Ať je léto nebo zima, dobrý salát člověk jako když najde. Salát s mangem, špenátem, kozím sýrem a ořechy, ač se nezdá, může být skvělým společníkem třeba i do zimních dní. Ingredience do něj totiž seženete velmi jednoduše a sladký prvek v podobě manga se dá velmi dobře zaměnit například za jablko, hrušku nebo třeba za oranžový meloun.

Uložit na Pinterest Pinterest
Hlavní fotka k receptu Salát s mangem, špenátem, kozím sýrem a ořechy

Ingredience na salát s mangem, špenátem a kozím sýrem

Množství: 4 porce

1/2 ledového salátu
100 – 150 g čerstvého špenátu
1 měkké mango
100 g kozího sýra
1 hrst oříšků podle chuti – klidně mix
2 lžíce rozinek nebo brusinek

Na zálivku:
1 špetka soli (5 g)
1 lžíce medu (10 g)
1 lžíce citronu (10 g)
1 lžíce olivového oleje (20 ml)
1 menší stroužek česneku

 


Školní rok je tu! Udělejte radost dítkům krásnou svačinkovou krabičkou a sobě téměř nekonečnou (nejen) svačinkovou inspirací. V mé kuchařce vás čeká 190 receptů, sezonních, nutričně vyvážených, připravených do týdenních plánů. Nemusíte nic řešit ani vymýšlet, jen otočíte stránku.

Koupit Velkou svačinkovou bichli

Navíc nyní získáte bonus – neomezený přístup k receptům z knihy v členské sekci našeho webu, takže recepty budete mít po ruce i na cestách a kniha může zůstat klidně doma. 🙂 Více zde.

Postup přípravy

Doba přípravy: 10 minut
Doba vaření: 0 minut
Celkový čas: 10 minut

V čem je krása tohoto salátu?

Saláty jsou úžasné v tom, že je můžete nakombinovat téměř do nepočítaně podob a vlastně skoro nikdy ho nemáte stejný. Pracovat se s nimi dá opravdu všemi směry, chutěmi a vůněmi. Salát s mangem, špenátem, kozím sýrem a ořechy je skvělým příkladem kombinace sladkého prvku v podobě ovoce, křupavých čerstvých lístků salátu, trošku toho mléčného sýrového – zde v hlavní roli kozí sýr a vynikajících oříšků. To vše sečteno, podtrženo a doladěno sladko–slanou zálivkou vytváří dokonalou lahůdku.

Berte tento salát také jako takový odrazový můstek pro další podobné kombinace. Mango totiž můžete velmi jednoduše zaměnit třeba za hrušku, jablko nebo žlutý či oranžový meloun právě podle aktuální sezony. Kozí sýr jednoduše zaměníte za ovčí nebo kravský a s oříšky můžete kouzlit do aleluja – pinie, mandle, kešu,

Připravujeme salát

Připravit si salát je vždycky otázkou chvilky, to mě na tom opravdu dost baví. Stačí vše jen dobře umýt, popřípadě opražit nasucho oříšky (víc pak křupou) a připravit zálivku.

Do mísy dáme lístky špenátu, natrhaný ledový salát a přidáme na kostičky nakrájené mango. Prsty nadrolíme kousky kozího sýra (berte čerstvý, měkký, často je nakrájený na kolečka) a přidáme k ovo-zele. Přidejte nasekané oříšky a také rozinky nebo pro výraznější chuť brusinky.

Zálivka

V misce smícháme lžíci medu, lžíci citronové šťávy, špetku soli, prolisovaný stroužek česneku a lžíci olivového oleje. Zálivku pěkně promixujeme, aby vznikla emulze.

Salát pak už jen promícháme se zálivkou a lahůdka v podobě salátu s kozím sýrem, špenátovými lístky, mangem a oříšky je na světě.

Další salátovou inspiraci můžete nasosat v kategorii Nezdravé saláty.