Zavařování masa
Původní recept a podrobně nafocený postup přípravy najdete na www.receptypanicuby.cz
https://receptypanicuby.cz/maso/zavarovani-masa/
U většiny věcí, které v kuchyni připravuji, tvrdím, že nejde o žádnou raketovou vědu a je to raz dva hotové. Zavařování masa jsem se ale dlouhou dobu vyhýbala jako čert kříži. Čas ale nazrál a já jsem si říkala, že když už pojedeme na delší dobu pryč, tak by možná nebylo špatné připravit si s sebou nějaké to trvanlivé domácí masíčko. Kromě toho jsem také dostala na testování zavařovací sadu od Tescomy a to mě pokoplo. Pro zvědavé, čtěte mou recenzi na ní.
Jak přistoupit k zavařování masa?
Když se snažíte najít nějaký zaručený recept na zavařování masa, najdete většinou dva tábory zavařovačů. Zavařovat můžete buď maso syrové nebo už pečené. Pak je také otázka, jestli tam dát koření nebo radši vůbec nekořenit. Koření by totiž velmi jednoduše mohlo způsobit to, že se maso začne dříve kazit. Jenže to už pak není taková chuťová legrace. Takže co teď? Zavařování syrového masa nebo zavařování pečeného masa?
Protože jsem děvče opatrné, přistoupila jsem k tomu komplexně.
Mám tu tedy pro vás recept na zavařené pečené vepřové maso.
Ingredience na zavařené vepřové maso
Množství: dvě 1 l sklenice1 vepřové kýty a bůčku (poměr 1:1)
25 g soli
cca 300 g vody na podlití
Postup přípravy
Doba vaření: 240minut
Celkový čas: 255 minut
Také by vám mohlo chutnat:
Příprava masa
Jelikož je to všechno o mase, začneme pěkně masem. Nakrájejte si na větší kostky vepřovou kýtu a vepřový bůček. Pokud máte raději tučnější maso, klidně zavařte jen bůček. Pokud naopak preferujete něco libovějšího, můžete zvolit jen kýtu, ale co si budeme povídat. Trocha toho vypečeného tuku tam prostě smysl má a dodává celému nakládanému masu tu pravou chuť.
Maso prosolte. Opatrně s množstvím, aby maso nebylo přesolené. Maso by mělo ležet v lednici ideálně přes noc.
Pečení masa
Maso máme odleželé, takže jdeme na pečení masa. Ano, zvažovala jsem možnost, že bych maso sterilovala syrové, ale jistota je jistota, tak jsem ho nejdříve prohnala žehem.
Do sádlem vymazaného pekáčku dejte odleželé maso a podlejte ho dostatkem vody. Na začátek takových 150 ml a pak klidně dalších 150 ml popřípadě víc, ať se udělá sos. Pečte na 180°C cca 2 hodiny.
Kladení do sklenic
Je pravda, že někteří volí plechovky, ale podle mě je zavařování vepřového masa do sklenic trošku jednodušší a dostupnější.
Sklenice si v první řadě velmi dobře vymyjte horkou vodou a nechte je na čisté utěrce odkapat.
Základem zavařování je hygiena a všechno čisté. Ruce, nástroje, prkénko, sklenice, hrnce. A to si tady klidně zopakujeme vícekrát.
Masem pak plňte sklenice přibližně 2 cm pod okraj.
Pokud jste stejně šikovní jako já, budete mít sklenice opatlané. Otřete je tedy papírovým kapesníkem – hlavně pak hrdlo sklenic, aby se daly dobře zašroubovat a neklouzaly vám v ruce jak namydlený blesk.
Sklenice co nejpevněji zašroubujte (já si pomáhala utěrkou, aby se mi to nevysmeklo a lépe se to utahovalo).
Zavařování masa
A jdeme do finále. Jdeme zavařovat.
Já jsem na zavařování nepoužila pro většinu z vás asi známý klasický zavařovací mega obr hrnec, ale použila jsem zavařovací sadu od Tescomy Della Casa. Pro naší malinkou kuchyň je to daleko praktičtější řešení a jelikož nejsem mistr zavařovač (máme na to maminky, babičky a tak), na těch našich pár skleniček ročně se to báječně hodí. Na sadu jsem také psala recenzi, takže se můžete podívat, proč do ní jít nebo nejít.
Do hrnce jsem dala podložku, přidala 1 l vody a nastlala na ní sklenice s připraveným masem.
