Pesto z medvědího česneku
Původní recept a podrobně nafocený postup přípravy najdete na www.receptypanicuby.cz
https://receptypanicuby.cz/zdrava-jidla/pesto-z-medvediho-cesneku/
Sezónní recepty mají něco do sebe. Beru je jako takovou milou vzácnost, kterou nemá člověk pod nosem každý den, ale právě jen dobu omezenou. Pesto z medvědího česneku je právě taková milá záležitost, které se nám dostává jen na jaře. Takže pojďme využít příležitosti a do medvědího česneku zanořme čumáky, stejně jako to dělají medvědi (třeba teď už i v Beskydech) a užijme si ho naplno.
K čemu se dá pesto použít?
Využití pesta z medvědího česneku je vlastně jen na vaší fantazii, ale tady máte pár tipů, v čem bude určitě naprosto dokonalé:
- s dobrým chlebem a máslem – věřte nevěřte ale i něco tak neskutečně jednoduchého je božské
- s těstovinami jen tak samotné
- s těstovinami a sekanými rajčaty – jednoduchá dokonalost, která opět nezklame
- do polévky – chcete oživit vývar? zkuste pesto a uvidíte ten tanec
- na maso z grilu – představte si půvabný plátek pečeného křehoučkého masa a pesto…je potřeba k tomu ještě něco říkat?
- na pečený hermelín
- do vaječné omelety atd.atd atd.
A jak ho používáte vy? Napište mě i ostatním čtenářům do komentáře pod článkem.
Ingredience na pesto z medvědího česneku
Množství: 1 menší sklenička1 větší hrst čerstvého medvědího česneku
4-5 lžic dobrého olivového oleje
Špetka soli
KU ZDOKONALENÍ:
Parmezán – cca 2 plné polévkové lžíce
Menší hrst kešu oříšku
Menší hrst piniových oříšků
1 lžička citrónové štávy
TIP (video 2 minuty): Jak uskladnit medvědí česnek, aby pár dní vydržel? Mrkněte na parádní krátké video jak jednoduše udržet bylinky voňavé a čerstvé. #jakskladovatbylinky
Postup přípravy
Doba vaření: 1 minuta
Celkový čas: 11 minut
Také by vám mohlo chutnat:
Medvědi nevědí, že…
…což právě o medvědím česneku vůbec neplatí. Protože medvědi vědí a vědí moc dobře, že je medvědí česnek našemu organismu prospěšný a obsahuje tolik zdravých látek, že by se to sem ani nevešlo :). My si jen řekněme, že je to milá malá rostlinka s voňavými lístky a jak jsme smutní, protože jeho sezóna je poměrně krátká. Proto si taky připravíme pesto, které nám v lednici vydrží poměrně dlouho (klidně i 2 měsíce) a nemusíme tak oplakávat ztrátu zelených lístků hned s koncem medvědí sezony.
Kdy je sezóna, kde sbírat a jak ho poznat?
Nemusíte si ani pořizovat pátracího čmuchacího medvěda. Stačí se jen podívat na vlhká místa, kam svitne i sluníčko. Já jsem při prvním hledání pochybovala, jestli nejde třeba jen o nějakou hodně zelenou trávu (nejsem botanik), takže pokud jste pochybovači jako já, přistupte k čuchové zkoušce. Medvědí česnek voní po česneku (překvapení?). Stále pochybujete? Zkuste ochutnat. Maximálně se napasete trávy. Sezóna medvědího česneku je z počátku jara (přibližně tedy konec února až konec dubna). Jak vidíte, já jsem ho sbírala ještě poměrně dost mladý. Je s tím větší dřina. Takže pokud nejste tak netrpěliví, počkejte na větší lístky ;).
Já jsem pro tento recept použila tzv. česnek podivný, který je také výbornou variantou „medvědího česneku“ a v končinách, kde žiju, je velmi častý.
Máte česnek? Sbírejte pěkné lístečky a k rostlince se chovejte šetrně. Nervěte ji jak smyslu zbavení a hlavně se vyhněte místům, kde je sběr zakázán. Kde ho sbírat nesmíte, ale i jaké všechny léčivé látky obsahuje se dočtete třeba na Wikipedii (cituji: „Účinné látky v česneku medvědím regulují činnost žaludku, podporují trávení, urychlují hojení ran a vředů, uklidňují křeče hladkého svalstva a ničí střevní parazity“).
Pokud se sami nedostanete do lesa, tak se dnes medvědí česnek dá poměrně jednoduše sehnat v mnoha obchodech. Viděla jsem ho např. v Lidlu, Albertu a mnoha večerkách.
Dejte zároveň pozor na to, abyste při sběru česneku omylem nesebrali třeba konvalinky nebo ocůn. Nejbezpečnějším způsobem, jak si česnek ověřit, je očuchat ho. Více se ale můžete dozvědět zde.
Jdeme na pesto
Voňavé lístečky máme doma, tak pojďme na pesto. Nejprve si ale lístky propláchněte vodou, abyste z nich dostali nečistoty a pokud jste sbírali v lese, tak třeba i nějaký ten čurýnek od psa (to jste asi nechtěli slyšet). Nechte je okapat.
