Velikonoční nádivka – hlavička
Původní recept a podrobně nafocený postup přípravy najdete na www.receptypanicuby.cz
https://receptypanicuby.cz/maso/velikonocni-nadivka/
Velikonoční nádivka nebo také hlavička je pro mě takovým naším rodinným symbolem Velikonoc. Je pravda, že možná máte ještě mnoho jiných velikonočních favoritů jako třeba beránka, mazance nebo jidáše popřípadě chutné pečené jehněčí. Pro mě je ale nádivka TA srdcovka a nedovedu si bez ní Velikonoce představit. A pak tu máme samozřejmě malování velikonočních kraslic, ale o tom zase jindy 🙂
Velikonoce pro mě vždycky byla dvojitá legrace. Proč? Tatínek je Slovák, žijící v Čechách…takže nejen pomlázkou přes prdel, ale ještě pěkně polít vodou…pro jistotu. Aspoň jsme v naší dámské smečce měly pojištěné, že budeme celé rok krásné a vitální.
Nejhezčí velikonoční dny pak podle mě jsou, když už se příroda probere ze zimní ospalosti a ze země pomalu začínají pučet zelené klíčky všemožného plevele a ušlechtilé květeny. Země voní mokrou hlínou a vzduch už má takový ten jarně teplý nádech. To bych se hned někde povalila na zem a v celé té čerstvé zemi a probouzejícím se životě zabořila nos a jen tak si to užívala. S nádivkou v ruce, samozřejmě…
Jak tedy na tuto dobrotu?
Ingredience na velikonoční nádivku
Množství: 12 porcí50 dkg uzeného masa + vepřové dle chuti
4 vejce
6 žemlí starších /10 rohlíků/
15 dkg másla
Vývar z masa nebo trochu mléka (nebo napůl)
Pepř
Muškátový oříšek,
Hrst kopřiv nebo posekané pažitky či petrželky
Postup přípravy
Doba vaření: 40 minut
Celkový čas: 70 minut
Také by vám mohlo chutnat:
Příprava masa
Základem je mít dobré uzené maso. Píšu to tu pořád dokola, ale stojím si za tím. Mít dobrého řezníka je poklad a je potřeba si ho hýčkat, rozmazlovat ho a kamarádit se s ním. Uzené maso většinou není potřeba ani nějak vařit. Pokud ale chcete uzenou polévku, tak ho nechte na půl hodiny vyvařit ve vodě – mírně slané, spíš méně je lépe.
Pokud chcete do nádivky přidat ještě kus vepřového, pak je potřeba ho předem vyvařit do měkka (já měla kousíček kýty s kostí) – což je také fajn, protože z toho opět budete mít moc dobrý vývar. V tomto receptu jsem dala půl napůl uzené a vepřové.
Jdeme míchat
Nakrájejte si maso, starší rohlíky nebo housky a nasekejte si hrst kopřiv – ty jsou nejlepší 🙂 Do mísy rozklepněte vajíčko a někam stranou dejte bílky. Do vajíčka vmíchejte postupně rozpuštěné máslo a trochu vlažného nebo studeného vývaru z masa.
Přidejte nakrájené housky a nechte nasát. Postupně podle potřeby přidejte ještě vývar, aby se housky pěkně nasákly, ale zase aby neplavaly ve vývaru.
Přimíchejte nakrájené uzené a i vepřové. Opepřete a přidejte špetku muškátového oříšku – ten dodá příjemný šmrnc.
Nezapomeňte na kopřivy, pokud máte. Popřípadě přidejte pažitku nebo petrželku. Z přebytečných bílků si vyšlehejte pevnou pěnu a vmíchejte postupně do směsi.
Celé pak dejte do vymazaného pekáčku (použila jsem podobný jako tento) a pečte na 180°C přibližně 40-50 minut, až celá nádivka zezlátne.
Já to miluju. A nejvíce to miluju s nakládanou řepou, nebo kyselou okurkou.
Video tip na rychlou verzi nádivky z pánve (2 minuty)
Pokud neholdujete klasickým postupům při přípravě, mám tu pro vás alternativu na velikonoční nádivku z pánve od Koko. Mrkněte na video a dejte vědět, jestli se vám takto povedla ;).
Video recept na velikonoční nádivku z pánve
Hezké Velikonoce
Pája
Líbí se vám recept na velikonoční nádivku? Sdílejte ho s přáteli ;o) Díky!
Kolik byste dal/a receptu hvězdiček? (víc = lepší)
Další recepty z kategorií: Další recepty dle ingrediencí: houska, kopřivy, muškátový oříšek, pažitka, pepř, petržel, rohlík, sůl, uzené maso, vajíčko, vepřové, vývar
Mrkněte na můj nový projekt:
Jídelníček v čase karantény a náš nový projekt #vicnezkucharka. Mrkněte rovnou na www.vicnezkucharka.cz a nebo na článek zde na blogu, kde se dočtete, o co vlastně jde a proč to celé vzniklo.
Ahoj. Nejde jen o to nabobtnání. Hlavně nakypří a dají chuť, která je s kvasnicema nezaměnitelná. je třeba vyzkoušet nejenom o Velikonocích. Kopy
Ahoj, dobrý den a dobrou chuť. Nádivka je klasika. Moje manželka dělá nádivku naprosto skvostnou. Bůček obyč vařený, uzený a ještě bůček přeuzený doma na olši. Kvasnice čerstvé, hromada zeleného a malinko pečiva jako pojiva. další suroviny asi standart. Důležitý jsou ty kvasnice. Já se podílím na tomto receptu jen tím přeuzením bůčku. Při pečení opouštím chalupu, protože ta vůně je nesnesitelná. Někdy to zkuste, je to fakt naprostá pecka. Když si k salátu zakrojím teplý chleba upečený manželkou v jí vlastnoručně vyrobeném keramickém pekáči s puklicí, je to naprostej rajc. Kopy
To zní moc dobře. A co s těmi kvasnicemi? Ty to jen nabobtnají?
Ahoj, nádivka vypadá skvěle, já ji dělám podle mé babičky. Něco málo ještě přidám-uzené a vepřové uvařit, část pomlít a část pokrájet. Kostičky housky nejdříve osmažit na másle a potom namočit do vývaru z masa. Vejce, něco zeleného (když kopřivy nejsou, hodí se i zelená cibulka). Postup stejný jako u tebe, ale nakonec dávala babička navrch kousky vařeného masíčka z kuřete.Jo a taky přidávala do nádivky česnek.Dobrou chuť a hezké velikonoce! Květa
To zní tedy taky naprosto skvěle. Houstičky jsem nesmažila, ale je pravda, že jsem slyšela pár lidi, že to dělá. Česnek nepřidávám, ale dovedu si představit, že je to dobrota. Zkusím příště 😉