Kynuté lívance s bylinkovým tvarohem
Původní recept a podrobně nafocený postup přípravy najdete na www.receptypanicuby.cz
https://receptypanicuby.cz/svaciny/kynute-livance-s-bylinkovym-tvarohem/
Kynuté lívance ve sladkém provedení známe všichni. Jejich nadýchanost ve spojení s dobrým mazadlem je k nezaplacení. Co kdybychom si je ale tentokrát připravili na slano?!I tak jsou totiž naprosto fantastické.
Recept vznikl ve spolupráci s online farmářskými trhy Scuk.cz a Rodinnou farmou Hany Součkové.
Připravila jsem pro vás velmi jednoduchý recept na kynuté lívance s bylinkovým tvarohem. Pokud by se vám ale nechtělo kynout, můžete využít i lívance nekynuté.
Ingredience na kynuté lívance
Množství: 4 porceNa lívance:
700 ml vlažného polotučného mléka
400 g polohrubé mouky
2 celá vejce (100 g)
1 sušené droždí (7 g) či polovina kostky čerstvého (20 g)
1 špetka soli (5 g)
Na bylinkový tvaroh:
250 g polotučného tvarohu
1 špetka soli (5 g)
1 lžíce čerstvé petržele (10 g)
1 lžíce čerstvé bazalky (10 g)
1 lžíce čerstvé pažitky (10 g)
1 lžíce polotučného mléka (15 ml)
1 stroužek česneku (5 g)
Postup přípravy
Doba vaření: 15 minut
Celkový čas: 15 minut
Také by vám mohlo chutnat:
Těsto na kynuté lívance
Zcela upřímně se přiznávám, že jsem dřív měla obavy z droždí a práce s ním. Kynutí při pokojové teplotě? Co to znamená a jak dlouho? Ono to je maličko alchymie, když si ještě vezmete, že pokojová teplota se dost liší v létě nebo v zimě. V tom ať se jeden vyzná.
Nicméně ani kynutí nemusí být nijak složité a udělat si krásné nadýcháné kynuté lívance vlastně není zas až takový problém. Je jen potřeba pracovat s vlažnými nechlazenými ingrediencemi (mlékem a vejci) a občas na těsto hodit oko, jak se mu daří.
Do mísy nalijeme vlažné mléko, do kterého rozdrobíme čerstvé droždí popřípadě nasypeme pytlíčkové. Přidáme celé vejce a osolíme, přidáme postupně polohrubou mouku a vymícháme pěkně hladké tekuté těsto bez hrudek.
Těsto přikryjeme utěrkou a necháme na teplém místě kynout přibližně 30 minut. Teplota 25 °C pro kynutí je takový pěkný ideál, při kterém těsto zdvojnásobí množství (můžete ho v průběhu lehce promíchnout). Pokud je místnost chladnější, je samozřejmě potřeba času trochu více. Popřípadě si můžeme pomoci tak, že dáme mísu s těstem do hrnce s teplou ale ne horkou vodou.
Bylinkový tvaroh
Mezitím, co nám kyne těsto, si můžeme připravit tvaroh s bylinkami. Je to naprosto jednoduchá kombinace, která je ale lahodná a bezvadně nás osvěží. Krom toho si můžete pohrát s výběrem čerstvým bylinek, ze kterých si tvaroh připravíte.
Já mám nejraději osvědčenou variaci petržele, bazalky a pažitky, které smíchám s tvarohem, osolím a přidám ještě trošku mléka na zjemnění. Pro výraznější chuť ještě přidávám stroužek prolisovaného česneku. Bylinky můžete posekat nožem, nebo je společně s tvarohem rychle prohnat v mixéru.
Výborně se ale dá použít například medvědí česnek, máta, koriandr, meduňka. Stačí jen trošku zaexperimentovat.
Těsto je připravené, jdeme na smažení.
Smažíme lívance
Lívanečník nebo obyč pánev si vytřeme máslem a necháme rozpálit. Pokud nemáte lívanečník, počítejte s tím, že lívance tolik nevyběhnou a potečou do stran.
Lívance smažíme do zezlátnutí, pak obracíme.
Servírujeme s pořádnou dávkou bylinkového tvarohu a dobrým zeleninovým salátem. A pokud jste velcí rebelové, zkuste si k lívancům připravit flákotku masa. Ani to totiž není vůbec špatné. Co je také naprostou lahůdkou a rozhodně stojí za zkoušku – směs opražených ořechů. Ty totiž tak úžasně křupou, že společně s nadýchanými lívanci a tvarohem vás vystřelí do kosmu.
Dobrou chuť přeje Pája
Líbí se vám recept na kynuté lívance? Sdílejte ho s přáteli ;o) Díky!
Kolik byste dal/a receptu hvězdiček? (víc = lepší)
Další recepty z kategorií: Další recepty dle ingrediencí: bazalka, česnek, droždí, mléko, petržel, polohrubá mouka, sůl, tvaroh, tymián, vejce
Mrkněte na můj nový projekt:
Jídelníček v čase karantény a náš nový projekt #vicnezkucharka. Mrkněte rovnou na www.vicnezkucharka.cz a nebo na článek zde na blogu, kde se dočtete, o co vlastně jde a proč to celé vzniklo.
Do receptu se vloudila chyba, kostka droždí je 42g, nikoliv pouze 12g. A mohu-li něco přidat, podobný rcp dělala pod názvem „kynuté palačinky“ moje známá – do kynutého těsta přidávala špenátový protlak, pekla tenké placky na velké pánvi, pak do každé zarolivala plátek šunky a plátek sýra, naskládala je do pekáčku, posypala strouhanou cihlou a v troubě nastavené na gril krátce zapekla. Tím nejen udělala křupavou krustičku na povrchu, ale zároveň prohřála náplň. A jak její manžel silně opovrhoval špenátem, tyhle jedl ve velkém stylu.
Dagmar, moc díky za upozornění s droždím. A také díky za inspiraci na další recept!