Vezměte mixér a lístky do něj vložte. Přidejte špetku soli a cca 4 lžíce olivového oleje. Promixujte, aby pesto mělo hebkou a příjemnou konzistenci na ochutnání. Máte hotovo :). Ano, přesně tak je to jednoduché. Máte základní pesto, které teď ale budeme dokrášlovat.
Pesto s parmezánem
Pokud jste stejní milovníci sýra jako my, tak vřele doporučuji do základního pesta přidat ještě nadrobený či nastrouhaný kus (cca 2 plné polévkové lžíce) parmezánu. Chuť medvědího pesta to nakopne zase trochu dál a věřte mi, že stačí jen dobrý chléb, máslo a trochu tohoto zázraku a svět bude zase o něco krásnější.
Pesto s oříšky
Další variantou, jak si připravit pesto z medvědího česneku je prostě a jednoduše přidat oříšky. Ideální je dát například menší hrstičku kešu oříšků nebo piniových oříšků. Jejich chuť vám zase chuť česneku posune dál a vy budete mít radost jak ďas, že jste do pesta šli.
Pesto se vším všudy
A co takhle prostě do základu přidat jak sýr, tak oříšky? To je teprve pošušňáníčko. Pro milovníky ostrého pesta je samozřejmě možnost přidat třeba trochu čerstvé chilli papričky, ale počítejte s tím, že to výrazně přebije milou a jemnou chuť medvědího česneku. Skvěle se do pesta také budou hodit pistácie. Jen se nebojte experimentovat a dejte vědět, které pesto bylo nejlepší. Testování je legrace a vy si aspoň najdete toho svého favorita.
Co když nemáte čas medvědí česnek hned zpracovat?
Značka ideál je pesto udělat z čerstvého česneku, ale pokud prostě někdy nestíháte stejně jako já, tak je dobré vědět, jak česnek uskladnit, aby vydržel. Pak nedopadnete jako já, když jsem ho (pitomec) nechala 3 dny ve vodě a on mi celý zatuchl a zežloutl. Dobře mi tak, když jsem ho takhle utopila. Chudáka medvědího.
Takže jak na to? Mrkněte na krátké video (2 minuty) od Koko. Hezky a jednoduše ukázané a rozhodně více než praktické.
Líbí se vám recept na pesto z medvědího česneku? Sdílejte ho s přáteli ;o) Díky!
Kolik byste dal/a receptu hvězdiček? (víc = lepší)
Další recepty z kategorií: Další recepty dle ingrediencí: citron, kešu, medvědí česnek, olivový olej, parmezán, piniové ořišky, sůl
Mrkněte na můj nový projekt:
Jídelníček v čase karantény a náš nový projekt #vicnezkucharka. Mrkněte rovnou na www.vicnezkucharka.cz a nebo na článek zde na blogu, kde se dočtete, o co vlastně jde a proč to celé vzniklo.
Dobrý den, to co zde máte na obrázcích, rozhodně není medvědí česnek. Z čeho jste pesto připravovali? A mělo opravdu česnekovou chuť? Medvědí česnek vypadá jinak, má velké podlouhlé listy, 2-5 cm široké. Listy jsou podobné konvalinkám, pozor na záměnu.
Jitko, krásný den a děkuji za komentář. Máte pravdu, že toto přesně není medvědí česnek ale jeho blízký bratr česnek podivný. Je také výborný a u nás opravdu velmi hojný. Do receptu jsem přidala ještě bližší popis a také odkaz na článek, kde je možné se o medvědím česneku více dozvědět. Pája
Přidejte jeden až dva stroužky česnek
Jasně, taky se dá. Já mám možná trošku radši jen tu čistou chuť medvědího česneku, ale je pravda, že česnek tomu dodá grády.
Vydařené pesto, sám ho takhle dělám. Medvědí česnek, kešu oříšky natural, olivový olej, parmezán. Někdy přidám hrst sušených hříbků, namočených (stačí 10 minut) a lehce orestovaných na oleji (výjimečně, na houby jinak používám sádlo). Ale pozor – ve fotoreceptu, jinak velmi pěkném, je zásadní chyba: není zde česnek medvědí (Allium ursinum), ale česnek podivný (Allium paradoxum). Nicméně výslednému produktu do nijak neuškodí, jsou i tací, kterým česnek podivný chutná víc.
Martine, ty hříbky zní naprosto skvěle a tedy zároveň si chuť toho pesta nedovedu moc představit. Budeme to muset ozkoušet.
s tím foto receptem máš pravdu a jsi zatím jediný, kdo si toho takhle veřejně všiml. U nás ve Hvězdě jsem pravý medvědí česnek nenašla, nicméně i tento podivný je naprosto lahodný a skvělý do pesta. Dokonce mi přijde jeho chuť taková silnější a divočejší.
Dobrý den, já jsem si záměny česneku na fotce také všimla na první pohled. Ráda bych vás upozornila, že z toho může být velký problém. Medvědí česnek roste často na stejných místech jako jedovaté bledule, jejichž listy jsou česneku podivnému velmi podobné. Na základě vašich fotografií může dojít snadno k záměně končící otravou. A to byste asi nechtěla.
Eva
Evo, krásný den. Děkuji za Váš komentář. Už jsem zde na to reagovala s tím, že v našem případě opravdu nejde přesně o medvědí česnek ale o česnek podivný, který u nás hojně roste. Otravu samozřejmě nikdo nechceme. Mějte se krásně. Pája