Rychlý slaninovo–cibulový koláč
Původní recept a podrobně nafocený postup přípravy najdete na www.receptypanicuby.cz
https://receptypanicuby.cz/peceme/slaninovo-cibulovy-kolac/
Potřebujete připravit super rychlé pohoštění? Tento slaninovo–cibulový koláč na motivy klasického francouzského alsaského cibulového koláče je skvělou volbou.
Příprava základního těsta vám zabere sotva pár minut a se zbytkem také nebude moc starostí. Pojďme si tedy slaninovo–cibulový koláč přípravit.
Ingredience slaninovo–cibulový koláč
Množství: 8 porcíNa těsto
400 g hladké mouky
200 ml vody
2 lžíce olivového oleje (40 ml)
1 malá špetka soli (3 g)
300 g créme fraîche – vysokotučné smetany (alespoň 30%)
300 g anglické slaniny
1 špetka muškátu (1 g)
4 červené cibule (400 g)
1 malá špetka soli (3 g)
1 špetka pepře (1 g)
2 lžíce olivového oleje (40 ml)
Postup přípravy
Doba vaření: 30 minut
Celkový čas: 45 minut
Také by vám mohlo chutnat:
Pokud jde o přípravu těst, nikdy jsem se do ní příliš nehrnula. Vždy jsem měla pocit, že mě těsto doslova válcuje a to i přes to, že vlastně nemám žádnou extra katastrofickou zkušenost. Jeho příprava pro mě byla něčím, co i dnes beru smrtelně vážně a vždy s velkým respektem. I proto jsem se jen málokdy pustila například do přípravy kváskového chleba. Je to prostě zodpovědnost.
Vy, kdo se bojíte těsta stejně jako já, vězte, že těsto na rychlý slaninovo–cibulový koláč není vůbec složité a zvládnete ho levou zadní
Těsto na koláč
Do mísy si dáme 400 g hladké mouky, které promícháme se špetkou soli a postupně vlijeme 200 ml vody a také 2 lžíce olivového oleje. Vznikne nám kompaktní, lehce lepivé těsto, které můžeme nechat klidně přes noc odležet v lednici, ale není to nutné. Dejme mu ale alespoň 30 minut.
Připravujeme cibuli a slaninu
Mezitím si můžeme přichystat vše ostatní. Cibuli si nakrájíme na tenké plátky a na olivovém oleji ji smažíme do zezlátnutí. To může trvat klidně 20 minut. Nespěchejte. Dobře připravená cibulka se vám na koláči odmění skvělou chutí. Nakonec ji lehce osolíme.
Jakmile je cibule osmažená, vyndáme ji z pánve a pokračujeme s na kostičky nakrájenou slaninou. Tu opět smažíme do zezlátnutí. Jakmile je hotová, přendáme ji na ubrousek a necháme tak okapat přebytečný tuk.
Je na čase si nastavit troubu na co nejvyšší teplotu – klidně tedy i na 250 °C.
Vrstvíme koláč
Na pečicí papír přendáme těsto, které rozválíme na tenký plát pěkně do všech stran. Na pečicím papíře by se nám těsto nemělo příliš lepit, takže ani není potřeba papír vymazávat. Pro větší bezpečnost jej ale můžete jen z lehka potřít olivovým olejem.
Na těsto rozetřeme créme fraîche – pěkně tučnou zakysanou smetanu (není potřeba ji solit). Na ní poklademe připravenou slaninu a také cibuli.
Pokud bychom chtěli alsaský cibulový koláč, přidali bychom ještě 200 g nahrubo nastrouhaného ementálu nebo jiný podobný sýr.
Takto připravený koláč dáme do trouby a pečeme přibližně 10–15 minut, dokud nám okraje krásně nezezlátnou. Výborně se k němu hodí čerstvá petržel, kterou stačí jen nasekat a koláč s ní posypat.
Vynikající je jak za tepla, tak i za studena a bezvadně se hodí i jako rychlé pohoštění třeba na oslavy či jiné události, kdy potřebujete zasytit hladové krky.
Ať Vám chutná!
Pája
PS. Další vypečené dobroty najdete v kategorii Pečeme s troubou.
Líbí se vám recept slaninovo–cibulový koláč? Sdílejte ho s přáteli ;o) Díky!
Kolik byste dal/a receptu hvězdiček? (víc = lepší)
Další recepty z kategorií: Další recepty dle ingrediencí: anglická slanina, cibule, creme fraiche, Hladká mouka, muškátový oříšek, olivový olej, pepř, sůl, voda
Mrkněte na můj nový projekt:
Jídelníček v čase karantény a náš nový projekt #vicnezkucharka. Mrkněte rovnou na www.vicnezkucharka.cz a nebo na článek zde na blogu, kde se dočtete, o co vlastně jde a proč to celé vzniklo.
Vypadá to výborně, určitě vyzkouším. Díky