Hawaiský burger s ananasem
Původní recept a podrobně nafocený postup přípravy najdete na www.receptypanicuby.cz
https://receptypanicuby.cz/grilovani/hawaisky-burger/
Do hawaiského jídla jsme se naprosto zamilovali při návštěvě Portlandu a jednoho úžasného místa plného foodtrucků. Už je to sice pár let, ale i tak na ten chuťový zážitek vzpomínáme s láskou. Proto tu teď i pro vás mám obr jednoduchou dobrotu – hawaiský burger s ananasem.
Hawaiská kuchyně je dost punk. Kombinuje v sobě všechno možné a nemožné. Sladké, slané, zdravé, nezdravé…Je to hodně o kontrastech. Škoda jen že tu nemáme tolik možností si za rozumnou cenu pořídit mořské plody, protože o těch to taky je. Hawaiský burger je nicméně něco, co si jednoduše připravíte i u nás v Čechách a je to paráda.
Ingredience na hawaiský burger s ananasem
Množství: 4 porce800 g hovězího mletého (z hovězího krku ideál)
4 plátky ananasu (200 g)
1/2 cibule (60 g)
2 hrsti baby špenátu či polníčku (50 g)
2 rajčata (cca 150 g)
4 plátky goudy (60 g)
2 lžíce majonézy (40 g)
4 x burgerová bulka
Zcela dobrovolně:
2 lžíce teriyaki omáčky (30 g)
Postup přípravy
Doba vaření: 10 minut
Celkový čas: 20 minut
Také by vám mohlo chutnat:
Příprava burgeru je takový koncert. Je potřeba poměrně rychle připravit maso, ogrilovat ananas, roztéct sýr a ještě ideálně rozpéct bulku a to všechno najednou. S trochou cviku si po pár burgerech budete připadat jako virtuos. Vřele doporučuji si všechny ingredience připravit na talířek, abyste pak už jen mohli skládat dohromady a burgery šly na stůl pěkně teplé. Jdeme na to.
Mleté maso na burger
Už u klasického hamburgeru (zde najdete i detailnější popis, jak maso vybrat) jsem kdysi psala, že na dobrém mase to leží a běží. Ideálně tedy maso kupte vcelku a sami si ho namlete. Nebo se zkamaraďte s řezníkem, který pro vás maso namele.
Výborné je maso hovězí, ale vyzkoušeli jsme burgery i s příměsí vepřového masa a bylo to také vynikající. Prostě experimentujte a ochutnávejte. 🙂
Mleté maso promíchejte se špetkou soli a více ho kořenit není potřeba. Párkrát s ním mrskněte o podložku (jako vážně) – lépe se tak spojí a nebude se rozpadat. Vytvarujte z něj pomoci navlhčeným rukou burgery a jdeme na jejich smažení nebo grilování.
Já je většinou připravuji přibližně 1 cm vysoké a přibližně o 1 cm větší, než je velikost bulky (na grilu i pánvi se maso zcukne jak do výšky, tak do šířky).
Smažíme nebo grilujeme?
Ugrilovat si burger na zahradě, to je velká paráda. Nicméně pokud počasí nepřeje, tak i na pánvi se dá vykouzlit velká dobrota. Základem je jak gril tak i pánev dobře rozehřát a maso upéct pěkně do šťavnata. Záleží samozřejmě na tloušce samotného burgeru.
Dobu tepelné přípravy je potřeba odpozorovat, může se lišit druhem masa a právě i jeho výškou. Já většinou maso opékám 3 minuty po jedné a 3 minuty po druhé straně. Burgery jsou pak lehce medium a plné šťávy (ne krve).
Ananas
Plátky ananasu přihoďte na gril společně s plátkem masa a nechte ho ogrilovat z obou stran. Měl by krásně změknout a na povrchu lehce zkaramelizovat – to je totiž přesně to, co burgeru dodá tu jeho super netradiční chuť.
Na pánvi postupujte obdobně jako s masem. Prostě ananas spíše z prudka opečte buď na výpeku z burgeru, nebo na trošce oleje (nedoporučuji olivový, který se s chutí ananasu bude tlouct).
Sýr a bulky
Sýr obvykle přidávám na poslední minutu na gril popřípadě ho nechávám prohřát také na poslední chvíli s burgerem na pánvi.
Bulce sluší lehké prohřátí na grilu, ale pokud zrovna negrilujete a nechcete roztápet troubu, tak pokud je chutná, službu udělá i bez předehřátí.
Vrstvíme
Všechno máme ogrilované nebo osmažené, takže jdeme vrstvit.
Spodní díl bulky, troška majonézy, zelené listí (u nás baby špenát), maso, sýr, ananas, cibule, rajčata a druhý díl bulky. A je to!
Pokud chcete být opravdu naprosto hawaiští, vřele doporučuji na vrstvu ananasu aplikovat ještě teriyaki omáčku, která z burgeru udělá ještě exotičtější a lahodnější záležitost.
Dobrou chuť přeji
Pája
PS. K burgeru jsou výborné domácí hranolky nebo jen zlehka opečené brambůrky.