Bude tomu téměř sto let, co trvá spor mezi Austrálií a Novým Zélandem o původ tohoto skvělého a lehoučkého dezertu, který kdysi někdo velmi moudrý vytvořil na počest ruské primabaleriny Anny Pavlove…..a není tedy divu, když ho popíšu jako dezert krásný, elegantní a křehký.

Jednoho hezkého víkendového odpoledne jsem si řekla, že je na čase se na Pavlovu podívat a zkusit si ji doma také připřavit. Buď to dopadne fiaskem a korpus třeba ztvrdne nebo splaskne, nebo to prostě nějak dopadne a bude se to dát jíst. Vůbec ale nebyl důvod se receptu bát, protože příprava je rychlá a vlastně i dost jednoduchá.

Uložit na Pinterest Pinterest
Hlavní fotka k receptu Dezert Pavlova

Ingredience

Množství: 8 porcí

4 vaječné bílky
2 lžičky bílého balsamikového octa
1 lžička škrobu
140 g cukru
250g tučné šlehačky na šlehání
Ztužovač šlehačky
Ovoce podle chuti – kiwi, jahody, ananas….


Školní rok se blíží! Udělejte radost dítkům krásnou svačinkovou krabičkou a sobě téměř nekonečnou (nejen) svačinkovou inspirací. V mé kuchařce vás čeká 190 receptů, sezonních, nutričně vyvážených, připravených do týdenních plánů. Nemusíte nic řešit ani vymýšlet, jen otočíte stránku.

Koupit Velkou svačinkovou bichli

Navíc nyní získáte bonus – neomezený přístup k receptům z knihy v členské sekci našeho webu, takže recepty budete mít po ruce i na cestách a kniha může zůstat klidně doma. 🙂 Více zde.

Postup přípravy

Doba přípravy: 30 minut
Doba vaření: 120 minut
Celkový čas: 150 minut

Nejprve je potřeba si připravit základ pro korpus. Pročítala jsem si doporučení na přípravu Pavlovy z různých koutů světa a tak nějak jsem to splácala dohromady a ono to skvěle zafungovalo. Připravila jsem si vajíčka, která jsem pár hodin před tím, než jsem se dala do samotného kuchtění, nechala v pokojové teplotě (jejich chuť je pak údajně daleko lepší a vypracuje se lepší bílková pěna).

Ještě než jsem se dala do vytváření hmoty, nechala jsem troubu rozpálit na 140 °C.

Do misky jsem si tedy připravila 4 bílky, do kterých jsem s postupným šleháním přidávala 140 g cukru (zvolila jsem třtinový). Pěnu jsem šlehala mixérem na střední rychlost. Když se mi cukr hezky vmíchal do vajíčka, přidala jsem směs jedné lžičky škrobu s dvěma lžičkami bílého balsamikového octa a směs jsem vymíchala do kompaktní pěny….začaly se na ní vytvářet špičky.

Na plech jsem položila pečící papír, a pak už jsem jen špachtličkou nanesla těsto do tvaru dortu. Parádní na Pavlově je to, že je takové ležérně rozpustile elegantní, takže se nemusíte bát toho, že hmota není dokonale uhlazená.

Pak už jsem plech dala do trouby, snížila teplotu na 100 °C a nechala Pavlovu samu sobě na pospas na další dvě hodiny. Troubu v průběhu pečení NEOTVÍREJTE!!!

Hotovou Pavlovu poznáte tak, že dostane vajíčkovo-skořápkově zlatavou barvu. Troubu vypněte, nechte pootevřenou na dva tři prsty a nechte pozvolně vychladnout.

Může to celé působit dost zdlouhavě…no popravdě to docela je, ale zas u toho můžete dělat další spoustu věcí a aspoň se na Pavlovu můžete těšit celý den.

Když už tedy máme korpus, připravíme si šlehačku. Já jsem do ní dala ztužovač šlehačky a osladila jen trošku, protože sám korpus je dost sladký. Šlehačku jsem po korpusu rozetřela a finálně jsem nakladla ananas a jahody. Je to vlastně jen na vás, jaké ovoce si zvolíte, i když prý tradiční je kiwi, jahody či nějaké lesní ovoce.

Nicméně tvořivosti se meze nekladou a je jen na vás, na jaké ovoce máte chuť.

Pavlova je tedy hotová a teď už jen přichází ten moment, kdy se zaboříte vidličkou do křehkého korpusu, který je ale uvnitř vláčný a jeho výraznou sladkost zjemníte šlehačkou a čerstvým ovocem….hm…..život je sladký…a vy si ho můžete osladit, kdy jen budete mít chuť.

 

Dobrou chuť přeje paní Čuba