Čerstvý sýr
Původní recept a podrobně nafocený postup přípravy najdete na www.receptypanicuby.cz
https://receptypanicuby.cz/zdrava-jidla/cerstvy-syr/
Máte rádi dobrý čerstvý sýr, který si ještě k tomu všemu můžete hodně jednoduše připravit doma? My ano a pokud jste spolu s námi na jedné sýrové lodi, čtěte dál.
Výroba domácího sýra může pro někoho znít jako zbytečnost, protože si přeci dnes můžeme všechno koupit v obchodě. Trošku vlastně takové nošení sýra do lesa. Jenže takový domácí sýr má prostě něco do sebe. O co jde?
V první řadě víte, jak sýr vznikl a že v něm nejsou žádné přidané nechutnosti, které našim tělíčkům nedělají dobře. Pak také jeho výroba není nic, co by vás finančně zruinovalo a do třetice si můžete sýr ochutit jen a jen podle vašich představ.
Jak na něj?
Ingredience na čerstvý sýr
Množství: cca 300-400 g sýra2 litry plnotučného mléka
Syřidlo: 80 ml šťávy z citronu nebo 50 ml octa
Špetka soli
KU DOCHUCENÍ:
Bazalka
Sušená rajčata
Olivy černé či zelené
Kuličky zeleného pepře
Ořechy
Pro sladkou variantu – jahody, třešně, broskve, mandarinky či cokoli dle chuti
Postup přípravy
Doba vaření: 180 minut
Celkový čas: 195 minut
Také by vám mohlo chutnat:
Jdeme na mléko
Tento recept je připravený velmi jednoduše z kravského mléka. Pokud máte rádi jiný druh mléka (kozí nebo ovčí), postup je vlastně stejný.
Na cca 300 – 400 g sýra budete potřebovat 2 l plnotučného mléka.
Mléko dejte do hrnce a pomalu vařte a promíchávejte až na teplotu 92°C.
Mléko poté odstavte a vlijte do něj takzvané syřidlo – v mém případě jsem zvolila 80 ml citronové šťávy, která by měla vytvořit sýr vláčnější. Pokud budete volit ocet (50 ml), konzistence bude kompaktnější.
Nechce mléko 30 minut pracovat.
Jdeme oddělovat
Po 30 minutách se z mléka oddělí část syrovátky a sýřeniny. Vezměte si nějaký větší hrnec a jemné velké sítko, do kterého pomalu přelijte oddělené mléko.
Technická: Já jsem na sýr hodně tlačila stěrkou, takže se spousta důležité sýřeniny dostala i do zbylé syrovátky a sýra tak na konci bylo málo. Nechte sýřeninu v klidu odkapat a netlačte na pilu. Jen jemně občas promíchejte.
Jakmile je syrovátka oddělená od sýřeniny, jdeme na sýrování.
Já jsem měla k dispozici soupravu na přípravu sýra od Tescomy, která pak dokonala dílo – tedy tu podstatnou část. Mrkněte na recenzi, jestli se může hodit i vám.
Dochucení
Co teď dál? Sýřeninu můžete například osolit, pokud chcete sýr slaný, nebo ho nechte bez příchuti popřípadě do sýřeniny přidejte čerstvé ovoce (jahoda, broskve, nektarinky, maliny, borůvky atd.) nebo třeba med s ořechy a budete mít dokonalou sladkou verzi pro děti.
Sýřeninu můžete také ochutit čerstvými bylinkami – bazalkou, tymiánem, čerstvým zeleným pepřem, chilli nebo ořechy, olivami, česnekem, medvědím česnekem…prostě nebraňte se fantazii.
Jestliže sýřeninu budete chutnat, zjistíte, že je to vlastně velmi chutná ricotta a pokud už nevydržíte, vrhněte se na ricottu. Ale zkuste vydržet.
Stlačujeme
A teď to nejdůležitější. Sýřeninku, ať už ochucenou či bez chuti, vložte do plátýnka a sítka a stlačte. Se sadou na sýr to šlo velmi jednoduše. Součástí je totiž i stlačovací šroub, který zajistí, že se sýr pěkně zmenší, co to jde.
Sýr nechte hodinu v pokojové teplotě a poté ho přesuňte aspoň na tři hodiny do lednice. Lepší je ho ale nechat 24 hodin.
