Dýňové noky se špenátem a kysanou smetanou
Původní recept a podrobně nafocený postup přípravy najdete na www.receptypanicuby.cz
https://receptypanicuby.cz/cubi-favoriti/dynove-noky/
Dýňové noky se špenátem a kysanou smetanou velmi zásadně změní váš pohled na noky. Asi každý totiž známe klasické bramborové a jako dobré, ale což takhle je ozvláštnit právě jemně sladkou a lahodnou dýní? Zamilujete si je.
Jejich příprava není vůbec složitá a jediné, co trošku zdržuje, je pečení dýně. Výsledek ale stojí za to a ostatní strávnici vás budou milovat.
Ingredience na dýňové noky
Množství: 4 porceTěsto na noky
500 g dýně (hokkaido)
300 g hladké mouky
1 špetka soli
1 žloutku
1 lžíce olivového oleje na zapečení dýně
Na špenátovo–sýrovou směs
1 balení špenátu
1 stroužek česneku (5 g)
1 špetka pepře (2 g)
1 špetka soli (5 g)
1 zakysaná smetana (190 g)
Mouka na pomoučení válu
Postup přípravy
Doba vaření: 45 minut
Celkový čas: 60 minut
Také by vám mohlo chutnat:
Připravujeme dýni
Začneme tím, že dýni hokkaido očistíme, vydlabeme a nakrájíme klidně na větší kousky (2×2 cm) i se slupkou. Kostky dáme na pečicí papír a promícháme společně se lžící olivového oleje a necháme péct v troubě přibližně 30 minut na 200 °C – dýně by měla změknout a chytit nazlátlou barvu.
Možná si říkáte, proč prostě dýni neuvařit v osolené vodě? Je to také cesta, ale zcela upřímně vám říkám, že pečení dýni sluší daleko víc a dostanete tak z ní to nejlepší. A to voda se solí prostě neudělá.
Takto upečenou dýni nastrouháme najemno popřípadě rozmixujeme a necháme ji vychladit. Rozmixováním se nám povede zpracovat i slupku
Těsto na noky
Rozemletou dýni lehce osolíme, přidáme žloutek a zapracováváme mouku. Tu přisypávejte postupně, podle toho, jak si ji dýně nasaje a jak bude těsto hutné. Rozhodně doporučuji mít po ruce dostatek mouky.
Vzniklé těsto by nemělo být lepivé, mělo by lehce pružit a držet tvar.
Těsto si postupně rozválíme na váleček cca 2 cm tenký a vykrajujeme z něj přibližně 1 cm tenké válečky. Ty pak vyválíme dlaní v mouce a pomoučenou vidličkou lehce zmáčkneme (vzniknou tak pověstné varhánky) a noky házíme do vroucí osolené vody.
Stačí jen 2–3 minuty a je hotovo! Správně uvařený nok plave na hladině a je krásně měkký.
Špenát a kysaná smetana
Protože v jednoduchosti je krása, stačí k těmto vynikajícím dýňovým nokům smíchat trocho spařeného či šetrně zpracovaného špenátu mraženého, který smícháme se stroužkem česneku, špetkou soli, pepřem.
Promícháme s noky a dokonalé jídlo je na světě!
S čím jiným lze dýňové noky kombinovat?
Díky jejich velmi lahodné a specifické chuti je škoda jich využívat například jako přílohu. Parádu nadělají samy. Často jim stačí třeba jen troška másla a čerstvé bylinky. Nebo například sýrová omáčka a lehce křupavá brokolice či hrášek. Výbornou službu také udělá nastrouhaný parmezán a třeba troška opečené slaniny. Nebojte se experimentovat. Je to dokonalost.
Dobrou chuť přeje Pája
Líbí se vám recept na dýňové noky? Sdílejte ho s přáteli ;o) Díky!
Kolik byste dal/a receptu hvězdiček? (víc = lepší)
Další recepty z kategorií: Další recepty dle ingrediencí: česnek, dýně, Hladká mouka, kysaná smetana, olivový olej, špenát, sůl, žloutek
Mrkněte na můj nový projekt:
Jídelníček v čase karantény a náš nový projekt #vicnezkucharka. Mrkněte rovnou na www.vicnezkucharka.cz a nebo na článek zde na blogu, kde se dočtete, o co vlastně jde a proč to celé vzniklo.
Myslíte že by se daly hotové noky zamrazit?
Určitě. Já je dávám do uzavíratelného sáčku, vytlačím vzduch a poté nechávám vařit v lehce osolené vodě cca 5 minut.
Noky jsou výborný, pyré jsem si nachystala dopředu a dala do mrazáku, pak bylo těsto za chviličku hotové. Jediné, co mi nešlo, byl tvar, ale to je detail, příště je možná zkusím vzít přes síto na halušky. Určitě brzy zopakuju!