Husí kaldoun
Původní recept a podrobně nafocený postup přípravy najdete na www.receptypanicuby.cz
https://receptypanicuby.cz/polevka-je-grunt/husi-kaldoun/
Miluju polévky a mohla bych je jíst vlastně pořád. Vůbec proto nechápu, jak je možné, že se mi do chuťového rejstříku husí kaldoun zapsal až na stará kolena.
Jeho jemná krémová chuť a kombinace zeleniny a trošku té těstoviny vytváří super sytou a báječnou polévku na talíři. A příprava není nikterak složitá a určitě nemusíte čekat až na svatého Martina. Výborný kaldoun se totiž dá připravit i z krůty nebo kachny kdykoli během roku.
Ingredience na husí kaldoun
Množství: 4 porcedroby z jedné husy (nebo jiné drůbeže) – krk, křídla, žaludek, srdce
2 mrkve (100 g)
2 petržele (100 g)
⅕ celeru (50 g)
1 menší cibule (30 g)
1 bobkový list
2 kuličky nového koření
3–5 kuliček pepře
1 špetka soli (5 g)
1 špetka muškátového oříšku (½ g)
50 g nudlí či jiné těstoviny
Na jíšku
2 lžíce másla (40 g)
2 lžíce hladké mouky (30 g)
1 hrst čerstvé petržele na dozdobení (10 g)
Lze přidat také 100 ml smetany na vaření
Postup přípravy
Doba vaření: 120 minut
Celkový čas: 135 minut
Také by vám mohlo chutnat:
Ač se husí kaldoun nejčastěji servíruje při svatomartinském posvícení či jiné huso-kachní příležitosti, nebrala bych to rozhodně jako stopku si ho připravit vlastně kdykoli, kdy na něj máte chuť. Použít se totiž dají nejen tradiční zbytky z husí či kachní pečínky a vnitřnosti, ale skvěle poslouží například i čerstvé krůtí krky.
Zakládáme vývar
Jestliže vám zbyly skeletu a kostí po sváteční pečínce, nevyhazujte je ale přidejte je do vývaru.
Pokud je nemáte, vývar můžete připravit klidně i z masa čerstvého – drůbežích krků a křídel, ke kterým přidáme ještě vnitřnosti – srdce, plíce, žaludek…
K nim přidáme očištěnou kořenovou zeleninu v celku, cibuli, bobkový list, nové koření, pepř a sůl. Vše zalijeme vodou a necháme vařit přibližně 1 ½ hodiny. Nezapomeňte z vývaru odstranit hnědé sraženiny, které by mohly vývar nehezky zakalit.
Jíška
Mezitím si můžeme připravit jíšku. Na pánvi necháme roztopit máslo do kterého přidáme hladkou mouku a na středním plameni jíšku smažíme přibližně 5–10 minut, dokud nezačne chytat lehce zlatavou barvu. Jíšku si přendáme do misky, aby se na pánvi už více nesmažila.
Dokončujeme kaldoun
Vývar si scedíme a vmícháme do něj jíšku a necháme ji ještě provařit s vývarem. Zeleninu nakrájíme stejně jako droby. Maso ze skeletu očistíme a přidáme do polévky.
Ve vroucí osolené vodě si připravíme nudle nebo jinou těstovinu, kterou nakonec také přidáme do polévky.
Polévku případně dochutíme solí a přidáme malou špetku muškátového oříšku a nasekanou petržel.
Chcete–li si opravdu dopřát a polévku ještě zjemnit, přidejte do ní smetanu na vaření.
Dobrou chuť přeje Pája
PS. Další polévky najdete v kategorii Polévka je grunt.
Líbí se vám recept na husí kaldoun? Sdílejte ho s přáteli ;o) Díky!
Kolik byste dal/a receptu hvězdiček? (víc = lepší)
Další recepty z kategorií: Další recepty dle ingrediencí: bobkový list, celer, cibule, droby, Hladká mouka, máslo, mrkev, muškátový oříšek, nové koření, nudle, pepř, petržel, smetana, těstoviny
Mrkněte na můj nový projekt:
Jídelníček v čase karantény a náš nový projekt #vicnezkucharka. Mrkněte rovnou na www.vicnezkucharka.cz a nebo na článek zde na blogu, kde se dočtete, o co vlastně jde a proč to celé vzniklo.
Ještě bych přidala informaci od předků – kaldoun byla sváteční posvícenská polévka, když se na posvícení pekly husy.
Květoslavo, moc díky za tyto komentáře.
Já za kaldoun bojuji i mimio posvícení, protože je prostě výborný!
Jo kaldoun, to je šlechtic mezi polévkami a jedna z nejoblíbenějších polévek celé naší rodiny. Naučila mě ho babička a vařím často, nejen na Martina.Docela chutně se dá uvařit i z kuřecího masa, ale není to ono. Nejdříve nechám „táhnout“ asi 2 hodiny drůbeží kousky na polévku včetně drobů, přidám koření, případně neoloupanou cibuli. Zeleninu – mrkev, celer, porek a kapustu / moje babička, skvělá kuchařka říkávala – bez kapusty není polévka / přidávám až po zcezení, byla by rozvařená. Zahustím máslovou jíškou, povařím, přidám nudle a určitě játrové knedlíčky, bez nich by to nešlo. Nakonec přidám sušenou celerovou nať, ale tu nevařím, nechám jen rozvonět, přejít varem a rodina si pochutnává.
Polévka je super. Dělám jí z kachního i husího a všem ohromně chutná. Doporučuji