Květákové placky se sýrem spadají do mého oblíbeného ranku receptů – placek na tisíc a jeden způsob. Jsou tak výborné, že vlastně není potřeba nic víc dodávat. 🙂 Květákové placky se sýrem (nebo i bez něj dobrý) jsou skvělým způsobem, jak zlikvidovat hlávku květáku a neudělat z toho mozeček nebo smažený květák… Což jsou vlastně ale taky lahůdky.

Uložit na Pinterest Pinterest
Hlavní fotka k receptu Květákové placky se sýrem

Ingredience na květákové placky

Množství: 2 – 4 podle nenasytnosti strávníků

1 celý květák (750 g)
3 vejce M (150 g)
2 lžíce hladké mouky (30 g)
100 g balkánského sýra
100 ml oleje na smažení


SLAVÍME 10 LET A ROZDÁVÁME…

… ceny za více než 100 000 Kč! Navíc když vyhrajete, uděláte zároveň dobrý skutek a radost školce či škole, kterou sami vyberete. 🙂 Soutěžit můžete zde.
#dělámeradostrádi

PS: A také je to šance, jak získat naši novou chystanou kuchařku Velká polévková bichle mezi prvními (vychází v září).


Postup přípravy

Doba přípravy: 30 minut
Doba vaření: 20 minut
Celkový čas: 50 minut

Zpracováváme květák

Vezmeme hlávku a rozdělíme ji na růžičky, které dáme do pařáčku, popřípadě nechme spařit ve vroucí vodě. Já ho dělám hodně do měkka (v tomto případě), aby se lépe mačkal na kaši. Vařený květák tedy rozhodně není z nejpříjemnějších přírodních parfémů, ale trpělivost růže (čti také blahou vůni) přináší a výsledný produkt za trochu zamoření bytu stojí.

Směs na placky

Když už je květák měkký, rozdrtíme si ho na hrudkovitou kaši, do které přidáme na kostičky nasekaný balkánský sýr. Doporučuji solit opravdu jen decentně či vůbec. Balkánský sýr je totiž sám o sobě hodně slaný a další sůl by z placek mohla udělat nepoživatelné jídlo.

Do této směsi ještě přidáme žloutky, ale to až ve chvíli, kdy je krapet vychladlá, aby se tam vajíčko nezdrclo.

Přidáme hladkou mouku a promícháme celou směs.

Jdeme na ušlehání bílků. Našlehaný bílek do směsi dávám především proto, že pak budou placky křehké a nadýchané, takoví pufíci prostě. Opatrně a s láskou vmíchávám do směsi, a když mi to přijde ještě dost tekuté, tak ještě přidám krapet mouky. Podle citu, známe to.

Už pomalu finišujeme a dostáváme se do fáze smažení placek. Ideálně smažíme na pánvi na nějakém kvalitním oleji, popřípadě sádle (dietáři přestanou omdlévat hrůzou) a pokud se plackám nechce držet pohromadě, přidáme do směsi ještě trochu mouky.

Pro zdravější variantu placek se vůbec nebojte je péct v troubě a to na 200 °C. Prostě a jednoduše je pokladete na lehce olejem potřený pečicí papír. Placky sice nebudou tak křupavé (a mastné), ale budou také vynikající.

U nás placičky jíme většinou s nějakým dobrým salátkem, například s opečeným chlebíkem.

Dobrou chuť a květákům zdar!

Máte rádi i další druhy placek? Tak pojďte vyzkoušet například řepáčky nebo dýňáčky. Dobrota.