Máme doma čerstvý sýr
A co dál? Buď se na čerstvý sýr můžete hned vrhnout a dát si ho třeba s čerstvým chlebem, nebo pokračujme dál.
Pokud třeba máte jen neochucený sýr, co ho například dát do olivového oleje s česnekem, bazalkou nebo dalším kořením a nechat ho ještě odležet? Mňam 🙂 A to je teprve labůžo.
Moc si sýr užijte
Pája
Líbí se vám recept na čerstvý sýr? Sdílejte ho s přáteli ;o) Díky!
Kolik byste dal/a receptu hvězdiček? (víc = lepší)
Další recepty z kategorií: Další recepty dle ingrediencí: citron, mléko, ocet, sůl
Mrkněte na můj nový projekt:
Jídelníček v čase karantény a náš nový projekt #vicnezkucharka. Mrkněte rovnou na www.vicnezkucharka.cz a nebo na článek zde na blogu, kde se dočtete, o co vlastně jde a proč to celé vzniklo.
Dobrý den. Když sýr vyrobíme z kravského mléka, stlačime, následně naložíme do solné lázně a necháme zrát. Bude pokračovat ve zrání až do např. polotvrdeho sýra nebo je třeba jiný postup? Děkuji.
Dobrý den, Honzo. Díky za otázku. Popravdě jsem se nikdy do tvorby polotvrdého zrajícího sýra nepouštěla. Tam už je potřeba syřidlo a proces není vlastně až tak jednoduchý. Určitě ale doporučuji tento článek, kde se o domácí tvorbě zrajícího sýra rozepisují.
Ten proces je podstatně větší piplačka než tento jednoduchý čerstvý sýr, který je určený k okamžité konzumaci. Jestli budete zkoušet, tak určitě dejte vědět, jak se zrající sýr povedl.
Mějte se moc hezky,
Pája
Ahoj. Mám jednu malou otázku na Vás, jaký druh octa se dá použít místo citronové šťávy? Děkuji.
Martine, hezký den, určitě se dá použít normální ocet lihový, co se u nás používá nejčastěji popřípadě jemnější ocet jablečný. Ocet jen způsobuje proces sýření nijak zásadně chuť sýru neovlivňuje, takže není čeho se bát. Pája
Dobrý den, ohledně té výtěžnosti „300-400g sýra ze 2l mléka“… Máte to odzkoušené, nebo jde o přebíraný údaj, který se vyskytuje i na jiných webech? Podle mé zkušenosti udělám z 2l nezpracovaného kravského mléka z mlékomatu 200-220g sýra, což je trochu zklamání. Máte mléko z vlastních koz či krav, nebu z mlékomatu? Předpokládám, že bude vhodnější (z hlediska hmotnosti sýra z 1l mléka) jít k mlékomatu co nejdřív po naplnění, protože do večera bude část tuku vysrážená na hladině mléka, takže bych vlastně večer koupil méně vhodné mléko než ráno (snad je to srozumitelně napsáno). 😉 Děkuju za případnou odpověď a radu.
Dobrý den, Jiří, moc Vám děkuji za komentář a zároveň se tedy musím přiznat, že jste mi s tím nasadil pořádného brouka do hlavy.
Recept byl opravdu 2 l mléka a cca těch 350 g sýra.
Nedávno jsme takto připravovaly sár pro novinky.cz a to bylo z 1l mléka (myslím že úplně obyč mléko čerstvé kravské z obchodu) a to bylo ta polovina – tedy cca 200-250 g sýra.
Mléko kupujeme např. od bratří Brunnerů nebo Bio Vavřinec. Popř. i klasiky ale většinou čerstvé plnotuk (máme malé děti), pro dospělé polotuk.
Možná tedy opravdu zkusit mlékomat po naplnění, ale ruku do ohně za to dát nemohu. Moc jsem tedy neporadila, za což se omlouvám.
Tak, jak popisujete postup, jsme vyráběli podle babičky domácí tvaroh. Buď jsme použily zakysané mléko, nebo z čerstvého za použití octa jsme nechali zahřátím mléko zdrcnout a následně přes plátýnko vykapat. Myslím, že je to stejné.
Ano ano. Tam je pak jen to stlaceni navic, ktere z tvarohu udela prave ten tvrdy syr 🙂