Frankfurtská polévka s párkem
Původní recept a podrobně nafocený postup přípravy najdete na www.receptypanicuby.cz
https://receptypanicuby.cz/polevka-je-grunt/frankfurtska-polevka/
S frankfurtskou polévkou se dále vezu na vlně zimních sytých polévek, které mě zevnitř zahřejí, chutnají mi a ještě s nimi není žádná složitá práce.
Chvilka zamyšlení
Poslední dobou mě napadá, že sem dávám nějak moc „prdelatých“ receptů. O co jde? Nu prostě recepty, které z nás neudělají štíhlé laně běhající ladně po stráni, ale spíš nás něžně zakulatí v nárazníkových oblastech. Přitom pokud byste nahlédli k nám do kuchyně a slyšeli mého milého mrmlat o množství zeleniny a salátů, žasli byste. Možná nejen nad složením naší stravy (a proč to nedávám na web?!) ale také nad velikostí naší kuchyně a jak jsme schopni do ní nacpat ještě stůl, dvě židle, dětskou židličku, dvě světla na focení, jedno batole a dva dospělé… Ale to už je zase jiná pohádka.
Pojďme zpátky k polévce, protože o ní to je 🙂
Ingredience na frankfurtskou polévku
Množství: 6 porcí4 nožičky frankfurtských párků (či 2 páry, jak je libo)
4 střední brambory
2 stroužky česneku
3 nové koření
5 pepřů
1 menší cibule
Špetka majoránky
Špetka mletého kmínu
2 vrchovatá lžíce hladké mouky
4 lžíce oleje
1 lžíce červené papriky
1 l vody popřípadě vývaru
Postup přípravy
Doba vaření: 20 minut
Celkový čas: 35 minut
Také by vám mohlo chutnat:
Frankfurtské párky
Je to pojem a známe je asi každý. Co mě ale překvapilo, že jejich historie spadá až do 15. století. Samozřejmě můžete použít i jiné párky než právě ty frankfurtské, ale to bude podvod! Já to nikomu neřeknu, takže klidně použijte ty, které máte nejradši, ale zkuste použít aspoň ty, co mají nějaký vyšší podíl masa, ať vám za to vaše tělo poděkuje.
Polévka je grunt
Příprava je jednoduchá, takže jdeme na to. V hrnci nechte rozehřát 4 lžíce oleje a na něm osmahněte do zesklovatění na kostky nakrájenou cibuli. Ve chvíli, kdy je cibulka lehce průhledná, přidejte 2 vrchovaté lžíce hladké mouky a nechte vzniklou jíšku provařit. Hotová je ve chvíli, kdy se při míchání začnou objevovat nazlátlé části. Jíšku průběžně míchejte a připravujte na mírném plameni.
To je chvíle na přidání mleté červené papriky (skvělá je i uzená paprika), kterou ale nerestujte dlouho, jen ji promíchejte a zalijte vodou. Smažením by mohla paprika zhořknout a to je brrr.
Vodu osolte, přidejte kmín a na kostky nakrájené brambory. Nezapomeňte také na nové koření, pepře a bobkový list. Celé to nechte vařit, dokud brambory nezměknou. Občas ale nezapomeňte promíchat, protože jíška se moc ráda připaluje na dno hrnce a to je pak čiré potěšení odmýt.
Párky v hlavní roli
Mezitím si na pánvi osmahněte na kolečka pokrájené párky. Stačí jim jen troška oleje. Osmahnutý párek je podle mě daleko chutnější, než když ho pohodíte studený do polévky na necháte ohřát.
Jakmile jsou brambory měkké, přidejte ještě utřený česnek a majoránku a polévku už více nevařte. Nezapomeňte přidat opečené párky (to by pak jinak byl bramborový guláš) :).
Polévka je skvělá s plátkem čerstvého chleba (moje volba) nebo s rohlíčkem (volba mé polovice).
Dobrou chuť
Pája
Líbí se vám recept na frankfurtskou polévku? Sdílejte ho s přáteli ;o) Díky!