Na hrnec jsem pak ještě nasadila nástavec a zavřela to celé víkem s vestavěným teploměrem a nechala teplotu vystoupat na 90°C. Od této teploty pak sterilujte 2 hodiny.
Po dvou hodinách sklenice opatrně vyndejte a nechte je stát hrdlem nahoru. (Ano, hrdlem nahoru. Já vím, u marmelád a tak je tomu jinak).
Maso nechte přirozeně vychladnout a skladujete někde mimo světlo v chladnějším prostředí.
Jak dlouho zavařené maso vydrží?
To je dobrá otázka a mám pocit, že většina lidí vám na ní nedá vlastně žádnou odpověď. V některých kuchařkách najdete, že maso zavařené vydrží roky, ale já bych to neriskovala. My k tomu přistoupíme tak, že ho zužitkujeme přes léto – tedy cca do 2 měsíců od zavaření a kdyby vydrželo delší dobu, dám vám vědět :).
Co ovlivňuje trvanlivost masa?
Jde hlavně čistotu prostředí a kvalitní suroviny, které hrají hlavní roli při sterilizaci. Je potřeba dbát na umyté ruce, pečlivě vymyté sklo, do kterého maso dáváte, čisté prkénko a nože ale i dobré suroviny, se kterými pracujete. Je to prostě věda 🙂
Já vám přeji, ať zavařování dopadne dobře a budu také ráda, když se podělíte o jiné vaše zavařovací zkušenosti.
Vaše Pája
Líbí se vám recept na zavařené vepřové maso? Sdílejte ho s přáteli ;o) Díky!
Kolik byste dal/a receptu hvězdiček? (víc = lepší)
Další recepty z kategorií: Další recepty dle ingrediencí: praganda, sůl, vepřové
Mrkněte na můj nový projekt:
Jídelníček v čase karantény a náš nový projekt #vicnezkucharka. Mrkněte rovnou na www.vicnezkucharka.cz a nebo na článek zde na blogu, kde se dočtete, o co vlastně jde a proč to celé vzniklo.
Zdravím Vás. K trvanlivosti zavařeného masa – vyrostla jsem mimo jiné také na produktech „rodinných zabijaček“, tudíž konzervace masa byla na vsi nezbytností (kromě uchování v mrazácích). Moje babička mi vždy kladla na srdce, abych před bouřkou okontrolovala víčka u sklenic s masem – při změně tlaku dochází, resp. může dojít, z nějakého důvodu k uvolnění víček a pak je třeba (byť neplánovaně) obsah zpracovat. Tuto zkušenost jí předali jiní „ostřílení zavařovači“, takže dbám rady mojí babi a už se mi to mnohokrát vyplatilo.
Co se týká hygieny při zavařování – tak dávám paní Páje za pravdu, je nezbytná. Vše čisté a kvalitní suroviny jsou základem úspěchu k získání kvalitního obsahu sterilovaného produktu a je jedno, co se do sklenic cpe.
Přeji všem mnoho úspěchů v jakékoli konzervační činnosti. Helča
Helčo, krásný den, moc děkuji za komentář, který je rozhodně k věci a dává to naprosto smysl. Kdo to tak ale dneska ještě dělá?
Zdravím Vás. Maso nakládám a zavařuji do sklenic několik roků. Dělám vždy várku 10-15 kg.
Nejdříve si uvařím z vepřových kůží vývar přibližně 2-4 litry . Kůži nejdříve nakrájím, uvařím, rozemelu a pak znovu vařím tak 1-2 hodiny, pak zcedím. Při vaření použiji asi 5 kuliček nového koření, jeden bobkový list a trochu pepře. Vývar nesolím, koření na konci vaření vyndám.
Vepřové maso, plecko a kýtu 1:1 snažím se, aby plecka bylo méně, pokrájím na větší kusy. Připravím si lák, na kilo masa 10 g Pragandy a 10 g soli rozpustím v teplé vodě, množství vody podle toho kolik masa, na 10 kg asi 1 litr, na toto množství dvě lžíce medu a šťávu z 1 citronu. Med ani citron tam nerozeznáme, ale známí říkali, že to maso má nepopsatelně úžasnou chuť. Do tohoto láku naložím maso přibližně na 24 hod. Pak plním do vymytých sklenic. Jako první dávám zcezenou rozvařenou kůži, jen pokrýt dno, na to naložené maso, pak proužek vyškvařeného sádla, nakupuje se v kostkách jako máslo, zaleji vývarem z kůží, tak aby bylo maso potopené a zavařuji při 100 stupních C 2 hod. Sklenice vyndám a za několik hodin tuto sterilizaci opakuji. Je dobré štelovat teplotu trouby tak, aby ve sklenicích stoupaly jemně bublinky ale jemně. Pokud to začne vařit příliš, ubrat trochu teplotu.
