Krutí maso je dost často takový malý otloukánek. Spousta z nás neví co s ním, protože je přeci jen sušší, ale zase je zdravé a tak vůbec. Klasikou mezi recepty z krůtího masa je bezvadně pečené stehno s jablky. Kontrast slaného masa se sladkými jablíčky je dokonalá. Ale dokonalost můžeme posunout ještě trochu dál a to tak, že k suššímu krůtímu masu přihodíme ždibec slaniny. To jsou pak žně.

Stěžovací vsuvka na začátek

Nedávno se mi do rukou dostala celá polovina krůty a já jsem zjistila, že vlastně kromě právě výše zmíněného stehna jsem v koncích a nevím, co s tím obřím zvířetem dělat. Spousta kůže, žádná extra porce masa…no to bude ještě krutíček (rozuměj oříšek z krůty). Pokud máte nějaké tipy, co z krůty udělat, pište prosím do komentářů pod receptem. Nikdo nejsme dokonalí a mě krůta doslova zahnala do úzkých. Ale není na místě si stěžovat, protože jsem ji aspoň nemusela škubat.

Uložit na Pinterest Pinterest
Hlavní fotka k receptu Pečené krutí stehno s jablky a slaninou

Ingredience na krůtí s jablky a slaninou

Množství: 2 poctivé porce

1 krůtí stehno
4 jablka
100 g dobré prorostlé slaniny vcelku či na kostičky
Sůl
Hrudka másla
Trocha vody na podlití


Udělejte si radost téměř nekonečnou (nejen) svačinkovou inspirací. V mé kuchařce vás čeká 190 receptů, sezonních, nutričně vyvážených, připravených do týdenních plánů. Nemusíte nic řešit ani vymýšlet, jen otočíte stránku.

Prohlédnout Velkou svačinkovou bichli

Jo a mrkněte na Facebook Svačinkové bichle na tenhle post, do pátku 26. 6. můžete k Bichli navíc získat knihu „Vaříme s dětmi pro děti“ od nakladatelství SmartPress!

Postup přípravy

Doba přípravy: 15 minut
Doba vaření: 90 minut
Celkový čas: 115 minut

Dost bylo stěžování. Pojďme na stehno!

Masáž stehen

V první řadě si stehno pěkně opláchněte a osušte. Roztopte troubu na 180°C nebo zapněte remosku. Případně další inspiraci na kuchyňské nástroje hledej v mém Obchůdku. Mám teď období remosek, takže jsem své stehno připravovala v ní a výsledek byl naprosto skvostný. Stehno pěkně prosolte a dejte ho do pekáčku s troškou vody – 50 ml stačí. Pokud bude potřeba, tak prostě přilijete. Na stehýnko umístěte hrudku másla a nechte ho napospas přibližně 1 hodinu zavřený pod pokličkou.

Pečeme pečeni

Pokud vám to nedá, podlévejte stehno výpekem. Po cca hodině zkuste, jak je na tom stehýnko s měkkostí (pích pích do masa a mělo by se jednoduše oddělit). V remosce je doba pečení o kus delší a ke kýženému výsledku křupavé kůrce se dostanete přibližně za dvě hodiny, ale je potřeba stehno otáčet, protože se horní část peče rychleji. Poslední půl hodinu přidejte na měsíčky nakrájená jablka a na kostky nakrájenou slaninu.

Jakmile je na stehýnku kůrčička, jste doma a můžete podávat. Jablka se spojí se slaným výpekem a dokonale změknou. Ráj přichází.

Servírujte s bramborem nebo čímkoli, co je vašemu srdci milé. Tipy na přílohy najdete tady.

Dobrou chuť
Pája