Bramborové lokše, když se dobře připraví, jsou naprosto geniálně jednoduchou a lahodnou přílohou, ale třeba i výborným hlavním jídlem na sladko.

Tento recept vznikl ve spolupráci s online farmářskými trhy Scuk.cz.


Už naše babičky věděly, že není potřeba mnoho k tomu, aby vzniklo něco chuťově fakt výborného a univerzálního. Přesně o tom lokše jsou. Dodáte je k pečené huse nebo jinému masu, ale vynikající jsou i na sladko s tvarohem, marmeládou, mákem nebo povidly.

Uložit na Pinterest Pinterest
Hlavní fotka k receptu Bramborové lokše

Ingredience na bramborové lokše

Množství: 4 porce

1 kg předvařených brambor typ B
cca 250 g polohrubé mouky
špetka soli (5 g)

cca 3 lžíce husího sádla na pomazání (cca 40 ml)


TIP na vděčný vánoční dárek: V každé mé kuchařce vás čeká 190 receptů – to je 2-3× víc než ve většině ostatních kuchařek. Co uvařit zítra jednou pro vždy vyřešeno.

Prohlédnout kuchařky

Navíc k výhodnému balíčku 3 Bichlí získáte nyní dárek v hodnotě 490 Kč ZDARMA! #VícNežKuchařka

Postup přípravy

Doba přípravy: 40 minut
Doba vaření: 15 minut
Celkový čas: 55 minut

V jednoduchosti je síla

Chcete se stát mistrem v přípravě tradičních bramborových lokší? Vlastně to není žádný větší věda. Jen je potřeba troška citu pro těsto a trpělivost s přípravou těsta.

Začneme tím, že necháme vcelku vařit brambory (typ B či C, rozhodně ne A) ve slupce do změknutí. Takto uvařené brambory necháme úplně vychladnout – chladnutí můžeme urychlit tak, že uvařené brambory dáme do ledové vody, aby se ochladily. Lépe se také loupou.

Připravujeme těsto

Vychladlé brambory si oloupeme a nastrouháme najemno. Přidáme k nim špetku soli a postupně budeme zapracovávat polohrubou mouku. Zde je potřeba dbát na to, aby nebylo mouky příliš málo, ale ani příliš mnoho – a to je vlastně celý zakopaný pes celého receptu.

Málo mouky by způsobilo, že by nešly placky dobře válet a velké množství mouky by sice vytvořilo krásnou, ale velmi tuhou placku. Je to tedy trošku alchymie, ale nebojte se.

Je tedy potřeba do nastrouhaných brambor zapracovávat mouku postupně a těsto by mělo být kompaktní, ale stále ještě lehce měkké. Necháme ho aspoň 1/2 hodiny odpočinout v chladu a jedeme dál.

Na pomoučeném válu si v rukách ještě propracujeme těsto – často po odležení povolí a je potřeba mu přidat ještě trochu mouky. Kolik mouky bude potřeba záleží především na typu brambor a kolik do sebe budou chtít nacucat.

Z těsta si vyválíme podlouhlý váleček, který nakrájíme na menší části. Ty pak poválíme v mouce a jdeme na vyválení placek. Měly by být tenké, ale pěkně držet. Nic se nebojte, pokud by se vám první placka nepovedla a rozpadala se – můžete ji znovu zapracovat s moukou.

První placku berte jako takového obětního beránka, na kterém vyzkoušíte, jak dobře těsto drží a výsledná placka chutná. Placku přendejte pomocí válečku do rozpálené litinové pánve nebo pánve s tlustým dnem.

Pečeme je přibližně 1–2 minuty z každé strany. Lokše je připravena na otočení ve chvíli, kdy se začne vzdouvat.

Opečené lokše potíráme husím sádlem a skládáme na sebe. Sádlo se do lokší vpije a ty tak budou naprosto báječně křehké a šťavnaté.

Dokonalý výsledek jsou lokše a křehké, vláčné, které budete chtít jíst i jen tak samotné. 🙂

Slaná či sladká varianta lokší?

Jakmile máte lokše hotové, je jen na vás, jak s nimi naložíte. Jsou dokonalou přílohou pro pečenou husu, pečenou kachnu nebo třeba i vepřovému. Lokše můžete servírovat nejen vedle masa a třeba zelí či špenátu, ale zkuste je využít i tak, že můžete naplnit natrhaným masem a vlastně z nich vytvořit jakousi plněnou „tortillu“ do ruky.

A co teprve bramborové lokše na sladko?! Naprosto báječnou záležitostí jsou lokše plněné povidly, tvarohem a mákem. Kombinovat se ale dají v mnoha dalších sladkých variacích. Jen se toho nebojte.

Přeji úspěšné plackování a dobrou chuť
Pája