Domácí rohlíky jak z pohádky, po kterých se okamžitě zapráší
Původní recept a podrobně nafocený postup přípravy najdete na www.receptypanicuby.cz
https://receptypanicuby.cz/peceme/domaci-rohliky/
Proč si doma připravit domácí rohlíky? Protože jsou krásně měkké, křupavé a chutnají jako pohádka.
Je pravdou, že si rohlíky seženeme doslova na každém rohu, takže proč se s nimi doma drbat a teoreticky se i stresovat tím, jestli se nám povedou? Protože domácí rohlíky jsou prostě chuťově jinde a to už vůbec nemluvím o jejich kvalitě. A nebojte, vůbec to není složité, jak jsem si sama dříve myslela, a proto se také jejich přípravě bránila.
Nebudu vám lhát, rohlíky také kupuji, ale když už chci opravdu něco echt dobrého a kvalitního, příprava domácích rohlíků skutečně není těžká!
Ingredience na domácí rohlíky
Množství: 12–16 rohlíků500 g hladké mouky
20 g čerstvého droždí popř. 1 sáček kvalitního sušeného
300 ml vlažného polotučného mléka
1 špetka cukru (5 g)
3 g soli
60 g sádla (nebo másla)
Na posyp
Mák, kmín nebo hrubá sůl
Postup přípravy
Doba vaření: 20 minut
Celkový čas: 115 minut
Také by vám mohlo chutnat:
Těsto, které si teď spolu připravíme, je univerzální v tom, jak jej zarolujete nebo zamotáte. Můžete z něj tedy připravit velmi jednoduše i housky nebo pletýnky.
Na co si při přípravě těsta dát pozor?
Aby byla jistota úspěchu 100%, je dobré se držet následujících rad:
- Pracujte s kvalitním droždím – buď s čerstvým (nesmí být oschlé) nebo kvalitním sušeným (všichni známe s vlaštovkou, že?)
- Mléko by mělo mít vlažnou teplotu – studené mléko by droždí neudělalo vůbec žádnou radost a rozhodně by nepomohlo kynutí
- Sádlo nebo máslo? Sádlo má pro rohlík daleko příjemnější a neutrálnější chuť. Máslo se dá také použít, ale chuť rohlíků pak už bude poměrně hodně výrazná
- Sůl nad zlato – sama příliš nevyhledávám hodně osolené rohlíky. Zde je zlatým středem použít špetku soli (5 g) na 500 g mouky. Sůl krásně pomůže kynutí a zároveň jí nebude až moc.
Zakládáme kvásek
Do hrníčku si rozdrobíme droždí, ke kterému přidáme trošku mléka, cukr, sůl a lžíci mouky. Dobře promícháme a necháme kvásek pracovat a krmit se přibližně 10 minut.
Mezitím si prosejeme hladkou mouku do mísy a přidáme zbytek soli a dobře promícháme. K této směsi pak přidáme vzešlý kvásek, sádlo (není potřeba ho rozpouštět, stačí nechat chvíli při pokojové teplotě změknout) a necháme v robotu hníst na nízké otáčky 2–3 minuty. Pak už můžeme rychlost zvýšit na střední otáčky a ještě těstu dát 5 minut.
Pokud se hnětací hák nedotýká dna a ulpívá tam těsto, tak si párkrát pomozte stěrkou a těsto z krajů zapracujete k uhnětené směsi.
Výsledkem by mělo být nelepivé těsto, vlastně takové pěkně gumové, ale ne tvrdé na kámen.
Těsto z mísy přendáme na pomoučený vál nebo pracovní plochu a ještě jej rukama poválíme a vypracujeme do pěkné kuličky. Připravíme si olejem vymazanou mísu, do které těsto přendáme a přikryjeme ho potravinářskou folii a v příjemné pokojové teplotě ho necháme přibližně 90 minut kynout. Správně vykynuté těsto zdvojnásobí objem.
Zpracováváme těsto po kynutí
Jakmile nám těsto vykynulo, opět ho přemístíme na pomoučený vál a rozdělíme si ho na rovnoměrné menší díly buď na 12 (větší rohlíky) či 16 (menší rohlíky). Pokud chcete mít rohlíčky jeden jako druhý, nebojte se těsto klidně odvažovat. Pěkný poctivý rohlíček může mít klidně. Jednotlivé kousky těsta vytvarujte do úhledného bochánku a ještě je všechny necháme přibližně 15 minut pod utěrkou kynout.
Rolujeme rohlíky
A opět se vrátíme na pomoučený vál a tentokrát si zapneme troubu na co nejvyšší teplotu (obvykle 230 °C).
Jednotlivé bochánky postupně rovnoměrně rozválíme do tvaru trojúhelníku a rolujeme od nejširšího kraje k nejužšímu. Vznikne nám krásný úhledný rohlíček, který přendáme na plech vyložený pečicím papírem. Mrkněte na video:
Do misky si připravíme vodu se špetkou soli a připravené rohlíky touto směsí potřeme. Rohlíky pak můžeme posypat kmínem, mákem nebo třeba hrubou solí.
