Klasická zelňačka
Původní recept a podrobně nafocený postup přípravy najdete na www.receptypanicuby.cz
https://receptypanicuby.cz/polevka-je-grunt/klasicka-zelnacka/
Super jednoduchá klasická zelňačka je lék na všechno! Chápu, že pro někoho nemusí být kysané zelí top záležitostí, ale kdo zelí miluje, tak jistě víte a chápete.
Za sebe musím říct, že kysané zelí naprosto zbožňuji. Nemám problém se s ním krmit i jen tak za syrova a přikusovat ho jako přílohu. Miluju tu kyselou chuť, co vám sroluje ponožky k pasu a to ani nemluvím o zdravotních bonusech, které tento kysaný zázrak poskytuje. Klasická zelňačka je pro mě jednoznačně veliká láska.
Tuto jednoduchou zelňačku jsem schopná sníst sama. Je sice pravda, že má pak člověk bříško lehce nafučené, ale to se dá zvládnout a tolerovat (vždyť jde o prd).
Ingredience na klasickou zelňačku
Množství: 4 porce500 g kysaného zelí
400 g brambor
2 lžíce oleje (40 ml)
2 lžíce mouky (30 g)
špetka kmínu (5 g)
špetka soli (5 g)
1 l zeleninového vývaru popř. vody
1 cibule (70 g)
2 stroužky česneku (10 g)
1 bobkový list
2 nové koření
3 pepře
Postup přípravy
Doba vaření: 20 minut
Celkový čas: 35 minut
Také by vám mohlo chutnat:
Kysané zelí
Máte domácí kysané zelí! Tak potom je to paráda. Vřele doporučuji mít vytipované nějaké dobré zelíčko, se kterým máte dobré zkušenosti. Sama poměrně často zkouším různé značky a až na pár lehčích propadáků se zelí dá sehnat většinou super dobré. Nebuďte jako já a nesněžte si ho ještě dřív, než s ním stačíte uvařit.
Jdeme na polévku
Začneme možná překvapivě bramborami. Jsem zastáncem toho, že je lepší si nechat vařit na kostičky nakrájené brambory se solí zvlášť. Lépe se uvaří, protože v zelí jim to trvá pekelně dlouho a jsou tedy i dlouho tvrdé.
Brambory máme, takže jdeme na polévku samotnou.
Do hrnce dejte 2 lžíce oleje a na kostičky nakrájenou cibuli. Na středním plameni ji nechte zesklovatět. Poté přidejte dvě rovné lžíce hladké mouky a nechte vzniknout parádní světlou jíšku.
Jakmile je jíška jemně narůžovělá, je na čase přidat prolisovaný česnek a základ zalít vývarem popřípadě stačí i voda.
Přidáme nové koření, pepř a bobkový list a sůl.
Jo a kysané zelí! Já bych málem zapomněla. Někdo zelí cedí a ještě proplachuje vodou. To mi přijde jako barbarství. Mám ráda, když je pěkně kyselé, takže používám i vodu z něj. Pokud se ale bojíte, že by to bylo až moc, doporučuji si vodu z něj nechat někde stranou, ať s ním případně nekyselou polévku můžete doladit.
Zelí si nakrájejte na menší proužky. Zde se přiznávám, že jsem vychována ho nekrájet, takže se to z úst pak vlastně courá… Ale že prý to není slušné. Tak to nechám na vás. Zelí nechte vařit cca 10-15 minut.
Jakmile je zelí měkké, přidejte také uvařené brambory.
Je to dobré? Je to dobré!
Pro masožravce doporučuji přidat i na kostičky nakrájené uzené, nebo nějakou jinou uzeninu, nicméně i bez masa je polévka naprostý skvost a já ji zcela upřímně miluji.
Dobrou chuť,
Pája
Klasická zelňačka není váš favorit? Pro další polévkovou inspiraci se podívejte na Polévka je grunt.
Líbí se vám recept na klasickou zelňačku? Sdílejte ho s přáteli ;o) Díky!
Kolik byste dal/a receptu hvězdiček? (víc = lepší)
Další recepty z kategorií: Další recepty dle ingrediencí: bobkový list, brambory, česnek, cibule, Hladká mouka, kmín, kysané zelí, nové koření, olej, pepř, sůl, voda, vývar
Mrkněte na můj nový projekt:
Jídelníček v čase karantény a náš nový projekt #vicnezkucharka. Mrkněte rovnou na www.vicnezkucharka.cz a nebo na článek zde na blogu, kde se dočtete, o co vlastně jde a proč to celé vzniklo.
Výborný recept, jen dávám všeho dvakrát víc, jelikož přítel je žrout a je schopný toho sníst na posezení ažaž. Děkuji za úžasný recept.
Zuzko, jsem moc ráda, že chutná. Já zelňačku také miluji a také ji děláme většinou v trojnásobném množství. 🙂 Pája
Vývar z nožiček je skvělý základ pro většinu omáček a hutných polévek, zvlášť do držkové nebo gulášové, ale ani do bramboračky to není nejhorší. A segedín dělám z vepřového kolínka. Nejdříve sundám kůži, vyndám kost, uvařím, mezitím nakrájím maso a cibuli, někdy i překrájím zelí a vývarem pak maso podlévám. A tady je smetana nezbytností. Takhle se nedá uvařit málo a jako všechny omáčky, nejlepší je druhý a třetí den. Ale to by musel mít rohy.
Zelňačka je paráda, já používám vývar z vepřových nožiček, v něm uvařím nejdříve brambory, pak přidávám zelí, mohou být i fazole a není od věci na talíři přizdobit pořádnou lžící zakysané smetany. A druhý den (když vydrží) je ještě lepší. Kdo má rád, může obarvit paprikou, případně i pálivou.
No to zní naprosto skvěle. Vepřové nožičky to je lahůdka a ten vývar musí být doslova boží. Díky Honzo.