Po druhé sterilizaci zchladit a uložit do tmy. I při pokojové teplotě by nám mělo maso ztuhnout v průhledném rosolu. Pokud neztuhne, nic se neděje, určitě ztuhne v lednici. Tento rosol vytváří výtečnou šťávu, když maso lehce opékáme k zelí, ke špenátu, nebo si ho můžeme namazat na chléb. Po třech letech jsem ve sklepě našel zapomenutou sklenici a maso bylo v chuťovém a vizuálním stavu, jako bych ho dělal včera.
Fando, to je úžasné. Tohle je pro mě umění vše připravovat ještě v takovém množství. Musí to být neskutečná lahůdka. Díky za sdílení. Pája
Spatny recept.Nevim co sem lze napsat ale pravdu asi ne protoze recenze je potvurka.
Juro Juro, Vám to maso hodně leží v žaludku. Komentáře jsou k věci a v pohodě. Jen je dobré je psát s klidnou hlavou, slušně a k věci. Ne urážlivě. I z tohoto důvodu jsem Vaši předchozí „recenzi“ smazala. Děkuji za pochopení.
Dobrý den, jsem vyučen kuchařem a řezníkem. Základní věc. DSS= Dusitanová Solící Směs= praganda
DSS se používá do uzenin ze dvou důvodů. Konzervace – zničení botulotoxinu a zachování barvy – nezešedne. Pro pečení vaření a zavařování nevhodné z důvodu zbytečného nacpávání dusičnanů do jídla, tam nám o barvu nejde a s botulotoxinem si u zavařování poradíme tak že zavaříme 2x po 24 hodinách. Kdo chce mít jistotu u syrového masa může po dalších 24 hodinách znovu zavařit, ale myslím si že je to už zbytečné. Koření které je bez závad můžete použít podle chuti. Při správném zavařování a uskladnění by rok měla vydržet bez problému. My máme doma i 3 roky a pořád většina ok. Je potřeba opravdu víčko na maso a rozhodně doporučuji nešetřit a raději koupit nové. Pro kratší doby může být použité i opakovaně, ale jak se říká 3x a dost. Sklenice na vysokou teplotu umýt v myčce a po uschnutí ještě 2x na 1-2 minuty do mikrovlnné trouby, mezi tím nechat vychladnout. Ale pokud není nijak rozbitá, může se používat do nekonečna.
Shrnutí na závěr.
DSS na pečení a vaření ne
DSS na uzení a nakládání masa určitě ano ale v žádném případě nemíchat s obyč. solí. Doporučuji solit na 2-3% podle toho jak kdo solí.
Hlavne zadny myty a hlouposti.
Zadny nuz zadne koreni ani prkenko nema zadny vliv na trvanlivost.
Kazdy rozumny clovek pochopi ze pri tak dlouhem peceni a naslednem zavarovani se znici vsechny bakterie.
Nakorente jak chcete.(Cesnek,pepr,grilovaci koreni,kmin,argentinske koreni ,paprika,cibule….proste jak je kdo zvyklej)Maso nechte na kousky nebo ho po upeceni klidne trosku rozmixujte…zalezi jestli chcete natirat nozem na chleba a nebo pojidat vidlickou.A verte ze tri roky neni zadny problem pokud se vam nekde ve spajzu jedna sklenice schova.
Dobrou chut
Nebudu Vám to brát. Je to Váš názor. Ale za nějakou základní hygienou při přípravě si stojím. Mějte se dobře.
Taky se chytám maso upéct, dát do sklenic a zavařit. A tak se ptám jak dlouho to zavařit a na kolikátce a můžu dát do pečení krkovičku na malé kousky, cibuli, česnek, kmin?
Jarko moc se omlouvám, otázka mi tu naprosto zaplula. Jak to dopadlo?
Jinak se steriluje na 90 stupňů po dobu dvě hodiny.
Maso se určitě ochutit dá, jen je potřeba počítat s tím, že čím více koření, tím rychleji se pak maso může kazit. Pokud ale maso budete konzumovat v následujících dnech, týdnech, tak bych se okořenění nebála.
Miluji vaření zatím to manželce chutná 38let rád nějaké vaše recepty
Používat do vaření dusitanovou sůl…. Nechutné.
