Situace kolem koronaviru je pro nás všechny náročná, co si budeme nalhávat. Co mi přijde ale úžasné a od prvních dní to sleduji s velkým nadšením, je celá řada aktivit, které my jako Česi děláme na pomoc bližním. A my jsme se za tým Svačinkové bichle chtěli také zapojit.

Mně, nebo tedy spíše nám, kteří tvoříme Velkou svačinkovou bichli a teď i projekt #vícnežkuchařka, poměrně dlouho vrtalo hlavou, jak pomoci a kde se zapojit. Šít roušky nebo někde dobrovolničit moc v úvahu nepřipadalo. Hlavními šéfy našeho času jsou totiž stále v první řadě naši mrňousové, kteří zatím moc pochopení pro naše bohulibé akce nemají.

Nás ale jen tak něco nezastaví a jelikož v rodině máme přímo jednu bojovnici z první linie, chytli jsme směr, kde chceme pomoci. Dáváme hlavy dohromady – já, Veru a i můj manžel Tom a nápad je tady.

Nápad

Použijeme Velkou svačinkovou bichli, tedy přesněji část peněz z jejího prodeje, na podporu pražských epidemiologů!

Jejich často až detektivní práce je od začátku března nesmírně náročná s hromadou stresu i emocí, přesčasy už také nestíhají ani počítat a nám připadá, že svět velebí bojovníky v první linii, do kterých ale právě pracovníky hygienických stanic vůbec nezařazuje.

Jak pomůžeme?

Naše práce se točí kolem jídla, takže jim pojďme práci zpříjemnit něčím jídelním. Jak? Vezmeme z každého prodeje Velké svačinkové bichle 100 Kč a za ty vždy koncem týdne objednáme ovocné bedýnky plné čerstvého ovoce od FreshBedynky.cz. Ty je pak svými auty dovezou právě na pražské hygienické stanice.

Budeme rádi, když s námi potáhnete za jeden provaz a také je podpoříte, třeba právě nákupem Velké svačinkové bichle. Pořešíte si tím inspiraci na kuchtění na celý rok a ještě společně uděláme radost čerstvými vitamíny epidemiologům na pražských hygienických stanicích.

Rozhovor s jednou z hygieniček

A abyste měli představu, jak to vlastně na hygieně teď v době virové pandemie chodí, přečtěte si krátký rozhovor s naší maminkou Evou, pro kterou je nyní práce v první linii denním chlebem.

Jak teď vůbec vypadá Tvůj pracovní den v době koronavirové?

„Kvůli možné karanténě jsme rozdělené na půl, po dnech se střídáme v práci a home office. Pokud by se někdo z jedné party nakazil a museli jsme do karantény, druhá parta bude moc pracovat dál. Pracujeme na střídačku i o víkendech a o svátcích. Náplní práce je teď z 95% času je Covid.

Ve stručnosti to probíhá tak, že ve chvíli, kdy nám je nahlášený pozitivní výsledek, provádíme šetření s nemocným, případně rodinným příslušníkem. Zjišťujeme, jaké měl příznaky, kde se mohl nakazit, s kým se setkal. Pak telefonujeme se všemi kontakty, které nám nemocný zadal a vysvětlujeme, co se bude dít a domlouváme způsob testování.

Zajišťujeme také žádanky na odběry, pokud to neudělá praktický lékař, kontrolní odběry a dohledáváme výsledky v databázi laboratoří.“

Co je na tom nejnáročnější?

„Nejnáročnější je komunikace s rodinnými příslušníky nemocných v těžkém stavu. Nepříjemné je také oznamování pozitivních kontrolních odběrů, když už se lidi těší, že jim skončí karanténa, ale jsou stále pozitivní.“

Je vůbec na místě se ptát, jestli máš nějaké veselé historky?

„Veselé historky moc nejsou, i když jsou rodiny, které celou věc dokážou brát s velkým nadhledem i humorem. Vtipná byla například reakce pána, který mi do telefonu řekl: „to už na mě manželka vezme nůž, až jí řeknu, že jsem pořád pozitivní.“

Lidé se třeba radují z takových maličkostí, že si budou moct po měsíci, kdy byla celá rodina v karanténě a postupně se střídali v pozitivních výsledcích testů, dojít sami koupit čerstvý chleba.“

Co vás, nebo konkrétně Tebe, dokáže při povídání s lidmi potěšit?

„Potěší, když vyléčení zavolají a poděkují za předchozí komunikaci a péči. Moc potěšil p. Pohlreich s obědy až na stůl z projektu vaříme nepostradatelným. Moc nám také pomáhají medičky, které se perfektně zaběhly a jsou plnohodnotné členky týmů.“

Díky za odpovědi a přejeme Tobě a vlastně všem hygienikům pevné nervy a i nějaká ta milá slova.

Přispět na Vitamínovou bedýnku pro epidemilogy můžete zakoupením Velké svačinkové bichle zde.Líbí se vám recept ? Sdílejte ho s přáteli ;o) Díky!

Kolik byste dal/a receptu hvězdiček? (víc = lepší)
Bych blilCelkem hnusnýBrý...noBezva sváčaGastronomickej orgáč! (hodnoceno: 3x, průměr: 5,00, nejlepší: 5)
Loading...
Přečteno 148x

Další recepty z kategorií:

Mrkněte na můj nový projekt:

Víc než kuchařka - chytré plánování a nakupování

Jídelníček v čase karantény a náš nový projekt #vicnezkucharka. Mrkněte rovnou na www.vicnezkucharka.cz a nebo na článek zde na blogu, kde se dočtete, o co vlastně jde a proč to celé vzniklo.

Napsala

Bafinky baf. To jsem já, Pavlína osobně. Dobré jídlo, kvalitní šlofíček, pohodoví lidé, černý humor a moje nejmilejší polovička - pro mě jednoduchý recept na spokojený život v dnešním chaosu.

Chcete o mně vědět více?