Já vám tedy úplně nevím, jestli se vaječná tlačenka dá vůbec považovat za recept, protože tam člověk vlastně nic kreativně netvoří, jen míchá. Ale ať mě slepice klovne, jestli to není dobrota! Kromě toho je to recept jako dělaný na po-velikonoční období, kdy se u vás dost pravděpodobně nahromadí množství vajec a co teď s nimi? Varianta číslo jedna je například vajíčková pomazánka, nebo právě pak tohle vaječné tlačení.

Pro mě jeho první testování bylo značně podezřelé a vlastně jsem z toho nebyla ani moc nadšená. Pak ale přišlo druhé testování a najednou to šlo. Jeden plátek tlačenky následoval druhý a já se k tomu projedla. Dnes už si vaječnou tlačenku připravujeme i ve chvílích, kdy není vajec přebytek, jen je na ní chuť.

Jdeme na to!

Uložit na Pinterest Pinterest
Hlavní fotka k receptu Tradiční vaječná tlačenka

Ingredience na vaječnou tlačenku

Množství: 20 plátků určitě

6 vajec
2 vrchovaté lžíce majonézy
1 sklenice zeleninové směsi Moravanka
Sůl
Pepř
100 g šunky
150 ml vody
1 balíček želatiny na vaječnou tlačenku


Školní rok je tu! Udělejte radost dítkům krásnou svačinkovou krabičkou a sobě téměř nekonečnou (nejen) svačinkovou inspirací. V mé kuchařce vás čeká 190 receptů, sezonních, nutričně vyvážených, připravených do týdenních plánů. Nemusíte nic řešit ani vymýšlet, jen otočíte stránku.

Koupit Velkou svačinkovou bichli

Navíc nyní získáte bonus – neomezený přístup k receptům z knihy v členské sekci našeho webu, takže recepty budete mít po ruce i na cestách a kniha může zůstat klidně doma. 🙂 Více zde.

Postup přípravy

Doba přípravy: 15 minut
Doba vaření: 15 minut
Celkový čas: 30 minut

Uvařme si vařená vejce (jak by řekl Babica) natvrdo, nebo pokud právě máte přebytky z Velikonoc, je vlastně polovina práce hotová. Vajíčka nakrájejte na kostky a stejně tak udělejte i s celou zeleninou ze směsi Moravanka a se šunkou.

Vodu z Moravanky nevylévejte, použijeme ji na želatinu.

Želatina

Připravte si želatinový prášek a ten zalijte horkou vodou (150 ml stačí) a pořádně promíchejte, aby se želatina rozmíchala. Přidejte ke směsi nálev z Moravanky a míchejte, míchejte, míchejte.

Já třeba někdy i místo obyčejné vody použiji lák od okurek, protože mám moc ráda kořeněnou a kyselou chuť nálevu. Ale pokud ho nemáte nebo ho tam nechcete, vystačíte si s vodou.

Míchání

Želatinový nálev teď už jen smíchejte s vejci a pokrájenou zeleninou a šunkou. Přidejte majonézu, opepřete a popřípadě i dosolte. Přelijte do nějaké vhodné misky a nechte v lednici ztuhnout.

Někdo používá formu na srnčí hřbet (něco jako tenhle), ale já si většinou vystačím jen s nějakou dostatečně velkou miskou a to třeba i plastovou.

Podávejte nakrájené a s nějakým dobrým pečivem.

Dobrou chuť
Čuba

Pro další tipy na svačinky a jiné dobroty koukni sem.