Já jsem koblížek, z mouky dělaný, na másle smažený… Pohádku známe pravděpodobně všichni. Co si doma taky připravit dokonalé domácí koblihy? Co koblihy?! Mám pro vás úžasné měkoučké mini koblížky.


Tento recept je sponzorovaný firmou eDelikatesy.cz


Je to vlastně hodně záležitost sentimentu. Kdo mě (nebo spíše nás) sledujete delší dobu, víte, že jsme hodně cestovali. Nějakou dobu jsme bydleli v Kanadě, kde jsou naprostou klasikou takzvané Timbitky od Tima Hortona. Bože, krásná vzpomínka. Jsou to vlastně takové mini koblížky, které koupíte za pár kaček v různých provedeních a jsou výborné.

Moje mini koblížky spojují klasiku koblihy, velikost Timbitky a naprosto skvostnou ananasovou marmeládu s kokosovým likérem.

Uložit na Pinterest Pinterest
Hlavní fotka k receptu Měkoučké mini koblížky

Ingredience na mini koblížky

Množství: 40-50 mini koblížků

250 g hladké mouky
1 balení droždí (8 g sušené, 32 g čerstvé)
2 žloutky
25 g rozpuštěného másla
150 ml vlažného mléka
30 g cukru
špetka soli
1 lžíce rumu
Lžička nastrouhané kůry z citronu

Na smažení:
1 l rostlinného oleje nebo lze smíchat se sádlem či máslem

Plnění:
200 g ananasové marmelády
či jiná (domácí marmeláda)

 


TIP na vděčný vánoční dárek: V každé mé kuchařce vás čeká 190 receptů – to je 2-3× víc než ve většině ostatních kuchařek. Co uvařit zítra jednou pro vždy vyřešeno.

Prohlédnout kuchařky

Navíc k výhodnému balíčku 3 Bichlí získáte nyní dárek v hodnotě 490 Kč ZDARMA! #VícNežKuchařka

Postup přípravy

Doba přípravy: 120 minut
Doba vaření: 15 minut
Celkový čas: 135 minut

Těsto na koblížky

Pokud jste stejně jako já poněkud konzerva co se kynutí těst týče, tak vězte, že je to v pohodě. Ještě více v pohodě je příprava těsta, když máte na pomoc kuchyňského robota, protože pak celou „špinavou práci“ necháte na něm.

Připravte si všechny suroviny na těsto – hladkou mouku, droždí, cukr, sůl, vlažné mléko, změklé máslo, žloutky, rum a trošku nastrouhané kůry z citronu.

Do mísy dejte hladkou mouku, cukr a sůl a promíchejte. Pokud máte sušené droždí, klidně ho také přimíchejte. S čerstvým droždím ještě chvilku počkejte.

V mouce udělejte důlek a přilijte trochu vlažného mléka a nechte 10 minut odpočívat, aby mohl vzejít kvásek – jo jo, to je ten moment, kdy přidáme čerstvé rozdrobené droždí do mléka a lehce promícháme s moukou, aby vzniklo tekutější těstíčko=místo, kde se může kvásek pěkně rochňat.

Do celé směsi přidejte ještě žloutky, zbytek mléka a nechte pracovat robota (nebo silné paže). Těstu vůbec nebude vadit, když ho necháte šmrdlat klidně 10 minut. Konzistence bude lehce lepivá, ale ne tekoucí. Stav ideál je ten, když se těsto něžně sklouzne z háku do mísy.

Těsto posypte hladkou moukou a přikryjte utěrkou či potravinovou folií (nezapomeňte na pár dírek) a nechte kynout na příjemně teplém místě (u nás je to třeba 20x20cm podlahy v koupelně nebo jemně nahřátá trouba).

Těsto by mělo kynout přibližně 90 minut, ale samozřejmě záleží na teplotě, ve které kyne. Určitě ale doporučuji přibližně po 45 minutách na těsto hodit očko a rukou ho ještě prohníst, opět lehce zamoučit a nechat kynout dál.

Vykynuté těsto bude krásně pružit, bude něžně kypré a nebude lepivé.

Připravte si vál, jdeme válet.

Tvarování koblížků

Jdeme tvarovat. Řeknu vám malé sladké tajemství. Toto těsto můžete použít také na klasické koblihy, 😉 Jde vlastně a pouze o velikost materiálu, který vykrojíte.

Mini koblížky jsou takové milé jednohubky a taky je to vlastně zábavná činnost, když se je třeba děti (nebo dospělí) můžou poválet v ruce.

Varianta 1. tvarování – uždibujte si kousíčky, ze kterých v dlaních vykoulejte kuličky a nechte je ještě odležet na pomoučeném vále.

Varianta 2. tvarování – lehce sofistikovanější a elegantnější. Můžete si těsto lehce vyválet na cca 1 cm plát a vykrajujte drobné koblížky (nebo normální obr koblihu) pomocí moukou pomoučeného hrníčku.

Takto vykrájené těsto klidně 10-15 minut odpočívat.

Smažíme

Budeme potřebovat dostatek tuku. Je jen na vás, jestli zvolíte olej rostlinný, nebo např. sádlo. Důležité v každém případě je, aby byl olej dostatečně rozpálený, když do něj budete připravené těsto dávat.

Určitě je lepší jeden koblížek obětovat a jako testovacího pokusného králíka ho vpustit do oleje jako prvního. Pokud by se ponořil, olej ještě není připravený ke smažení. Tuk by měl kolem koblížku pěkně bublinkovat.

Koblížky se smaží velmi rychle a objemem vyběhnou, takže jich do oleje dávejte rozumné množství, ať z nich nemáte hroudu. Usmažené jsou velmi rychle, takže je potřeba je hlídat a otočit včas.

Osmažené koblížky dávejte na papírové utěrky okapat.

Jdeme plnit

Klasika všech klasik je marmeláda, co si budeme povídat. Já jsem měla k dispozici ananasovou s kokosovým likérem a to je tedy naprostá špička. Měkoučké mini koblížky už potřebovaly jen andělská křidélka a mohly odletět někam do nebes. Ach. Nepopírám, že pro kombinaci anasas-kokos mám enormní slabost.

Experimentovat se dá pochopitelně i s jinými marmeládami nebo i čokoládovými krémy, nebo se koblížci mohou nechat ještě za tepla poválet v cukru.

Buď můžete koblížky plnit plničkou na cukroví – špičkou zabodnete do koblížku a vpustíte do něj marmeládu.

Popřípadě si koblížek nařízněte do 2/3 a krém do něj vetřete.

Koblížky jezte čerstvé! Druhý den už to stojí za starou bačkoru. Sice neztvrdnou, nevysuší se, ale prostě čerstvé je čerstvé.

Dobrou sladkou chuť
Pája