Kdybyste, milý Jaromíre, věděl, jak dlouho jsem si říkala, zda použít či nepoužít, napsat či nenapsat do receptu.
Bohužel nejsem řezník a informací ohledně zavařování masa je velké množství… Často značně protichůtných.
Pragandu jsem volila především z hlediska konzervačního, ač chápu, nemusí to být po chuti každému.
V rámci diskuze tady k zavařování už zde padaly i jiné návrhy, jak na to.
Praganda netreba, staci obycejna sul ve spravnem pomeru na kilo masa. Trvanlivost zavareneho masa je velmi dlouha. Kdyz uz delam domaci zavarene maso, tak co nejzdraveji. Jinak si clovek muze koupit ty masa ve skle z retezcu …
Hezký den, máte naprostou pravdu. Recept jsem již upravila a od pragandy ustupuji. Opravdu nedává smysl si kazit požitek z dobrého masa touto nepravdou solí.
Mé zkušenosti se zavařováním masa jsou ještě z mého mládí, kdy se při zabíjačce zavařovalo maso do plechovek. Já tyto zkušenosti z mládí využívám ve svém věku ( 69 let) ještě nyní, ale používám sklenice. Do 0,7 lt sklenic vyvařených nacpu syrové nakrájené maso libové s bůčkem poměr dle libosti, navrch nasypu 1 kávovou lžičku soli s doplním troškou převařené studené vody a zavíčkují víčkem s červenou gumičkou speciální pro zavařování masa. Vařím jeden den
dvě hodiny při 90C a nechám v hrnci do druhého dne, za 24 hodin znova vařím již na 80C také dvě hodiny a zase nechám dojít k vychazení. Nepoužívám koření, jen ještě na dno sklenice a na vršek dávám kůži. Dělá ten správný rosol v sosu, o ni je u nás při otevření rvačka. Dvakrát se také zavařuje hrášek, i když né dvě hodiny, ale dvacet minut. Je to proto, že bakterie, které se vzpamatují po 24 hodinách se druhý den již dorazí. Uskladnit do sucha a tmy, vydrží i rok mám s tím zkušenost. Otevřenou sklenici s dobrým čerstvým chlebem sníte co by dup. Jinak do rizota, na omáčky, knedlo zelo vepřo úplná paráda. Zdraví Marie..
Dobrý den. Je možné při pečení použít nějaké koření? např. provensálské apod, kari? Děkuji za info. Lenka
Lenko, dobrý den. Myslím, že by koření nemělo dělat větší problém. Jen bych pak maso spotřebovala dříve. Čím víc koření, tím větší riziko nějakého sterilizačního rizika nebo nečistot v nakládaném materiálu.
,do 0,7l sklenice-sůl- jedna rovná lžička , syrové maso(napěchovat) do 3/4 sklenice dvě lžíce vody a vaří se 2,5-3hodiny na 100stupňů vydrží až 2 roky 90stupnů je málo může se kazit, protože je potřeba zničit bakterie.
Milane, moc díky za další způsob přípravy.
….souhlasím s Milanem – hodně masa jsem se nazavařovala v pařáku, napěchované osolené normální solí ,zavíčkované maso vařit 2 hodiny (i déle),nechat vystydnout ,když zavařujeme v zimě venku ,uchované v chladu vydrží „do snědění“,i paštiku tak zavařuji ,jen když je z vařeného masa, tak 100 stupnú 1 hod .
Jiřinko, moc díky taky za Vaši zkušenost.
Dobrý den, chystám se na to poprvé. A nějak mi není jasné, jestli se maso zalévá vypečenou šťávou nebo vývarem nebo nemusí být zalito ničím? Nebo třeba jen do třetiny?
Díky za radu
Hezký večer Dášo, omlouvám se za zdržení s komentářem a teď tedy k věci. Při pečení masa budete podlívat tak, aby se vytvořil výpek a tedy zálivka do sklenice. Já to pak dělám tak, že nejprve tam navrstvím maso a poté to zaliju tak, aby maso bylo ponořené právě ve výpeku. Tím pádem ho není potřeba nijak extra veliké množsví. Snad tahle rada pomůže. Dejte vědět, jak jste dopadla.
