Hovězí roštěná na houbách
Původní recept a podrobně nafocený postup přípravy najdete na www.receptypanicuby.cz
https://receptypanicuby.cz/maso/hovezi-rostena-na-houbach/
Jednoduché perfektní jídlo do každého počasí – přesně taková je hovězí roštěná na houbách. Šťavnaté masíčko s výbornou houbovou omáčkou nepotřebuje mnoho. Stačí jen kvalitní maso a trošku těch hub a výborný pokrm je na světě.
Recept vznikl ve spolupráci s online farmářskými trhy Scuk.cz a Ekofarmou Babiny.
Ingredience na hovězí roštěnou na houbách
Množství: 4 porce4 plátky hovězí roštěné (800 g)-
1 špetka soli (5 g)
1 lžíce hořčice (20 g)
1 špetka pepře (2 g)
1 lžíce hladké mouky (15 g)
3 bílé cibule (150 g)
500 ml vody či hovězího vývaru
1 hrst sušených hub nebo 300 g zralých
1 lžíce sádla (20 g)
1 hrudka másla (20 g)
1 hrst petržele na dozdobení
Postup přípravy
Doba vaření: 15 minut
Celkový čas: 15 minut
Také by vám mohlo chutnat:
Hovězí roštěná
Co si budeme povídat, hovězí roštěná nepatří mezi nejlevnější kousek masa, ale když už si ho dopřejete, odmění vás výbornou šťavnatou chutí… Tedy když zrovna nenarazíte na starého opelichaného bejka, jehož maso nic moc. Proto je lepší vsadit na jistotu a koupit si roštěnou kvalitní, u které budete mít jistotu, že víte, co jíte. Mistři hovězího jsou například právě z Ekofarmy Babiny.
Připravujeme roštěnou
Hovězí roštěnou si nakrájíme na přibližně 1,5 cm tenké plátky, které jemně naklepeme klouby prstů (popř. jemně paličkou na maso). Osolíme je, opepříme, lehce potřeme hořčicí a nakonec zaprášíme hladkou moukou.
Cibuli si nakrájíme na jemné kostičky. A jdeme restovat.
Do pánve dáme rozpustit sádlo, na kterém zprudka orestujeme roštěnky z obou stran – chceme totiž, aby se pěkně zatáhly a držely štávu. Jakmile budou z obou stran nahnědlé, dáme je stranou na talíř a do výpeku dáme orestovat cibuli. Snížíme plamen a restujeme.
Jakmile začne cibulka zlátnout, podlijeme jí vývarem a přidáme orestované roštěnky.
Houby čerstvé versus sušené
Pokud máte čerstvé houby, gratuluji! To je vždycky sázka na jistotu a chuť je prostě lepší. Houby nakrájejte na tenké plátky a orestujte 2-3 minuty na másle. Přijdete je pak na posledních 15 minut vaření.
Sušené houby je nejlepší nechat aspoň půl hodiny před vařením nabobtnat ve vodě. Tuto vodu pak můžete použít do omáčky podle chuti. Sušené houby přidejte společně s vývarem.
Hovězí roštěnou dusíme na mírném plameni přibližně 40 minut (zde velmi záleží na stáří a kvalitě masa) a případně dosolíme. Pokud rádi pracujete s papiňákem, roštěnky v něm nechte přibližně 20 minut – zde ale opět záleží na tipu masa a také na druhu papiňáku, který máte.
Jakmile začne maso měkknout, přidáme houby (ať už orestované nebo sušené i s vodou). Vaříme alespoň 10 minut. Nakonec přidáme do omáčky hrudku másla a už dál nevaříme. Omáčka tak bude krásně krémová. Na chuť také můžeme přidat hrst nasekané petržele.
Hovězí roštěná na houbách vás rozhodně nezklame a budete se olizovat až za ušima.
Dobrou chuť
Pája
Líbí se vám recept na hovězí roštěnou na houbách? Sdílejte ho s přáteli ;o) Díky!
Kolik byste dal/a receptu hvězdiček? (víc = lepší)
Další recepty z kategorií: Další recepty dle ingrediencí: cibule, Hladká mouka, houby, hovězí roštěná, máslo, mouka, pepř, petržel, sádlo, sůl, voda, vývar
Mrkněte na můj nový projekt:
Jídelníček v čase karantény a náš nový projekt #vicnezkucharka. Mrkněte rovnou na www.vicnezkucharka.cz a nebo na článek zde na blogu, kde se dočtete, o co vlastně jde a proč to celé vzniklo.
Budu ráda za nové recepty
Mileno, krásný den. Na webu se pod každým receptem dá prokliknout k odběru receptů, které posílám obvykle každý týden ve čtvrtek.
Budu moc ráda, když se přidáte k dalším spokojeným čtenářům. Mějte se krásně,
Pája
Výborný recept, skvělý nápad dát do omáčky i vodu ze sušených hub.
Dříve jsem ji dávala do bramboračky a na tuto omáčku jen vývar.
Děkuji Pavlínko !
Ahoj, recept je skvělý, roštěnky na houbách je klasika a u nás velmi oblíbená. Dělám je podobně, jenom mě učila babička posolit, popepřit, lehce poprášit zázvorem pro zvýraznění chuti ( fakt to funguje a je to skvělé) a z jedné strany „namočit“ do mouky. Hořčici jsem nikdy nedávala, tak určitě vyzkouším. Hořčiči na radu babičky přidávám do guláše a taky dobrý.
Květo hezký den,
zázvor zní zajímavě. Ona ta hořčice je vlastně také na zvýraznění chutě a abych se přiznala, tak my doma téměř nepepříme. Nějak to ti moji miláčkové nemusí, takže aspoň troškou hořčice revoltuji a potrhuji chuť. 🙂 No a hořčici do guláše budu muset vyzkoušet.
Mám vždycky velikou radost za takové tipy a rodinné zkušenosti.
Mějte se krásně,
Pája