Valašský kontrabáš
Původní recept a podrobně nafocený postup přípravy najdete na www.receptypanicuby.cz
https://receptypanicuby.cz/peceme/kontrabas/
Když už nevíte co by a máte chuť na něco příjemného, lahodného a z jednoho pekáčku, je valašský kontrabáš skvělou volbou.
Valašský kontrabáš pochází z Valašska a tak vůbec. Víte co? Budu moc ráda, když mi někdo dáte vědět, co vlastně znamená slovo kontrabáš, protože to jsem nikde nedohledala. Čím si ale můžeme být jisti je to, že kontrabáš je o pohance, bramborách, nějaké té slanince, česneku… A teď tedy do akce.
Ingredience na valašský kontrabáš
Množství: 4200 g pohanky
500 g brambor
2 lžíce sádla (40 g)
2 cibule (200 g)
250 g uzeného masa
3 stroužky česneku
1 špetka soli (3 g)
1 špetka pepře (1 g)
1 lžička sušené majoránky (5 g)
Postup přípravy
Doba vaření: 40 minut
Celkový čas: 60 minut
Také by vám mohlo chutnat:
Na kontrabáši je skvělé především to, že jeho příprava je velmi jednoduchá. Vše vlastně jen dáme do pekáčku a necháme napospas tepelnému osudu… tedy téměř.
Připravujeme pohanku
Chápu, že pro mnoho lidí je pohanka díky své velmi specifické vůni a chuti nepříliš oblíbená. Ale víte, dejte ji šanci, protože se s ní dají kouzlit opravdu dokonalé dobroty a hlavně z hlediska nutričního je bezvadnou surovinou. V první řadě je bezlepková a také obsahuje spoustu vlákniny, takže vám střeva poděkují.
Pohanku před samotným vařením propláchneme studenou vodou a poté ji necháme vařit v lehce osolené vodě a to na 10–15 minut.
Chystáme cibulku a brambory
Cibulku si nakrájíme na tenké plátky a na sádle ji osmahneme na středním plameni do zezlátnutí. Uvidíte, že tak v kontrabáši udělá vynikající chuť.
Brambory si oloupeme a nakrájíme na kostičky. Necháme je vařit na 10 minut v osolené vodě.
Jdeme zapékat
Připravíme si pekáček, do kterého dáme slitou uvařenou pohanku, předpřipravené brambory, nakrájenou slaninu, prolisovaný česnek a také majoránku. Dobře promícháme ještě s troškou sádla a dáme zapékat na 200 °C přibližně na 30-40 minut.
Na kontrabáši by měla vzniknout krásná zlatá krustička.
Hotovou dobrůtku podáváme například s kyselou okurkou, nakládanou řepou nebo nějakou jinou nakládanou zeleninou.
Ať vám chutná
Pája
PS. Do kontrabáše se také tradičně přimíchává ovčí bryndza. Jen směle do toho a také si tuto variantu ochutnejte. Pokud byste chtěli podobné lahůdky, mrkněte do kategorie Pečeme s troubou.
To je hodně zajímavý recept, určitě ho vyzkouším. Pohanku používám převážně k dochucení či zahuštění polévek. Ale tohle je paráda. Díky za všechny skvělé recepty.
Jarko, věřím, že kontrabáš bude chutnat. Je to lahoda.
Zdravím.Pavlínko já dělám kroupy a pohanku v termosce.Pořádně propláchnu šoupnu do termosly ,trošku osolím ,zaliju vařící vodou z konnvice,zavřu a jdu spát.Ráno je je vařeno.Jen trochu scedím.Mám hotovo.Přeji krásné dny plné pohody.Danka
Danko, hezký den. Tak v termosce jsem to opravdu ještě nikdy nezkoušela, ale rozhodně zajímavý nápad.