Grilovaný lilek naložený v česneku a oregánuodpočinutý nějakou chvilku, v lednici je jako příloha fakt velká paráda. A pokud ho nesníte hned celý na posezení, tak vám vydrží i do dalšího dne…velké plus.

Dost pravděpodobně to není úplně jídlo pro každého, protože on už sám lilek je taková svérázná postavička z říše zeleniny. Ne každému chutná a je pravda, když se s ním člověk příliš nedrbe (tj.nenechá ho odpotit, aby ztratil trochu ze své hořkosti), tak to může být až jako pěst na oko. Ale kdo se nebojí a komu lilek chutná, tak pojďme na to!

Postup je velejednoduchý – lilek nakrájejte na asi 2 mm tenká kolečka a pokud nejste líní, nechte ho někde v sítu prosolený odkapat. Pokud patříte do druhé skupiny jako já, přejděte rovnou ke “grilování”.

Uložit na Pinterest Pinterest
Hlavní fotka k receptu Grilovaný lilek v česnekové marinádě

Ingredience

Množství: 4 rozumné zeleninové přílohy

1 lilek
3 stroužky česneku
Pár snítek čerstvého oregána nebo sušené
100 ml dobrého olivového oleje
Sůl


Školní rok se blíží! Udělejte radost dítkům krásnou svačinkovou krabičkou a sobě téměř nekonečnou (nejen) svačinkovou inspirací. V mé kuchařce vás čeká 190 receptů, sezonních, nutričně vyvážených, připravených do týdenních plánů. Nemusíte nic řešit ani vymýšlet, jen otočíte stránku.

Koupit Velkou svačinkovou bichli

Navíc nyní získáte bonus – neomezený přístup k receptům z knihy v členské sekci našeho webu, takže recepty budete mít po ruce i na cestách a kniha může zůstat klidně doma. 🙂 Více zde.

Postup přípravy

Doba přípravy: 15 minut
Doba vaření: 15 minut
Celkový čas: 30 minut

 

Já to dělám tak, že na rozpálenou pánev (bez oleje) pokládám kolečka a ta opékám z obou stran. Je potřeba vše opékat spíše na střední teplotu (určitě ne tu nejvyšší), protože jinak sice budete mít opečený lilek, ale uvnitř nedodělaný. A to není  žádná hitparáda. Ogrilovaný či opečený lilek pak skládejte do misky a jednotlivé vrstvy potírejte marinádou, ke které se dostáváme právě teď.

Na marinádu budete potřebovat asi 100 ml dobrého olivového oleje, 3 stroužky drceného česneku, pěkně nakrájené oreganové lístky nebo sušené oregano a sůl dle libosti. Vše smíchejte a úplně ideálně nechte nahřát tak na 40 ⁰C nebo prostě aby to bylo více než vlažné…lépe se v něm pak uvolní všechny voňavé komponenty.

Lilek opečen, promazán marinádou a jde se jíst! Popřípadě se jde uležet někam na pokojové teplotě, pokud ho budete konzumovat ještě ten samý den, nebo ho nechte přikrytý potravinářskou folií v lednici, kde vám vydrží do dalšího dne.

Dobré chutnání přeje paní Čuba