Ahojky, taky zavařuju syrové (když je ho hodně), ale určitě upečené a pak zavařené je prostě lepší…ty přípečky a sosíček 🙂 To původně syrové zavařené používám třeba na rychlou omáčku na špagety a to pečené na chleba s cibulkou. Syrové zavařuji dvakrát a pečené už jen jednou, opravdu to stačí, vyzkoušeno 🙂 do sklenic se syrovým bůčkem dávám dolů kousek kůže a doleji trochu vodou, pak steriluji, udělá se víc rosolu. Moc inspirativní stránky, budu se sem ráda vracet, díky !!!
Aničko díky za tvoje zavařovací zkušenosti. Zdá se, že naše první zavařování je zatím víc než úspěšné a budeme v tom vesele pokračovat dál. Pája
Anničko díky za tipy na zavařování. Oba postupy, co tu popisuješ mi připadají asi jako nejsmysluplnější a nejužitečnější.
Ahojky,letos jsem uz 2x zavarovala syrove maso,chutove vyborny,jen mam problem,ze nemam sosik 🙁 na 1sklenici od okurek jsem dala 2lzice vody,dle rady meho strejdy,co to dela casto.bucek,plecko,kuze nahoru,kuze byly bohuzel tvrde jak kamen,masicko vyborne,zavarovsla jsem 2hodiny a druhy den opet 2hodiny.
Ahoj Marto, u toho mého postupu je právě fajn, že se dá při tom pečení masa dodat voda, která tomu udělá sosík. S tou tvrdou kůží mě moc nenapadá, čím by to mohlo být, že zbytek byl v pořádku a kůže ztvrdla. Třeba někdo další, kdo bude číst komentáře, bude mít nějaký nápad.
Zdravím. Měla bych jednu poznámečku z praxe.Takto maso dělám už leta a netřeba dávat tolik pragandy. Stačí třetina množství z celkového množství soli. a sůl bych i tak pár gramnů ubrala ( ale to zas záleží na každého chuti a jak solí ) A pozor, maso po 24 hodinách zavařit znovu hodinu na 80 stupňů . Pak je sterilizace dokončena zcela a botulismus nehrozí. Hrdlem nahoru také netřeba dávat.Takto zavařené maso vydrží v chladu i rok.
Ivano díky. Já jsem právě také zvažovala, jestli znovu ještě zavařovat po nějaké době, ale pak jsem si říkala, že by pečení a dále pak 2 hodiny zavařování mohly stačit. Uvidíme výsledky. Nejsem specialistka.
Take je mozno nacpat maso do sklenic syrove.,pul na pul bucek a krkna ,kuzi z bucku nakrajet a dat navrch masa.a 2xzavarit na 80
Ano souhlasím, zavařuji již dlouhá léta maso a zatím se mě nic nezkazilo. Pokud jde o délku trvanlivosti, moje konservy se spotřebují do několika týdnú až měsíců. Určitě bych nesnědl konservy starou několik let starou. Tam bych se obával, sterilizace není řešení na dobu neomezenou. Ale jinak k receptu, já když maso peču, dávám normálně česněk a koření, pak tou přecezenou šťávičkou dolévám do sklenic a jsem spokojen když mým známým chutná!
Recept je bezva, určitě ho vyuziju
Ahojky, diky za inspirativni tip 😉 Uz se nejakou dobu chystam vyzkouset zavarit kus prasete, tak jsi me asi vyprovokovala k realizaci..
Jenom dve pripominky..
1) myslim si, ze vari celkem dve hodiny nejake 3 sklenice neni uplne optimalni – asi bych tam toho dal vic 😉 at to stoji za to…
2) zatim ve vsech receptech ktere jsem nekde videl byl postup – varit hodinu a za 24 hodin varit zase hodinu. Nekde jsemi zahledl vysvetleni – je to z bezpecnostnich duvodu, kvuli nejakemu druhu bakterii.
Nevim co je na tom pravdy, ale vypada to na ‚generacemi overeny model‘ 😉 – tak jen tak pro info
Aleši tak vidíš,
nakonec se ten komentář i se zpožděním objevil. Teď ho tedy mohu okomentovat i veřejně 🙂
1) 3 sklenice asi nejsou úplně optimální a je pravda, že když zavařovat, tak asi pro mnoho lidí ve větším. Ale když nám to takhle asi i stačí, protože nejsme úplně zavařovací maniaci.
2) Ohledně toho vaření masa mám pocit, že existují dva přístupy: jeden praví, že zavařovat nadvakrát syrové maso a druhý ho právě dělá s již upečeným masem, kde ta dalši dvojnásobná sterilace není potřeba. Třeba se nám k tomu vyjádří nějaký řezník? Je tam někde nějaký?