Kolik byste dal/a receptu hvězdiček? (víc = lepší)
Další recepty z kategorií: Další recepty dle ingrediencí: bobkový list, brambory, červená paprika, česnek, cibule, kmín, majoránka, mouka, olej, párky, sůl
Mrkněte na můj nový projekt:
Jídelníček v čase karantény a náš nový projekt #vicnezkucharka. Mrkněte rovnou na www.vicnezkucharka.cz a nebo na článek zde na blogu, kde se dočtete, o co vlastně jde a proč to celé vzniklo.
Já to vařím trochu jinak – vem, nebo nechej být, každému, co jeho jest.
Olej ne, olejem se maže tělo, po mytí, aby bylo vláčné a ošklivě nepáchlo. Sádlo.
Takže, nahřeješ hrnec, vrazíš oříšek sádla, a jak se rozpustí, nasypeš nakrájené Frankfurtery. A restuješ. Občas prohodíš, pořád hlídáš, aby se nespálily, pomalu restuješ.
Mezitím si oloupeš cibuli a nakrájíš najemno. Jakmile jsou Frankfurtery orestované, vyndáš je ven a vrazíš do toho výpeku orestovat cibuli. Jakmile je cibule skelnatá, vrazíš pšeničnou mouku (já používám ale krupici, tmavou). Mícháš, dokud se mouka nezarestuje, a pak posypeš paprikou. Jen krátce, za stálého míchání, orestuješ, zaleješ menším množstvím vody (prostě aby to bylo potopené).
Uvedeš do varu, vezmeš metlu a mícháš. Tím, že je té vody málo, a že to mícháš metlou, tak deglasiruješ všecko to připečené ze dna (chceš tu chuť v polévce, ne v hrnci), a ze zásmažky vzniká roux. To trvá, 15, 20 minut, možná i půl hodiny: vaříš, mícháš metlou („sekat“, musí do toho jít vzduch), přiléváš vody (vývaru, obojí horké), mícháš.
Jakmile je roux hotový, vrazíš do toho brambory, na kostky, malé kostky, i více jich může být (relativně). Osolíš, opepříš, doliješ vodou (vývarem), přiklopíš a vaříš, až jsou brambory téměř uvařené.
Tak 5-10 minut před koncem vrazíš do polévky orestované Frankfurtery. Netřeba jich vařit déle, nebyly by tak chutné.
Jak se to celé uvaří, vrazíš do toho čerstvou majoránku a libeček.
Polévka eňo ňuňo už se těším až ji udělám a ještě bych dodal co takhle si kní dát bramborovou buchtu to bude dlabec. Dobrou chuť.
Ani tak k samotnému výtvoru jako receptu bych měla bohužel výhrady, resp. pokud podle receptu jede někdo, kdo je ve vaření začátečník, třeba dcera, je v receptu několik nesrovnalostí. Uvádí se 1 pol. lžíce mouky, u obrázku jsou napsané dvě lžíce. Dále si připravila koření pepř a bobkový list, ale v receptu už se nedocetla kdy ho použít…?
Takže polévka dobrá, jen bych doporučila více důslednosti 😉
Evo moc děkuji za komentář. Jdu opravit a mějte se dobře. Pája
Rychlá a výborná večeře. Chuť polévce dodaly opečené párky. Dávám jen o něco méně hl.mouky. Máme ji raději vodnatější. Přidala jsem úplně malinkou chilli papričku. Děkuji za recept.
Chilli paprička je taky určitě výborná. Já se pálivému teď bohužel vyhýbám, protože by to asi naší malé slečně neudělalo úplně dobře.
sní všechno co uvařím ale nesmí vidět jak to dělám (někdy improvizuji) a co to toho dávám, protože má připomínky „to tam nechci“
S muži je to někdy potíž 🙂
Děkuji, vyzkouším, sice muž si na polévky nepotrpí, ale když nic jiného nebude tak ji zbaští. Výhodou je, že je rychle uvařeno.
Tak toto je taková hodně sytá polévka, tudíž by mohla chutnat i nepolévkovému muži. Snědl to?
Recept je dobrý, ale chutná to podobně jako vařím buřsťguláš. Jen trochu jinak to chutná po tom párku. jinak bobré
To je naprostá pravda Richarde. Ani bych se nebránila i tomu to nazvat hustějším buřtgulášem převlečeným ve frankfurstkém párku. Některé recepty takové prostě jsou 🙂