Před časem jsem dostala na otestování tuhle super litinovou pánvičku a už byl nejvyšší čas o ní také něco napsat. Nevím, jaké jsou vaše zkušenosti s litinovým nádobím, ale pro mě to bylo poprvé a bylo potřeba si trošku zvyknout na nějaké ty specialitky, jak s litinou zacházet a o pánev se pěkně starat.

Dětská radost z pánve v očích paní Čuby
Dětská radost z pánve v očích paní Čuby

Něco málo o litinovém nádobí

Není žádnou novinkou, že litina je velmi kvalitní materiál, který neobsahuje dnes tak oblíbené chemikálie a jiné legrace, na kterých sice vaříte, ale organismus má práci na pár let dopředu.

Je tu ještě další věc, litina není jedna jako druhá… ostatně jako to bývá s velkou většinou věcí do domácnosti. Samozřejmě se dá koupit litinová pánev nebo nádobí za pár korun, ale kdo vám zaručí, že jí neslévali děti někde v Číně za pár šupů a z materiálů, o kterých radši ani nechcete vědět?

Proto jsem byla ráda za kvalitku v podobě švédské značky SKEPPSHULT. Firma používá kvalitní severskou železnou rudu, kterou již před staletími těžili permoníci, tudíž čekejte jen tu nejlepší kvalitu a velkou pravděpodobnost, že vás vaše pánev přežije.  

Krásně provedené detaily pánve Skeppshult
Krásně provedené detaily pánve Skeppshult

Počítejte s tím, že sice zainvestujete více peněz, ale litinová pánev s vámi bude vlastně navždy. Krom toho také s věkem zraje jako víno – což se u běžného nádobí dá jen těžko říct. Kvalita a vlastnosti litinového nádobí se s časem totiž zlepšují (tedy přesněji s používáním – čím víc se litina zahřívá, tím má lepší vlastnosti).

Skeppshult pánev - velká parádnice
Skeppshult pánev – velká parádnice

Proč jít do litinové pánve?

Nesporná je kvalita litinových výrobků a jejich dlouhověkost. Maminka nám vždycky říkala, že “nejsem tak bohatá, abych si mohla kupovat levné věci” a tím se snažím také řídit. Protože proč si kupovat něco za pár korun, co budete muset jednou za pár měsíců vyměňovat a investice se nakonec vyšplhají do galaktických rozměrů? Lepší mít kvalitu a s ní žít v jedné domácnosti navždy. Krom toho třeba ta má pánev je geniální v tom, že se dá použít i do trouby a mohu v ní zapékat. To je naprosto dokonalé! A obsluha pánve je také jednoduchá. Dá se smažit jen s minimem oleje a nic se nepřipaluje.

Pánev Skeppshult - parádní vaření i v troubě
Pánev Skeppshult – parádní vaření i v troubě

Úskalí litinového nádobí

Připravte se na to, že se budete muset starat. Každá kvalitní věc chce totiž svou péči, kterou si zaslouží. Pánev je potřeba udržovat v krásné čistotě a suchu a neomývat ji chemickými přípravky. Prostě ji jen opláchnete a očistíte kartáčem, který dostanete společně s pánví. Pro někoho to může být zdlouhavé.

První připečení. Pak už bude jen líp
První připečení. Pak už bude jen líp

Taky se vám může stat, že když ji necháte někde v rohu a nebudete ji používat, začne rezivět.

První pokusy s pánví byly dost stydlivé na obou stranách. Já jí dost nerozpalovala, ona zase připékala vše a všude. To se ale s časem vyladilo a teď už se k ní nepřipeče nic.

Směle do toho!

Udělejte si radost a kupte si litinové nádobí, třeba právě to švédské Skeppshult. Bude vás těšit a s každým dalším použitím jej budete mít rádi víc a víc.

Aktuální ceny a další info o pánvích Skeppshult najdete tu, případně tamtéž naleznete i kupu dalšího krásného litinového nádobí.

Vaše paní Čuba

Skvělé smažení na litině
Skvělé smažení na litině

Něžné shrnutí výhod a nevýhod

VÝHODY:

 • dokonalé zpracování
 • 25 let záruka na litinu od výrobce
 • snadno se myje bez použití chemie
 • je potřeba minimum oleje a nepřipaluje se
 • skvěle vede teplo
 • Švédská tradice a kvalita
 • garance nezávadného materiálu
 • pánev Vás přežije (nebo je to nevýhoda?)

_____
NEVÝHODY:

 • déle se zahřívá a je těžší (to jsou vlastnosti litiny)
 • při delším nepoužívání může začít rezavět, pokud není správně uskladněna
 • o něco vyšší cena, ale stojí to za to

_____
Aktuální cenu a další informace o té mnou testované pánvi najdete tu, případně pokud chcete vědět víc o litinovém nádobí, podívejte se sem. A další mé recenze najdete ve kategorii – světe div se – recenze 😉

Líbila se vám recenze? Sdílejte jí s přáteli ;o) Díky!

Vydáváme novou LETNÍ kuchařku!

Recepty na celé léto, na doma, na výlet i na gril - to přesně je naše nová Velká prázdninová bichle.

Vyřešíme vám vaření na celé léto od rána do večera, žádné složitosti, vše z dostupných surovin včetně speciální kategorie plné dobrot a trvanlivých svačinek na výlety. Třešničkou na dortu je neomezený přístup k receptum z knihy v členské sekci a funkce jako jídelníčky či nákupní seznamy.

Koupit novinku či (vele)výhodný balíček všech našich kuchařek

Předprodej nové Prázdninové bichle

Objednat novinku za výhodnu cenu

Kolik byste dal/a produktu hvězdiček? (víc = lepší)
Bych blilCelkem hnusnýBrý...noBezva sváčaGastronomickej orgáč! (hodnoceno: 6x, průměr: 5,00, nejlepší: 5)
Loading...

Přečteno 3 124x

Další příspěvky z kategorií: