Máte rádi křupavé tyčinky s oříšky, čokoládou nebo třeba ovocem? My určitě ano, ale kdo má věřit jejich složení. Což si takové domácí müsli tyčinky pro děti, ale i pro nás dospělé vyrobit?


Recept vznikl ve spolupráci s online farmářským tržištěm Scuk.cz a Lifefood.


Výhodou domácích müsli tyčinek vidím především v tom, že si můžete naprosto dle libosti vytvořit vlastní složení a dát do nich skutečně jen to, co máte rádi. A že se s nimi dá experimentovat. Vytvořte si základní hmotu a k ní přidejte, co vaše srdéčko žádá.

Uložit na Pinterest Pinterest
Hlavní fotka k receptu Domácí müsli tyčinky pro děti

Ingredience na domácí müsli tyčinky pro děti

Množství: cca 16 tyčinek

Základ

150 g vloček (z toho alespoň 50 g mletých)
100 g medu
1 lžička skořice
1 špetka soli (2 g)
150 g libovolných ořechů
1 lžíce chia semínek (8 g)

Do základu lze přidat:

100 g sušeného ovoce (meruňky, třešně, višně, švestky nebo rozinky)
Čokoláda na vaření
Strouhaný kokos
Lentilky
Burizony
Sezamová semínka
Slunečnicová semínka či jiná podobná

 


Školní rok je tu! Udělejte radost dítkům krásnou svačinkovou krabičkou a sobě téměř nekonečnou (nejen) svačinkovou inspirací. V mé kuchařce vás čeká 190 receptů, sezonních, nutričně vyvážených, připravených do týdenních plánů. Nemusíte nic řešit ani vymýšlet, jen otočíte stránku.

Koupit Velkou svačinkovou bichli

Navíc nyní získáte bonus – neomezený přístup k receptům z knihy v členské sekci našeho webu, takže recepty budete mít po ruce i na cestách a kniha může zůstat klidně doma. 🙂 Více zde.

Postup přípravy

Doba přípravy: 15 minut
Doba vaření: 15 minut
Celkový čas: 30 minut

Základ na domácí müsli tyčinky

Tyčinky můžete udělat naprosto jednoduše vlastně jen z pár ingrediencí. Budete potřebovat ovesné vločky a to i v namleté podobě, nějaké pojivo – zde v podobě medu a také něco k dochucení – nejčastěji ořechy nebo ideálně ještě sušené ovoce.

Chcete–li mít vše krásně křupavé, nechte ovesné vločky opražit tak, aby byly jemně nazlátlé. Stejně tak udělejte s ořechy, které také opečte na suché pánvi. Pokud ale nestíháte nebo se vám zrovna dvakrát nechce, vystačíte si s vločkami a ořechy neopečenými.

Část vloček (cca 50 g) je potřeba rozemlít. Pomůžou nám tak společně s medem krásně stmelit vzniklé tyčinky. Zbytek vloček dejte do mísy a přidejte k nim nasekané ořechy, nasekané sušené ovoce a také špetku soli, skořici a také chia semínka.

V mnoha receptech se uvádí, že je také potřeba přidat cca 30 g hladké mouky, ale právě rozemletím vloček vám vznikne skvělá a daleko zdravější náhrada za mouku. Pokud byste však opravdu na tuty chtěli předejít tomu, že se budu tyčinky rozpadat, dejte mouku.

Čím základní směs doplnit?

Zde je to opravdu především na vaší fantazii a chutích.

  • Do müsli tyčinek se skvěle hodí celá řada sušeného ovoce – meruňky, švestky, třešně, višně, mango nebo ananes. Pokud je ovoce spíše sušší, nebojte se ho namočit přes noc do džusu nebo klidně i vody. Ovoce pak do směsi nasekejte.
  • Pokud byste chtěli sladit něčím jiným než medem, zkuste do tyčinek přidat měkký rozmačkaný banán.
  • Ořechy, ořechy! Müsli tyčinky bez ořechů, jako kdyby nebyly. Zde volte dle chuti – lískáče, pekanové, para ořechy, makadamové nebo klidně i vlašáky či mandle. Ničemu se meze nekladou.
  • Čokoláda – chcete udělat trošku sladší variantu tyčinek? Čokoláda je v nich naprosto báječná.
  • Kokos – opět skvělá alternativa. Stačí jen přimíchat do.základní směsy.
  • Lentilky, burizony či jiné posypy – tady už si trošku zahřešíme, ale například 2–3 lentilky na tyčinky je dokážou oživit a mohou být milým dárkem.

Pečeme tyčinky

Směs na tyčinky máme. Necháme tedy roztopit troubu na 180 °C a připravíme si pekáček přibližně 25×25 cm velký. Vysteleme ho pečicím papírem a přesypeme směs. Tu je potřeba velmi dobře přitlačit, aby držela u sebe. Hezky pěkně dlaněmi celou směs udusejte a poté nechte péct přibližně 15 minut, dokud povrch nezačne zlátnout.

Finišujeme tyčinky

Tyčinky po vytažení z trouby necháme úplně vychladnout. Až pak je možné je krájet. Doporučuji si připravit opravdu ostrý nůž, aby vše šlo hladce jako po másle.

Tyčinky pak můžete ještě dozdobit například čokoládou na vaření a vlastně čímkoli, co lahodí očku a jazýčku.

Ať chutnají!
Pája

PS. Další tipy na svačiny najdete v kategorii Svačinek.