Mnohokrát jsem si při přípravě zapečených zelných závitků – tj. holubců říkala, že to za ten pekelný smrad pronikající i panelem nestojí. Jenže pak jsem do závitku zakrojila, přidala k němu kysanou smetanu a všechno bylo jinak. Buďme k sobě upřímní, strašně to smrdí, jenže ona ta chuť za to stejně stojí.
Holubce jsou tradiční ukrajinské jídlo – mleté maso zabalené v zelných listech zapečené v troubě a polité kysanou smetanou a pochopitelně zde přináším ten nejvíc tradiční recept, který můžete mít. Nejvíc tradičních receptů je přesně tolik, kolik je rodin, které holubce připravují. A není na tom nic špatného.

Hlavní fotka k receptu Zapečené zelné závitky – holubce

Ingredience


500g mletého masa 50:50 hovězí a mleté
1 hlávka bílého zelí
150g špeku
½ bujonu
Sůl
2 kysané smetany
1 hrst polovařené rýže

Množství: 6 porcí určitě


Kratičký dotazník + soutěž

Pod pokličkou našich kuchyní aneb pojďme se inspirovat

Cílem je zjistit, co nám v kuchyni nejvíc pomáhá a co bychom si rádi pořídili. 15 z vás navíc získá dáreček – roztomilou Čubičkovou formičku na cukroví z limitované edice 30ti kousků, které mi vyrobila firma Dilna 3D.


Postup přípravy

Doba přípravy: 20 minut
Doba vaření: 60 minut
Celkový čas: 80 minut

Chceš posílat upozornění na nové recepty přímo do FB messengeru? Můj nový virtuální pomocník Čubot se o to postará. A je to vtipálek! O co jde?


Také by Ti mohlo chutnat:

Na přípravu Čubiččina holubce je nejprve potřeba si spařit hlávku…zelí. Očistěte z bílého zelí vošmudlané a volezlé listí a celou hlávku vložte do vroucí vody a přikryjte pokličkou. Hlávku do vody dávejte tak, aby byl košťál směrem k vám. Lístky postupně povolí, a tedy je odkrajujte od košťálu a odkrojte z nich takovou tu tvrdou věc z košťálu (fotky napoví). Zpracujte takhle postupně celou hlávku.  Nechte to, ať si to někde na lince chladne. Odřezky nevyhazujte, ale dejte je pak také upéct (to mám na holubcích snad nejradší a jsem schopná se napchat jen tím).

Teď si připravíme maso. Já beru mleté hovězí a vepřové v poměru 50 na 50. K němu přidám hrst polo uvařené rýže a posolím. Celé pěkně promíchám a teď už je na čase začít plnit listí.

Vezměte si tedy list a dejte do něj přibližně bobeček, který se vejde do dlaně, masa. Pak hezky rolujte do obálky a jednotlivé závitky naklaďte do pekáčku. Pokud to chcete mít ještě vychytanější, dejte jako podklad pekáčku kousky nakrájeného špeku. Když už máte všechno maso zarolované, nastrkejte do volných míst zbylé listy a celé to přelejte půl litrem bujonu a nechte péct cca 40 minut v troubě na 200 °C zakryté. Pak závitky odkryjte a nechte dopéct, aby vznikly opejkány.

Servírujte s kysanou smetanou, chlebem, hodně větrejte a hlavně neotevírejte neočekáváné návštěvě. Buď by padli smrady, nebo riskujete, že by vás mohli vyjíst.