Netradiční příloha – oves s mrkví a batáty
Původní recept a podrobně nafocený postup přípravy najdete na www.receptypanicuby.cz
https://receptypanicuby.cz/prilohy-k-jidlu/oves-s-mrkvi-a-bataty/
Chtěli byste v kuchyni vyzkoušet nějakou novou neokoukanou přílohu? Mám tu pro vás dokonalý oves s mrkví a batáty, který, ač zdánlivě obyčejný, je naprostou lahůdkou a také vlákninovou bombičkou.
Oves s mrkví a batáty jsou naprosto ideální příloha na zimní měsíce, nicméně v létě z této dobroty můžete vytvořit i velmi chutný jednoduchý salát. Stačí k němu dohodit například mozzarellu, čerstvá rajčata a je to. Proč ale do jídelníčku zařadit oves? Podíváme se na to.
Ingredience na oves s mrkví a batáty
Množství: 4 porce200 g ovsa (nebo kamutu)
1 mrkev (100 g)
100 g batátu (cca 1/4)
1/2 cibule (50 g)
2 stroužky česneku (10 g)
1 malá špetka soli (3 g)
2 lžíce olivového oleje (40 ml)
Postup přípravy
Doba vaření: 120 minut
Celkový čas: 240 minut
Také by vám mohlo chutnat:
Proč zařadit oves do svého jídelníčku
Sama za sebe musím říct, že jsem si musela vztah k ovsu hledat. Jeho vlastně poměrně výrazně křupavá struktura pro mě nebyla nejpříjemnější a nevěděla jsem, jak s ním naložit. Ale důležité je neházet flintu do žita a dát mu šanci. Proč? On totiž v kombinaci právě třeba se zeleninou dokáže vytvořit výborný a zajímavý pokrm. To je jedna z věcí, nicméně co je důležitější, oves má nepopiratelné zdravotní benefity, kterých bychom měli využít naplno.
Oves obsahuje spoustu vlákniny, který dělá dobře našim střevům a tedy i zažívání. Krom vlákniny je tak plný minerálů a vitaminů, které jako když najdete. Oves má ale další naprosto skvělý benefit – je schopný redukovat hladinu cholesterolu a také snížit krevní tlak. Ideální jako prevence při kardiovaskulárních onemocnění.
Jen dbejte na dostatečný pitný režim, protože zvýšený příjem vlákniny bez dostatečného zavlažení by mohl ve střevech způsobit nepříjemnou stopku. 🙂
A teď tedy od benefitů k receptu.
Připravujeme oves
Oves potřebuje čas. Pokud ho tedy chceme připravit, je potřeba ho nechat ideálně před noc nechat namočený v dostatečném množství vody. Takto nabobtnalý oves dáme vařit do neosolené vody a to na příbližně 1,5 – 2 hodiny.
Je pravda, že je to hodně času, ale vaření ovsa nepotřebuje nějakou větší pozornost. Prostě jej jen necháme vařit a je. Ke konci ochutnáme, zda už je dostatečně měkký, pak už jen vypneme, slijeme a je to.
Jdeme na zeleninu
Mrkev i batáty oškrábeme a nakrájíme je na tenké plátky. Cibuli nakrájíme na proužky a česnek nadrtíme.
Do pánve dáme rozehřát olivový olej, na kterém budeme na středním plameni smažit nejprve batáty s mrkví. Chceme, aby nám zelenina změkla a chytla lehce nazlátlou barvu.
Jakmile začne chytat barvu, přidáme ještě cibuli a opět smažíme.
Nakonec přidáme ještě drcený česnek a také uvařený oves a vše dobře promícháme.
Výborná příloha je na světě.
Zkuste oves obměnit za kamut
Pokud byste chtěli experimentovat s dalšími obilovinami, velmi doporučuji oves nahradit kamutem. Že jste o něm ještě neslyšeli? Jde o předchůdkyni pšenice a najít ji také můžete pod názvem khorasan. Má příjemnou oříškovou chuť a jeho příprava není tak zdlouhavá, jako je tomu u pšenice. Stačí přibližně 20 – 30 minut vaření. Z hlediska výživy jde opět o naprostou špičku.
Dobrou chuť
Pája
PS. Inspiraci na další přílohy najdete v kategorii Přílohy jak z výlohy.