Skoleboller neboli norské sladké školní houstičky jsou pro mě vlastně takovou srdcovkou. V Norsku, kde jsme trávili spoustu času, je najdete v každém obchodě nebo kavárně.

Upřímně si nedovedu představit, že bych skolleboller zadělávala denodenně, nebo se jimi krmila z obchodu. Jde totiž o velmi poctivou a sytou sladkou lahůdku spíše za odměnu.

Uložit na Pinterest Pinterest
Hlavní fotka k receptu Skoleboller – norské sladké školní houstičky

Ingredience na skoleboller

Množství: 12 pěkně velkých nebo 16 ideálních kousků

Na základní těsto

600 g hladké mouky
350 ml mléka
100 g másla
1 čerstvé droždí (42 g) nebo 1 sáček sušeného
100 g cukru`
2 lžičky mletého kardamonu
1 lžička jedlé sody
1 sáček vanilkového cukru

Vanilkový krém
500 ml polotučného mléka
3 žloutky M
1 celé vejce M
100 g cukru
1 lžička kukuřičného škrobu (10 g)
1 lžíce vanilkového aroma popř. jeden pytlík vanilkového cukru popř. jeden vyloupaný vanilkový lusk

Na ozdobení
1 vejce M. na potření
200 g nastrouhaného kokosu
200 g moučkového cukru
2–3 lžičky vody


TIP na vděčný vánoční dárek: V každé mé kuchařce vás čeká 190 receptů – to je 2-3× víc než ve většině ostatních kuchařek. Co uvařit zítra jednou pro vždy vyřešeno.

Prohlédnout kuchařky

Navíc k výhodnému balíčku 3 Bichlí získáte nyní dárek v hodnotě 490 Kč ZDARMA! #VícNežKuchařka

Postup přípravy

Doba přípravy: 90 minut
Doba vaření: 30 minut
Celkový čas: 120 minut

Zakládáme těsto

Začneme rovnou tím „nejobtížnějším“, což je příprava základního těsta, které nám potřebuje vykynout.

Do mísy si připravíme mouku společně s cukrem, vanilkovým cukrem a také mletým kardamonem, troškou jedlé sody a dobře promícháme.

V prostředku si vytvoříme důlek, do kterého přidáme mléko společně s rozpuštěným máslem. Teplota by neměla mít více než příjemně vlažná.

Do této vodní lázně nadrobíme droždí a vařečkou vytvoříme takové příjemně tekuté blátíčko a to smícháním tekuté složky s trochou moučné.

Takto necháme 10 minut odpočívat, aby nám mohl vzejít kvásek.

Poté vypracujeme pružné těsto, které by nemělo lepit na stěny mísy. Těsto vypracovávejte klidně deset minut a pomozte si robotem, pokud máte.

Poté jej přikryjeme utěrkou nebo ještě lépe potravinovou folií, kterou na pár místech propíchneme a necháme dalších přibližně 90 minut na teplém místě kynout. Těsto zdvojnásobí objem.

Vanilkový krém

Abychom zbytečně neztráceli čas, tak si mezi tím, než nám těsto vykyne, připravíme vanilkový krém. V rendlíku si metličkou dobře promícháme všechny ingredience – žloutky, celé vejce, cukr, mléko, škrob a také vanilku. Vanilku můžeme dát buď v podobě vyloupnutého vanilkového lusku nebo pytlíček vanilkového cukru popřípadě vanilkové aroma.

pomalu je postupně za stálého míchání přivedeme k varu. Směs nám krásně zhoustne a vlastně není potřeba ji dlouho vařit. Stačí 1–2 minuty od prvního zabublání.

Poté ji potravinářskou folií ještě teplou zakryjeme a to tak, aby se nám folie dotýkala přímo krému. Zabráníme tak tomu, aby se na něm udělal škraloup. Takto ho můžeme nechat na pospas a pokračujeme dále.

Tvarujeme bochánky

Těsto si přendáme na pomoučený vál a nakrájíme ho na 12 nebo 16 dílů. Ty si dlaněmi lehce vytvarujeme do bochánku a skleničkou v nich lehce vytlačíme prostor pro krém. Prsty jej ještě můžeme uhladit a lehce prohloubit a plníme krémem.

Krém buď můžeme přidávat po lžicích, nebo si můžeme pomoci cukrářským sáčkem.

Troubu si mezitím rozpálíme na 210°C a bochánky v nich pečeme přibližně 10–15 minut do zezlátnutí. Nezapomeňte je před samotným pečením ještě pomazat rozšlehaným vajíčkem – jen okraje, krém ne.

Zdobíme

Bochánky si necháme lehce vychladnout a mezitím si můžeme připravit cukrovou polevu.

V misce si promícháme moučkový cukr společně s troškou vody. Začínejte klidně na jedné lžíci a postupně přidávejte. Metličkou mícháme, dokud nám nevznikne lehce tekutá krémová směs.

K ruce si také připravíme talířek se strouhaným kokosem.

Vezmeme bochánek do ruky a jeho okraje nejprve namočíme do cukrové směsi, a poté do kokosu.

Máme hotovo. Je to naprostá lahůdka a pokud jste se rozhodli, že ji budete dětem servírovat jako sváču do školy, tak to bude teprve dílo!

Pokud byste chtěli ohledně svačinek poradit ještě víc a hledáte na ně inspiraci, nutně potřebujete naši Velkou svačinkovou bichli se 190 recepty na sváči.

Ať Vám tato norská klasika chutná, stejně jako vždy chutnala nám-

Pája