Pravé italské lasagne signory Ciuby
Původní recept a podrobně nafocený postup přípravy najdete na www.receptypanicuby.cz
https://receptypanicuby.cz/maso/prave-italske-lasagne-signory-ciuby/
Pravých italských lasagní se po českém internetu potuluje pěkná řádka a samozřejmě bych měla říct, že ty moje jsou zaručeně TY PRAVÉ. Jenže ono i po Itálii samotné koluje tolik zaručeně pravých receptů, že snad nebudu moc hřešit, když se prohlásím za tvůrkyni těch opravdu pravých lasagní… minimálně č. 102548.
Ingredience na lasagně
Množství: 6 porcí500 g mletého masa (cca 350 g hovězí, 150 vepřové)
1 mrkev
3 stonky řapíkatého celeru
250 g lasagní
500 g rajčatového pyré
2 mozzarelly
½ cibule
2 bobkové listy
50-100g šunky
1 lžíce másla
2 lžíce hladké mouky
300 ml mléka
40 ml olivového oleje
200 ml zeleninového vývaru
Postup přípravy
Doba vaření: 120 minut
Celkový čas: 150 minut
Také by vám mohlo chutnat:
Největší kumšt celých lasagní je příprava omáčky, která celou chuť lasagní vytváří. Jak tedy na tu pravou italskou chuť? Není to jen o tom, že vezmete mleté maso a necháte ho povařit v rajčatové omáčce.
Základem všeho je mrkev a celerová nať. Nuže tedy vezměte si jednu mrkev a tak 2-3 celerové natě. Mrkev nastrouhejte a to samé udělejte i s natí – ona se celá tak jako kdyby obrousí a v ruce vám zůstanou její části, což je ale v pořádku. Do hrnce si dejte smažit na kostky nakrájenou cibuli a až zesklovatí, přidejte mrkev s celerem a zalejte rajčatovou omáčkou. Nechte to celé provářet a ta po deseti minutách mixérem všechno rozmixujte. Máme tedy základ a teď co s masem?
Ideální poměr masa na lasagne je 70% hovězí a 30% vepřové. Masíčko si osmahněte na oleji, prosolte ho, opepřete ale ne moc a všechno to hoďte k rajčatové omáčce plus přilejte sklenici vody. Celé nechte vařit ideálně aspoň dvě hodiny ….klidně i tři. Ono je to samozřejmě uvařené třeba už za hodinu, ale když to opravdu poctivě necháte vařit delší dobu, tak bude chuť k nezaplacení. Kdyby se vám směs zdála už moc hustá, není problém vždycky přilít trochu vody, která se poměrně rychle vyvaří.
Omáčku už tedy máme a co dál? Teď je na čase si připravit ještě bešamelovou omáčku, která chuť lasagní zjemní. Příprava je jednoduchá a vcelku rychlá a určitě stojí za to ho tam přihodit. Na rozpuštěné máslo přihodíme mouku a přimícháme mléko a všechno mícháme až do zhoustnutí, kdy je bešamel krásně krémový.
A už se dostáváme do fáze, kdy je potřeba roztopit troubu cca na 200° C a začneme s vrstvením lasagní.
Kdesi kdysi jsem četla vášnivou diskuzi na téma, zda lasagně předvářet, nepředvářet, lámat nelámat nebo co s nimi vůbec. No, já to tedy dělám tak, že na dno pekáčku si dám trochu omáčky a pak už kladu neuvařené lasagně do vrstev. Do dvou vrstviček dávám i plátky šunky a samozřejmě i mozzarellu. Té většinou tak dva balíčky, kdy jednu nechávám až na vrchní vrstvu. Dřív jsem také cpala lasagnové pláty těsně vedle sebe, což vám pak ale způsobí, že pláty nabydou a bude tam hodně ale opravdu hodně těstoviny.
Když už je nakladeno, necháváme zapéct, až se udělá pěkná krustička.
Dobrou chuť přeje paní Čuba
Líbí se vám recept na lasagně? Sdílejte ho s přáteli ;o) Díky!
Kolik byste dal/a receptu hvězdiček? (víc = lepší)
Další recepty z kategorií: Další recepty dle ingrediencí: cibule, hovězí, lasagne, mozzarella, mrkev, rajčatové pyré, řapíkatý celer, šunka, vepřové
Mrkněte na můj nový projekt:
Jídelníček v čase karantény a náš nový projekt #vicnezkucharka. Mrkněte rovnou na www.vicnezkucharka.cz a nebo na článek zde na blogu, kde se dočtete, o co vlastně jde a proč to celé vzniklo.