaklechtkou je cesky vymysl, mouka do borscu nepatri.
Ach jak ja ty borsce miluju !
Dokonce jsem jedla i pravy borsc z Uzbekistanu, dost me prekvapil. Kucharka , ktera se tam narodila a zila tvrdila, ze takto se fakt vari a recept je spravny. V polevce plavaly kousky kurecich kridel a pokrajene hlavkove zeli – opravdu NIC JINEHO, mimo koreni.I toto dokazuje, jak jsou recepty na „pravy“ borsc variabilni.Dobrou chut !
Pravý boršč asi nikdy nenajdeme 🙂 No vidíte, já si ho bez sterilované řepy nedovedu představit. Miluju tu její chuť a i ten nálev je pro mě jistým podpisem chuti.
„,Prava, nefalsovana “ jiska se dela z masla, jak pravila moje babicka. Jiska z oleje je nechutna nahrazka. Poznate to i na chuti polevky, nebo omacky. Maslova jiska je lahodna a zjemni pokrm.Zkuste oboje a porovnejte.
Receptů na boršč jsou skutečně desítky, ne-li stovky. Sám ho vařím podle originálního ruského receptu (Борщ с мясом, базовый рецепт), ve kterém je m.j. zdůrazněno, že do něj nepatří bazalka a кинзa (což je koriandr). Nicméně si dovolím poznámku – dobře jste napsala, že boršč nezahušťujete, ovšem boršč se ZÁSADNĚ nezahušťuje (jíškou ani ničím podobným), ať se zove jakkoli (ruský, polský, ukrajinský, běloruský, sibiřský, žitomírský, litevský, oděsský…). To jen na okraj.
Souhlasím. Já jsem proti zahušťování. Psala jsem to tu již pod jiný příspěvěk ohledně jíšky, že je to spíše z respektu k mamince.
Sláva boršči a všem emocím, které tak krásně vyvolal.
Dát do borště jíšku je kuchařský zločin.
Naprosto souhlasím. Ale někteří, například moje maminka, ta by to bez něj nepřežila. Takže je to spíše o tom, že ji v tom chci respektovat, že to tak má. Ale ohledně huštění se shodneme, že se neshodneme – s maminkou.
V podstatě s výše uvedeným receptem souhlasím, já ale nedávám do boršče zelí. Jinak se ztotožňuji s názorem, protože je to i moje nejoblíbenější polévka a v zimním období ji vařím permanentně. Jen malou doušku k přípravě – 80 minut celkové přípravy považuji za nereálné. Když vše probíhá bez komplikací, tak čas obvyklý jsou čtyři hodiny. Dnes, o tomto čase, už plný hrnec spočívá v lednici a díky precizní logistické přípravě jsem se dostal na 3,5 hodiny, což považuji za výkon hodný zápisu do Guinessovy knihy rekordů. Ale uznávám, že můj způsob přípravy je odlišný a náročnější…
Aleši souhlasím. Já ho popravdě připravuji v papiňáku, takže tam se ten čas na uvaření masa podstatně zkrátí a když bychom měli být opravdu poctiví, jako Vy, tak jste dnes skutečně trhl rekord. 🙂 Je to srdcovka.