Jakmile je trouba rozpálená, šplíchneme na dno maličko vody (malého panáka), která nám zajistí vlhkost v troubě a hned dáme rohlíky péct (prostřední rošt).
Rohlíky by se měly péct přibližně 10 minut, dokud nebudou krásně zlaté.
Pak už je jen vyndáme z trouby a přendáme ideálně na mřížku, aby mohly vychladnout.
A s čím je takový domácí rohlík nejlepší? Jen tak s máslem, marmeládou, samotný nebo…? A to už je na vás.
Přeji vám, ať se hezky podaří.
Pája
Líbí se vám recept na domácí rohlíky? Sdílejte ho s přáteli ;o) Díky!
Kolik byste dal/a receptu hvězdiček? (víc = lepší)
Další recepty z kategorií: Další recepty dle ingrediencí: cukr, droždí, Hladká mouka, máslo, mouka, sádlo, sůl
Mrkněte na můj nový projekt:
Jídelníček v čase karantény a náš nový projekt #vicnezkucharka. Mrkněte rovnou na www.vicnezkucharka.cz a nebo na článek zde na blogu, kde se dočtete, o co vlastně jde a proč to celé vzniklo.
Zkoušela jsem poprvé. Těsto se povedlo, akorát nejsou vůbec slané, já osobně příště víc osolím 🙂 ale určitě to nebylo naposledy. Děkuji
Hezký den, Naďo. Jsem ráda, že se rohlíky povedly. My obecně příliš mnoho nesolíme a nesladíme, takže určitě lze sůl přidat.
Zdravím, na rohlíky jsem se v životě vrhla podruhé a chtěla bych se zeptat. Poprvé jsem měla jiný recept, ale nebyly nic moc. Tentokrát zkouším podle vašeho receptu. Moje otázka zní, není hodina a půl na kynutí dlouho? Těsto mi krásně naběhlo během necelé hodiny. Na radu mamky, která dělá výborná kynutá těsta, jsem těsto trochu prstem prodloubla a těsto se jakoby zarazilo, vyjde mi to ještě? Protože i předtím už nenabývalo. Díky
Emčo, hezký den. Pokud takto krásně naběhlo dřív, určitě je lepší dobu kynutí zkrátit. Ono hodně záleží na teplotě v místnosti, kde těsto kyne a mě se kynutí pod hodinu většinou povede pouze v letních měsících, kdy je doma příjemně teplo. Dobře ukynuté těsto by mělo pěkně pružit a neměl by v něm zůstat důlek. Dejte vědět, jak jste dopadla.
Dakujem za recept, akurat som urobila cesto a dufam,ze rohlicky budu zvlaste propecene Zijeme v Irsku a tu ziadny dobry,poctivy rohlik clovek nenajde. Mam vsak vybornu spaldovu muku, takze mam aspon zaklad na chutne rozky.
Silvie, krásný den. Dejte vědět, jak se ze špaldovky povedly. A zdravím do Irska. Pája
Hezký.. a na kolik stupňů se pečou?
Roberte, hezký den. Teplota je tam uvedená – troubu zapínáme na co nejvyšší teplotu, ideálně na 230°C. Mějte se hezky, Pája.
Zdravím! Dá si těsto udělat i bez robota? Jen ručně
Beato, hezký den. Určitě není problém těsto připravit i v ruce. Jen je potřeba vydržet a trošku máknout rukama. 🙂
Tak ty jsou úžasné!! Dnes už není nic,příště peču ze dvou dávek!!! Žiju v Anglii a bagety už mi lezou krkem a v Polským obchodě a v Lidlu už jsou housky,nebo kaiserky dost drahé …
Tak to mám obrovskou radost, že jsme se takhle infiltrovali do Anglie. Zkuste i domácí tousťák, to je taky něco neskutečně dobrého. 🙂
A sádlo se dává měkké nebo rozpuštěné??
Měkké stačí. Ono vlastně stačí ho nechat chvíli při pokojové teplotě a hezky povolí.
Jak čítam, tak čítam, nikde nevidím, kde pridat tych 60g sadla. A ja mam vypracované cesto a to sadlo stále na linke. Podľa iných videí na youtube sa malo pridať k múke a kvasku? To m9je už asi nezachranim čo?
Přidejte ho tam klidně nyní, bude to ok. 🙂 Do receptu to jdu hned doplnit, díky moc za upozornění na nejasnost
Šel by rohlík upéct i z kvásku namísto droždí? Jaký by byl potom postup? Děkuji
Hezký den Petro,
s kváskovým pečením bohužel tolik zkušeností nemám a ráda odkazuji na https://www.maskrtnica.cz/.
Nicméně s kváskem by to určitě jít mělo. Jen zde nebude nutné už zakládat kvásek, ale rovnou by se již připravený kvásek zapracoval s moukou, mlékem, sádlem a špetkou soli. Pak bych postupovala stejně. Dejte vědět, jak se případně z kvásku povedly.