Vynikající jemná zelňačka s klobásou, zjemněná smetanou a troškou červené papriky patří mezi naše top polévky. A to je přitom tak jednoduchá a vlastně velmi prostá.

Pokud milujete klasickou zelňačku jen tak čistě v bílé podobě a bez klobásky, vězte, že i to je pro nás velká srdcovka. Ale tato vyšperkovaná zelňačka s klobásou, to je prostě nádherná.

Uložit na Pinterest Pinterest
Hlavní fotka k receptu Zelňačka s klobásou a smetanou

Ingredience na zelňačku s klobásou

Množství: 6 porcí

500 g kysaného zelí
400 g brambor
2 lžíce oleje (40 ml)
2 lžíce mouky (30 g)
1 špetka kmínu (5 g)
1 špetka soli (5 g)
1 l zeleninového vývaru popř. vody
1 cibule (70 g)
2 stroužky česneku (10 g)
1 bobkový list
2 nové koření
3 pepře
1 lžíce červené papriky (25 g)
1 klobáska dle chuti (cca 100 g)
100 g kysané smetany 16%


TIP na vděčný vánoční dárek: V každé mé kuchařce vás čeká 190 receptů – to je 2-3× víc než ve většině ostatních kuchařek. Co uvařit zítra jednou pro vždy vyřešeno.

Prohlédnout kuchařky

Navíc k výhodnému balíčku 3 Bichlí získáte nyní dárek v hodnotě 490 Kč ZDARMA! #VícNežKuchařka

Postup přípravy

Doba přípravy: 10 minut
Doba vaření: 30 minut
Celkový čas: 40 minut

Jaké kysané zelí vybrat?

Skvělá zelňačka je především o skvělém kysaném zelí. Máte domácí nebo nějakého svého favorita, kterého pravidelně kupujete? Výborně! Protože pokazit takovou lahůdku tím, že by zrovna zelí nebylo dobré, to by byl trest největší.

Zelí se dá v zásadě vybrat dvojí – kysané pěkně křupavé a ještě neuvařené a pak také již předvařené. Znovu, vybírejte podle toho, které máte rádi a chutná vám. Jen si pak dejte pozor, pokud by šlo o zelí předvařené, že opravdu stačí jen vhodit do polévkového základu a většinou nepotřebuje příliš času na dovaření.

Jdeme na polévku

Nejprve si připravíme brambory, které oloupeme, nakrájíme na kostičky a necháme vařit zvlášť v osolené vodě. Proč? Rychleji se uvaří. V zelí jim to díky jeho kyselosti trvá pekelně dlouho. Brambory bublají, jdeme na polévku.

Do hrnce dáme 2 lžíce oleje a na kostičky nakrájenou cibuli. Na středním plameni ji necháme zesklovatět. Poté přidáme dvě rovné lžíce hladké mouky a alespoń 2-3 minuty necháme provářet světlou jíšku. Pokud by na vás konzistence jíšky byla moc hrubá a moučná, přidejte ještě trochu oleje. Nicméně vůbec nevadí, když se jíška netopí v olejí. Jakmile ji totiž promícháte pěkně poctivě s vodou, žádné hrudky nevzniknou.

Jakmile je jíška jemně narůžovělá, přidáme prolisovaný česnek a také červenou papriku a základ zalijeme vývarem popřípadě stačí i voda, kterou dosolíme.

Přidáme nové kořenípepř a bobkový list.

Přichází čas kysaného zelí. Někdo zelí cedí a ještě proplachuje vodou. Což je ale obrovská škoda, protože takové pěkně kyselé zelí a hlavně šťáva, to je ta pravá chu’t zelňačku. Krom toho je to neskutečně zdravé. Pokud ale máte strach, že by to bylo až moc, dejte si vodu ze zelí někam bokem do hrnečku, ať s ní případně nekyselou polévku můžete doladit.

Zelí lehce posekáme. Ale zase opět, já jsem vychovaná na couračce, kdy se zelí nekrájí. Záleží zase jen na vás, jak zelí máte rádi. Zelí nechte vařit cca 10-15 minut do požadované měkkosti. Nezapomeňte, že již předvařené zelí většinou ani nepotřebuje další větší vaření.

K zelí nezapomeňte přidat ještě na kostičky či kolečka nakrájenou klobásku.

Jakmile je zelí měkké, přidejte také uvařené brambory. Ochutnejte, jak polévka chutná a pokud milujete česnek stejně jako já, tak se nebojte ještě na závěr přidat prolisovaný stroužek pro intenzivnější chuť.

Nakonec, už bez vaření, přimíchejte na zjemnění kysanou smetanu a oh lalala! Je hotovo!

Dobrou chuť,
Pája

PS: Pro další polévkovou inspiraci se podívejte na Polévka je grunt.