U nás doma jsme si vždycky dělali rozhudu. O co jde? Je to super tvarohová pomazánka s pažitkou na chleba, ale třeba i jednoduše k vařeným bramborám na loupačku. Rozhuda pro mě bylo vážně hodně divné slovo neznámého původu, takže jsem si říkala, že si tady uděláme takové osvětové okénko a podíváme se na jeho význam.

Slovník spisovného jazyka českého rozhudu definuje jako tvarohovou pomazánku kořeněnou paprikou apod. Stejně tak Etymologický slovník jazyka českého. Zajímavější definice je pak od Josefa Jungmana, který používá také termín hudlanina od slova hudlati, tj žvanit. A tady se dostáváme ještě dál. Jihočeské rozhudnouti se – posaditi se ze široka, rozplesknouti se a jsme u toho – hudlanina = tlustá žena.

Troška toho pátrání a hned máme jasno v tom, co jíme!

Uložit na Pinterest Pinterest
Hlavní fotka k receptu Rozhuda – tvarohová pomazánka

Ingredience na pomazánku rozhuda

Množství: Pro 4 strávníky

1 tvaroh (250 g)
1 lžička červené papriky (5 g)
½ cibule (40 g)
1 lžíce pažitky (10 g)
Jarní cibulka (35 g)
1 střední kyselá okurka (15 g)
½ červené papriky (70 g)
Sůl (cca 5 g)
1 lžíce mléka (5 g)


Školní rok je tu! Udělejte radost dítkům krásnou svačinkovou krabičkou a sobě téměř nekonečnou (nejen) svačinkovou inspirací. V mé kuchařce vás čeká 190 receptů, sezonních, nutričně vyvážených, připravených do týdenních plánů. Nemusíte nic řešit ani vymýšlet, jen otočíte stránku.

Koupit Velkou svačinkovou bichli

Navíc nyní získáte bonus – neomezený přístup k receptům z knihy v členské sekci našeho webu, takže recepty budete mít po ruce i na cestách a kniha může zůstat klidně doma. 🙂 Více zde.

Postup přípravy

Doba přípravy: 15 minut
Doba vaření: 0 minut
Celkový čas: 15 minut

Jak na rozhudu?

Příprava této pomazánky je velmi jednoduchá.

Smíchejte dohromady tvaroh s trochou mléka (to tvaroh pěkně zjemní) a přidáte pažitku (ta prostě nesmí chybět), klidně i jarní cibulku, jednu kyselou okurku, červenou papriku koření a polovinu červené papriky – rostliny. Promícháte, osolíte a je to!

Doporučuji k vařeným bramborám na loupačku nebo prostě jen namazat na chleba.

Dobrou chuť
Pája