Máme tu jeden z plackoidních receptů tentokrát na květákové téma.

Mám pomalu pocit, že se placky stávají mou posedlostí a z čeho jen můžu, z toho udělám placku. Nikomu to zatím neubližuje, ba naopak dělá gurmánskou radost. Květákové placky se sýrem (nebo i bez něj dobrý) jsou dobrým způsobem, jak zlikvidovat hlávku a neudělat z toho mozeček nebo smažený květák…což ve své podstatě taky není špatné, ale proč ne placky?

Uložit na Pinterest Pinterest
Hlavní fotka k receptu Květákové placky se sýrem

Ingredience na květákové placky

Množství: 2-4 podle nenasytnosti strávníků

1 celý květák (750 g)
3 vejce M (150 g)
2 lžíce hladké mouky (30 g)
100 g balkánského sýra
100 ml oleje na smažení


CO KUCHTIT ZÍTRA?

Problém vyřešen, mrkněte na naší kuchařku Velká svačinková bichle. Najdete v ní 190 receptů skvěle použitelných nejen na svačinky, ale i na snídaně nebo večeře! To je na každý (školní) den jiný recept! Koupit zde. #každýdenjinásváča


Postup přípravy

Doba přípravy: 30 minut
Doba vaření: 20 minut
Celkový čas: 50 minut

Ale zpět ke květáku.

Vezměme hlávku a rozdělme na růžičky, které dejme do pařáčku, popřípadě nechme spařit ve vroucí vodě. Já ho tedy dělám hodně do měkka (v tomto případě), aby se lépe mačkal na kaši. Je to sice příšerný smrad, ale trpělivost růže (čti také blahou vůni) přináší a výsledný produkt za trochu zamoření bytu stojí.

Když už je květák změklý, rozdrtíme si ho na hrudkovitou kaši, do které přidáme na kostičky nasekaný balkánský sýr. Doporučuji solit až po přidání sýra, který je sám dost slaný a předčasným osolením bychom z toho mohli udělat dost nepoživatelnou záležitost.

Do této směsi ještě přidáme žloutky, ale to až ve chvíli, kdy je krapet vychladlá, aby se tam vajíčko nezdrclo.

Přidáme hladkou mouku a promícháme celou směs.

Jdeme na ušlehání bílků. Našlehaný bílek do směsi dávám především proto, že pak budou placky křehké a nadýchané, takový pufíci prostě. Opatrně a s láskou vmíchávám do směsi, a když mi to přijde ještě dost tekuté, tak ještě přidám krapet mouky. Podle citu, známe to.

Už pomalu finišujeme a dostáváme se do fáze smažení placek. Ideálně smažíme na pánvi na nějakém dobrém oleji, popřípadě sádle (dietáři přestanou omdlévat hrůzou) a pokud se plackám nechce držet pohromadě, přidáme do směsi ještě trochu mouky.

U nás placičky jíme většinou s nějakým dobrým salátkem, například s opečeným chlebíkem.

Dobrou chuť a květákům zdar!

Máte rádi i další druhy placek? Tak pojďte vyzkoušet například řepáčky nebo dýňáčky. Dobrota.