Pastýřský koláč nebo také shepherd’s pie či cottage pie je záležitostí, kterou chce mít doma každý. Hlavně pak vícečlenné domácnosti ocení možnost udělat této dobroty obrovský pekáč a krmit se s ní opakovaně. Svou si v něm najdou i ti nejmenší piskoři, kteříl eccos odmítají. Proč? Čtěte dál.

Jestli jste pastýřský koláč ještě neochutnali, jde vlastně o kombinaci hovězího (či jehněčího) mletého masa v rajčatové omáčce s kousky mrkve, hrášku či kukuřice. Tato směs by sama o sobě stačila na plnohodnotné jídlo, protože je vítečná. Ale co tuto směs zapéct s bramborovou kaší? Hmmm.

Uložit na Pinterest Pinterest
Hlavní fotka k receptu Pastýřský koláč neboli shepherd’s pie

Ingredience na pastýřský koláč

Množství: 4 bohaté porce

Na masovou směs

500 g hovězího mletého masa
1/2 cibule
2 stroužky česneku
50 g hrášku
50 g mrkve (cca 1 větší mrkev)
50 g kukuřice
40 ml olivového oleje (2 lžíce)
200 ml sekaných rajčat (1/2 plechovky)
1 lžička worchesterové omáčky (cca 8 g)
1 lžička tymiánu
1 lžička rozmarýnu

Na bramborové pyré

500 g brambor typu B
150 ml plnotučného mléka
50 g másla
50 g nastrouhaného parmezánu

Na posyp

50 g nastrouhaného parmezánu


Školní rok je tu! Udělejte radost dítkům krásnou svačinkovou krabičkou a sobě téměř nekonečnou (nejen) svačinkovou inspirací. V mé kuchařce vás čeká 190 receptů, sezonních, nutričně vyvážených, připravených do týdenních plánů. Nemusíte nic řešit ani vymýšlet, jen otočíte stránku.

Koupit Velkou svačinkovou bichli

Navíc nyní získáte bonus – neomezený přístup k receptům z knihy v členské sekci našeho webu, takže recepty budete mít po ruce i na cestách a kniha může zůstat klidně doma. 🙂 Více zde.

Postup přípravy

Doba přípravy: 30 minut
Doba vaření: 45 minut
Celkový čas: 75 minut

Dlouho dobu mi přišlo, že už jen ten název pastýřský koláč nebo cottage pie je věcí tak nějak pekelně komplikovanou a nechtělo se mi do něj. Komu se to nestává? Zároveň jsem po něm vždy po očku pokukovala a říkala jsem si, že to bych chtěla mít doma… Celý pekáč, jen pro mě (no dobře, pro nás). Jdeme na to!

Masový základ

Pastevecký koláč se připravuje z červeného mletého masa, v našich krajích tedy nejčastěji z hovězího mletého masa, ale pokud máte možnost udělat maso jehněčí, směle do toho.

Nejprve si na olivovém oleji necháme na mírném plameni zesklovatět cibulku společně s na kostičky nákrájenou mrkví. Poté k ní přidáme mleté maso a necháme ho zasmažit. Vařečkou přitom maso pošťuchujeme a pomáháme mu se rozdělit na drobné kousky (cca 3-4 minuty).

Možná si říkáte, jestli směs zahušťovat moukou či ne, tak to není nutné. I bez mouky bude směs výborná, ale pokud se nemůžete ubránit, tak moukou směs poprašte právě teď. Ale lobbuji za to, že přežijete i bez ní.

Má maso lehce zlatavou (a trošku zašedlou) barvu a povedlo se vám ho nakouskovat? Je tedy nejvyšší čas maso posolit, přidat nadrcený česnek, bylinky (tymián a rozmarýn), lžičku worchesteru a drcená rajčata. Je pravda, že rajčata se dávají do této směsi obvykle v menším množství, než uvádím. Ale já to tak mám ráda a chuť rajčat rozhodně směsi neuškodí. Ba naopak.

Směs ještě podlijeme přibližně 100 ml vývaru (pokud máme), popř. vodou a necháme přibližně 15 minut vařit. Voda se lehce zredukuje a vznikne parádní masová směs.

Nakonec přidejte ještě hrášek a popřípadě i kukuřici na prohřátí.

Bramborová kaše

Masová směs se nám rozbublala, pojďme tedy na kaši. V osolení vodě nechte povařit brambory do změknutí.

Slijte z nich vodu a přidejte k nim máslo a mléko a vypracujte pěkně hebkou a krémovou kaši. Výborný je v kaši také parmezán, kterým můžete cottage pie nejen dosypat před pečením, ale právě jej zamíchat i do kaše.

Je čas si připravit pekáč!

Zapékáme

Troubu nechte rozpálit na 180°C.

Na dno pekáčku (doporučuji průhledný, protože se pak můžete kochat) dejte vrstvu masa. Na něj poklaďte bramborovou kaši. Zasypte parmezánem.

Šup s tím do trouby.

Hotovo máte ve chvíli, kdy se na povrchu vytvořila nádherná zlatavá kůrka.

Na závěr trošku toho rodičovského okénka. Vůbec bych se totiž nebála pastýřský koláč zařadit mezi dětmi velmi populární jídla jako špagety s kečupem, hranolky (úplně mi z toho vstávají vlasy hrůzou). Proč? Protože jim chutná! Představte si to. Bingo.

Dobré pastevecké chutnání
Pája

PS. Je libo ještě něco podobně vypečeného z jednoho pekáčku? Mám pro vás tip na super hovězí kostky v koření.