Svatomartinská husa
Původní recept a podrobně nafocený postup přípravy najdete na www.receptypanicuby.cz
https://receptypanicuby.cz/peceme/svatomartinska-husa/
Svatomartinská husa se svou křupavou kůrkou, krásně šťavnatým masem, společně třeba s domácím zelím, knedlíkem nebo lokšemi je velmi důstojný pokrm na sváteční stůl.
Tento recept vznikl ve spolupráci s online farmářskými trhy Scuk.cz.
Příprava není nijak složitá, jen je potřeba trpělivosti a také se držet pár pravidel. Pojďme na to.
Ingredience na svatomartinskou husu
Množství: 6 porcí1 celá husa
1 lžička celého kmínu (5 g)
1 lžička soli (5 g)
50 ml mléka na potření
3 celá jablka
Postup přípravy
Doba vaření: 720 minut
Celkový čas: 735 minut
Také by vám mohlo chutnat:
Připravujeme svatomartinskou husu
Celou husu si omyjeme, osušíme a odkrojíme nevzhledné kůžičky. Husu prosolíme jak z vnějšku, tak i z vnitřku. Skvělé je, pokud máte čas a husu můžete nasolit den před pečením. Maso se tím krásně namarinuje a bude křehčí.
Alespoň 2 hodiny před pečením husu vyndejte z lednice, aby se maso stačilo aklimatizovat při pokojové teplotě. Proč? Nezažije takový teplotní šok a maso bude opět o krok blíž k měkkosti a křehkosti.
Vřele doporučuji koupit husu dobrého původu. Ze zkušenosti vám povím, že je to skvělá investice a hlavně budete mít aspoň trošku jistotu, že maso nebude tvrdé jako podešev. My jsme měli skvělou husičku z online farmářského tržiště Scuk.cz. Rozdíl je prostě znát, o tom žádná.
Pečeme pomalu, ale jistě
Troubu nastavíme na 100 °C a celou husu okmínujeme. Jablíčka oloupeme a vložíme je do husy (opět tím pomáháme lepší a šťavnatější chuti). Zvíře pak přeložíme do pekáčku, který zavřeme (nebo dobře utěsníme alobalem) a necháme husu péct přes noc klidně 12 a více hodin. Zde totiž platí, čím déle, tím lépe. Husu není potřeba podlévat, ani se o ni nějak zásadněji starat. Je jen potřeba trpělivost a prostě a jednoduše ji nechat péct.
Po 12 hodinách ji vyndáme z trouby a teplotu zvedneme na 200 °C, protože jdeme finišovat a připravit nádhernou kůrčičku.
V pekáčku bude plno sádla, které ale rozhodně nevylévejte! Odlijte si ho stranou – pomocí naběračky odeberte skutečně jen sádlo. Výpek nechte, bude skvělý ke knedlíkům. Více o sádle na konci receptu.
Husu potřeme mlékem, které pomůže dokonalé křupavé kůrce a dopečeme ji do zezlátnutí.
Jakmile pečínku vyndáme z trouby, opět ji necháme trošku nadechnout a krájíme klidně až o 10 minut později. Maso tak stačí povolit a bude krásně křehké a kůrka křupavá.
Ke svatomartinské huse se báječně hodí domácí lokše, různé druhy knedlíků a samozřejmě domácí zelí.
Co s husím sádlem?
Husí sádlo je naprosto vynikající přebytek z pečení. Vyhodit by ho by byl opravdu velký hřích. Dá se totiž výborně použít na smažení, ale třeba i jen tak na čerstvý chléb.
Jakmile ho slijete z pekáčku, nechte ho chvíli odstát. Na dně se usadí výborný výpek, který vraťte k huse. Z pekáčku k němu přidejte ještě opálené krajíčky, protože ty dělají báječnou chuť.
Sádlo pak opatrně nabírejte například naběračkou do čistého skla. Nechte ho vychladit na pokojovou teplotu a šup s ním do lednice, kde jako když ho najdete.
Líbí se vám recept na svatomartinskou husu? Sdílejte ho s přáteli ;o) Díky!
Kolik byste dal/a receptu hvězdiček? (víc = lepší)
Další recepty z kategorií: Další recepty dle ingrediencí: husa, jablka, kmín, sůl
Mrkněte na můj nový projekt:
Jídelníček v čase karantény a náš nový projekt #vicnezkucharka. Mrkněte rovnou na www.vicnezkucharka.cz a nebo na článek zde na blogu, kde se dočtete, o co vlastně jde a proč to celé vzniklo.
Děkuji za podrobný recept, nikdy jsem o tomto způsobu pečení husy neslyšela. Letos na sv. Martina ji podle Vás určitě upeču.Marie.
Zdravím Pájo, svatomartinská husa, výborný recept. Už se těšíme celá rodina. Máme k ní rádi bramborové knedlíky a zelí. Mňam.