Vždycky jsem si říkala, že se nebudu nechávatt strhnout davem a že speciálně v Čechách nebudu slavit Halloweeny, Svatého Valentýna a podobné ne nám vlastní nesmysly, o kterých vlastně ani pořádně nevíme, k čemu jsou, jak vznikly a jak se to má pořádně slavit.

Jelikož jsem ale teď v Kanadě, tak jsem aspoň tomu Halloweenu podlehla, nebo spíš jsme i s Čubím mužem podlehli, a v rámci opravdu hodně násilného vnucování dýni v obchodech (rozuměj, ležely tam u vchodů na zemi a člověk o ně doslova zakopával. Jejich utrápené výrazy typu: „Prosím, vezmi si nás k sobě domů a vykroj nás“ člověka nutily k jednání. Takže jsme si včera pořídili naší první společnou dýni a společně se teď podíváme na to, jak vyřezat dýni na halloween a třeba vám to poskytne aspoň nějaký návod, jak na to….i když na rovinu přiznávám, že to byla spíš improvizace.

Ale zpět proč vlastně Halloween – pro ty, co znají, odstavec klidně vynechte. Kdo neví a rád se dozví, čtěte dál. Halloween se slaví 31.října a jeho název vznikl zkrácením anglického „All-Hallows-eve“, tedy „Předvečer Všech svatých“. Tradice slavení všech svatých můžeme hledat v dávné pradávné minulosti…..prý pochází ještě z předkřesťanských, keltských tradic. Ale poděkovat za Halloween by anglosaské země měli především Irům, kteří se o rozšíření svátku zasloužili. Typické pro Halloween jsou vydlabané dýně, tzv. jack-o‘-lantern, nejrůznější kostýmy od Sněhurek počínaje, po hyperkosmické ultra super hrdiny konče…no a pak samozřejmě pro děti obcházení domů a koledování sladkostí, trick-or-treat. To tak jako ve zkratce.

Opravdu půvabná strašidýlka
Opravdu půvabná strašidýlka

Tady ve Whistleru je to poměrně klidně slavený svátek. Lidé tu mají různé výzdoby… No ano, taky jsme zvažovali, jestli si nekoupíme kostru psa před vchodové dveře…nebo nějaké ty utržené končetiny. Ale třeba ve Vancouveru to parádně jede. Kostýmy a všemožnou výzdobu lze koupit naprosto všude a člověk si občas říká, jak je rád, že není malé dítě, protože to by se z toho taky mohl strachy posr…

Ale tedy o čem tento článek vlastně hlavně bude? Chtěla bych se s vámi podělit o to, jak jsme se rozhodli udělat naší vlastní dýni Jacka-O‘-Lanterna.

Práce to vlastně není moc náročná. Potřebujete k tomu jen dýni, nějaký dobrý menší nůž na vykrajování, velkou lžíci a pak trochu té fantazie na vytvoření strašidelného výrazu. Já jsem začala tím, že jsem s Čubím mužem prodiskutovala ksicht, který jsem na dýni předkreslila. Mělo to být něco milého, ale strašidelného a trochu poťouchlého. Pak jsem se dala do díla samotného.

Nakreslete si vhodný ksicht (na dýni)
Nakreslete si vhodný ksicht (na dýni)

Nejprve jsem dýni vyřízla horní kulatý otvůrek kolem stopky. Z toho se pak dá udělat šik čepička ve stylu námořnické lodičky.

Uřízneme čepičku
Uřízneme čepičku

Teď přišla ta nejhorší fáze celého dýňování. Vydlabat vnitřek dýně – je to nechutné a divně to smrdí.

Velká lahoda - v tom se budete hrabat rukama
Velká lahoda – v tom se budete hrabat rukama

 

Lezou z toho podivné cáry, oslizlá zrníčka, člověk do toho musí chtě nechtě strkat ruce, protože těma to jde nejlíp, a postupně veškerou dužinu vytahat. Ale co by člověk pro trochu té legrace s dýni neudělal, že? Když se dostanete přes tuto „příjemnou fázi trhání vnitřností nebo také vyhrabávání dýňových zvratek“, máte téměř vyhráno.

Příjemné pochrochtáníčko i pro ruce
Příjemné pochrochtáníčko i pro ruce

Přichází fáze kreativní a pečlivá. Jako ideální se mi jevil menší ostrý nožík, kterým se mi podařilo do dýně postupně vyřezat předkreslené tvary a dokonce jsem si u toho ani nic neuřízla a ostatní kolem sebe také nezranila.

Fáze kreativní
Fáze kreativní

Možná si říkáte, proč tohle všechno dělat.

Proč to dělat?
Proč to dělat?

 

No já vlastně ani sama nevím. Možná pro ten pocit, když se na vás vaše dýně poprvé zazubí špičatými tesáky zírajícími ze tmy….ten pocit je k nezaplacení. Krom toho to tady docela dobře slouží místo Bear spreje jako ochrana před mědvědy.

Když se na vás poprvé usměje.....
Když se na vás poprvé usměje…..

Krásný podzim vám všem

Paní Čuba

Když vás hlídá, tak je to pocit k nezaplacení
Když vás hlídá, tak je to pocit k nezaplacení

 

 

 Líbí se vám recept ? Sdílejte ho s přáteli ;o) Díky!

Kolik byste dal/a receptu hvězdiček? (víc = lepší)
Bych blilCelkem hnusnýBrý...noBezva sváčaGastronomickej orgáč! (hodnoceno: 4x, průměr: 5,00, nejlepší: 5)
Loading...
Přečteno 780x

Další recepty z kategorií:

Mrkněte na můj nový projekt:

Víc než kuchařka - chytré plánování a nakupování

Jídelníček v čase karantény a náš nový projekt #vicnezkucharka. Mrkněte rovnou na www.vicnezkucharka.cz a nebo na článek zde na blogu, kde se dočtete, o co vlastně jde a proč to celé vzniklo.

Napsala

Bafinky baf. To jsem já, Pavlína osobně. Dobré jídlo, kvalitní šlofíček, pohodoví lidé, černý humor a moje nejmilejší polovička - pro mě jednoduchý recept na spokojený život v dnešním chaosu.

Chcete o mně vědět více?