Nadívaný vepřový bůček je opět taková naše česká klasika, doslova do písmene prasečina (ať už si to přeberete jako od slova prase…nebo prostě že je to opravdu tučné a nezdravé až hanba, ale zároveň dobré…hmmm…)

Pojďme si tedy spolu pěkně omastit tlamičky a zahřešit.

Uložit na Pinterest Pinterest
Hlavní fotka k receptu Nadívaný vepřův bůček

Ingredience na vepřový bůček s nádivkou

Množství: 4 porce

800g vepřového bůčku

NA NÁDIVKU

Mletý pepř
Sůl
Menší cibule
Voda na podlití 3dl
3 rohlíky
100ml smetany
2 vejce
Hrst petržele
Muškátový oříšek
Kmín

30ml másla


TIP na vděčný vánoční dárek: V každé mé kuchařce vás čeká 190 receptů – to je 2-3× víc než ve většině ostatních kuchařek. Co uvařit zítra jednou pro vždy vyřešeno.

Prohlédnout kuchařky

Navíc k výhodnému balíčku 3 Bichlí získáte nyní dárek v hodnotě 490 Kč ZDARMA! #VícNežKuchařka

Postup přípravy

Doba přípravy: 20 minut
Doba vaření: 50 minut
Celkový čas: 70 minut

Nejprve si připravíme plňku. Je to úplně základní jednoduchá náplň, kterou se nedá nic moc pokazit. Nakrájejte si starší rohlíky na drobné kostičky a pomočte je smetanou.

Na pánvi si teď ještě připravíme cibulku na kostičky a osmažíme ji do sklovata. Lenochod by řekl, že to je zbytečnost, ale zrovna v tomto případě si myslím, že je lepší nechat cibulku změknout, protože by pak v nádivce byla jak pěst na oko.

Osmaženou cibulku přidáme k rohlíkům, přidáme hrst petržele, lžičku drceného kmínu, špetku muškátového oříšku (dodá tomu lechtivě ostrou špičku) a osolíme podle potřeby (tak 1 lžička s kopečkem, ale lepší ozkoušet).Nakonec přidáme vajíčka a vše promícháme. Vrhneme se na maso.

Můžeme si mezitím nechat rozpálit troubu na 200⁰C.

Na scénu přichází bůček

Vepřový bůček je dobré mít tak nějak rozumně prorostlý tukem, aby na vrchu bylo co nařezávat a vytvořili se úžasné škvarečky (a o to tady jde, ne?). Tuk si tedy z vrchu nařízneme na kostičky a uprostřed masa vytvoříme kapsu na nádivku. Maso nezapomeňte ze všech stran prosolit a kapsu nacpěte nádivkou a pokud máte morálku, tak kraje sešpikuje jehlou, aby nádivka nevypadávala. Popřípadě to můžete pojmout stejně jako já rebelsky a nádivku nechat navolno. Ona si tak jako trochu vybublá ven, ale vevnitř také spousta zůstane. Popřípadě bůček dejte do úzkého pekáčku, aby nádivka neměla kam utéct.

Pravděpodobně vám zbude přebytečná nádivka – to je moje oblíbená část, protože nádivku tu já tuze ráda. Můžete ji buď nechat jen tak, jak je, nebo k ní přidejte třeba trošku nějakého salámku, uzeniny, víc koření, sýr a upečte ji zvlášť, nebo jestli je místo v pekáčku, tak společně s masem.

Do pekáčku přidejte taky 1,5 dl vody a postupně v průběhu pečení dolévejte klidně ještě jednou tolik. Nezapomeňte nasadit bůčkovy na hlavu máslovou korunku, ať pěkně křupe (hrudka másla stačí).

Pečte do zezlátnutí, což trvá tak těch 45 minut.

Nejlépe nádivka chutná s bramborami.

Tak tedy dobrou chuť vepřomilové!