Kanadská poutine
Původní recept a podrobně nafocený postup přípravy najdete na www.receptypanicuby.cz
https://receptypanicuby.cz/brambory-2/kanadska-poutine/
Kanadská poutine je pro Kanaďany stejné národní jídlo asi jako pro nás svíčková nebo vepřo-knedlo-zelo. Může vám to připadat jakkoliv zvláštní, ale je to tak a s tím už nikdo nic nenaděláme.
Proč se nad poutine tak moc pozastavuji si můžete přečíst v mém Čubím postřehu. Ale teď už se budu věnovat právě a jen receptu na tento kulinářský skvost.
Ingredience na poutine
Množství: 2 porce4 velké kvalitní brambory
1 balení neuzeného sýru parenica
Dostatek oleje (např.slunečnicového) na smažení
Na gravy – tj.omáčku
295 g hovězího bujonu
295 g kuřecího bujonu
2 lžičky kukuřičného škrobu
2 lžičky vody
1 vrchovatá lžíce hladké mouky
2 lžíce másla
2 stroužky prolisovaného česneku
Pro zpestření
Anglická slanina
Niva či jiný modrý sýr
Smažená bílá cibulka
Postup přípravy
Doba vaření: 30 minut
Celkový čas: 45 minut
Také by vám mohlo chutnat:
Začněme bramborami. Brambory si kupte opravdu nějaké pěkné, kvalitní, bez klíčků, ideálně něco ve stylu typu A-B. Škrábat je nebudeme…slupka je plná vitamínů a krom toho to ušetří čas a k poutine to patří. Brambory si nakrájejte na špalíčky cca 1,5×1,5 cm v poloměru – chceme mít krásně křupavé hranolky na kraji a s výplní uvnitř.
Je pravda, že jako přílohu mám radši hranolky spíše tenčí, ale tady u poutiny je to opravdu lepší je mít mohutnější.
Špalíčky propláchněte studenou vodou a ještě je nechce ve vodě odstát, dokud se nevrhneme na jejich smažení.
Gravy neboli omáčka k poutine
Gravy neboli omáčka aka uho (univerzální hnědá omáčka)…známe ze školek, základek atd.atd. Jo joo, gravy je přesně ten typ omáčky, za co by se M.D.Rettigová profackovala a nutriční specialista by bulvy prohodil v důlcích, ale jesti to chceme mít echt kanadské, je potřeba se držet postupu.
Na pánvi rozpustíme máslo a když se v něm začnou dělat bublinky, přidáme hladkou mouku a na středním ohni promícháváme až do zhnědnutí. Jakmile je tato “jíška” hnědá, přidáme prolisovaný česnek a rychle promícháme a hned přidáme jak hovězí, tak kuřecí bujon (tu v Kanadě se s domácím bujonem nikdo moc netrápí a kupují již připravený v plechovkách…lepší nečíst složení) a mícháme mícháme metličkou do hladka.
Mně se tam poprvé udělaly krapet hrudky, ale zběsilým mícháním až do varu se rozvařily a byl klid. Jakmile začne uho, omáčka, gravy, hmota nebo jak je libo bublat, přidejte ve vodě rozmíchaný kukuřičný škrob, dejte tomu dvě tři minuty projít varem a je to hotové. Konzistence by měla být krémová, chuť…uho.
Čas usmažit hranolky! Do pánve či fritézy, nebo kde uznáte za vhodné vlejte dostatek oleje na smažení a nechte ho rozehřívat. Mezitím si slejte brambory a pořádně (já vás vidím, opravdu pořádně!) je prosušte v útěrce. To, že je necháte odležet ve vodě a pak pořádně prosušíte, by mělo zajistit jejich křupavost, což…já vám nevím, občas se povede, občas….ale také záleží na odrůdě brambory.
Olej už začíná praskat, takže je čas tam opatrně nahrnout brambory a smažit je do zlatava.
Čubiččina poutine – proti gustu…
Hranolky z brambor se dosmažily a je na čase servírovat. Hranolky prosušte papírovými útěrkami, aby z nich nekapalo tolik oleje a dejte jednu vrstvu, přidejte trochu parenici, nivy a přelijte gravy. Udělejte druhou a pak třetí vrstvu….
Jezte 🙂
Nebojte se s poutine experimentovat…ono na tom totiž není možné téměř nic zkazit.
Poutine low cost – fast food – nízkorozpočtová verze
Pokud se vám nechce utrácet za dobré brambory a další vychytávky jako třeba slanina nebo jiný než parenicový sýr, tak si kupte pytel nejlevnějších hranolek a smažte je.
Omáčku moc ošulit už nejde – možná místo másla použít olej a nedávat ani česnek a vlastně na co bujon, když to můžeme zalít osolenou vodou…brrr…ale je to možnost. Vše pak proskládejte a prolijte dle libosti, ale ten sýr tam dát stejně musíte. Jinak by to nebyla poutine.
Líbí se vám recept na poutine? Sdílejte ho s přáteli ;o) Díky!
Kolik byste dal/a receptu hvězdiček? (víc = lepší)
Další recepty z kategorií: Další recepty dle ingrediencí: anglická slanina, brambory, česnek, Hovězí bujon, kuřecí bujon, máslo, mouka, niva, škrob, sýr
Mrkněte na můj nový projekt:
Jídelníček v čase karantény a náš nový projekt #vicnezkucharka. Mrkněte rovnou na www.vicnezkucharka.cz a nebo na článek zde na blogu, kde se dočtete, o co vlastně jde a proč to celé vzniklo.
To je opravdu recept, který stojí za to si byť jenom přečíst.
Díky, hledala jsem přesně tenhle recept! Jestli můžu poradit, to namáčení a vysušení má skutečně vliv na to, jestli se hranolky povedou. Vymáčí se z nich tak škrob. Úplně vždycky se povedou, když se z nich dá pryč většina škrobu, takže čím déle jsou ve vodě, tím lépe. Ideální je nechat je namočené v lednici alespoň přes noc.
Věrko, moc díky za radu. Křupavá hranolka, to je něco nádherného.
Děkuji moc za recept. Poutine jsem zkoušela poprvé a hned si ji doma všichni zamilovali!
To jsem moc ráda. Dík patří hlavně zmlsanosti Kanaďanů 🙂
Líbil se moc, ale hlavně chutnal skvěle. Kuřecí vývar od Rohlík.cz, hovězí vlastní, brambory taktéž. Smažil jsem na sádle z přeštického pašíka.Nádhera. kopy
Oooh tak to zní naprosto skvěle. My jsme měli teď nedávno poutine s trhaným vepřovým masem a to byla špica.
Dočetl jsem Kanadu. Jedu zítra a hned uvařim po krémové. Kopy
A jak se Kanada líbila?