Záhorácký závitek
Původní recept a podrobně nafocený postup přípravy najdete na www.receptypanicuby.cz
https://receptypanicuby.cz/maso/zahoracky-zavitek/
Zelí je moje oblíbená zimní zelenina, se kterou je vždycky radost něco tvořit. Záhorácký závitek je dokonalou kombinací právě zmíněného zelí a masa, které když vše zapečete, vznikne naprosté labůžo.
Pojďte si se mnou užít tuto masovo–zelnou symfonii. Záhorácký závitek určitě stojí za to.
Ingredience na záhorácké závitky
Množství: 4600 g vepřové kýty popř. krkovice
200 g kysaného zelí
2 cibule (200 g)
100 g uzeného bůčku
2 lžíce sádla (40 g)
1 špetka soli (5 g)
1 špetka pepře (1 g)
Postup přípravy
Doba vaření: 30 minut
Celkový čas: 45 minut
Také by vám mohlo chutnat:
Záhorácký závitek, o co jde?
Záhorácký závitek je prostě a jednoduše vepřový plátek, většinou připravený z kýty (ta je libovější) nebo krkovice (zde se zatetelí milovníci prorostlejšího masíčka), který je naplněný báječnou směsí zelí, slaninky a zkaramelizované cibulky. Pár dobrých ingrediencí a opravdová dobrota je na světě.
Chystáme náplň
Než se tedy vůbec vrhneme na samotné motání závitků, což je vlastně takový zlatý hřeb celé přípravy, připravíme si maso.
Vepřové maso si nakrájíme na cca 1 cm široké plátky, které ještě jemně rozklepneme, posolíme a opepříme.
Připravíme si cibuli na tenké plátky a do pánve dáme rozehřát lžíci sádla, na kterém cibulku osmažíme a to do zezlátnutí. Dáme tomu opravdu čas, protože když bude cibule lehce nahnědlá, udělá nám společně se slaninou a zelím naprosto dokonalé plnění.
Jakmile začne cibule zlátnout, přidáme nakrájenou slaninu a ještě chvíli smažíme.
K tomuto základu přidáme ještě kysané zelí a necháme prohřát cca 5 minut. Pokud si říkáte, co s přebytečným tukem, kterého bude poměrně hodně, tak zde si dopřejeme, protože ho ve výpeku necháme. Při pečení nám do celkového výsledku ještě dodá chuť.
Balíme závitky
Připravíme si maso a na každý plátek dáme kupičku zelné směsi. Maso zarolujeme e buď zavineme do potravinářského provázku, nebo sepneme špejlemi. Takto umotáme zbylé závitky.
Přebytečné zelí necháme v pekáčku nebo zapékací pánvi, poklademe na ně závitky, podlijeme cca 100 ml vývaru nebo vody a necháme péct v troubě na 180 °C a to přibližně na 30 minut. V průběhu je můžeme ještě otočit, aby se příliš nepřipekli.
Servírujeme například se šťouchanými bramborami nebo dobrou čerstvou bagetkou.
Ať vám moc chutnají
Pája
PS. Pro další masové dobroty mrkněte na kategorii Maso, masíčko.
Líbí se vám recept na záhorácké závitky? Sdílejte ho s přáteli ;o) Díky!
Kolik byste dal/a receptu hvězdiček? (víc = lepší)
Další recepty z kategorií: Další recepty dle ingrediencí: cibule, kysané zelí, uzený bůček, vepřová kýta, vepřové
Mrkněte na můj nový projekt:
Jídelníček v čase karantény a náš nový projekt #vicnezkucharka. Mrkněte rovnou na www.vicnezkucharka.cz a nebo na článek zde na blogu, kde se dočtete, o co vlastně jde a proč to celé vzniklo.
Miluju záhorácký zavitek.
Ahoj Pájo. Myslím, že jsi v postupu zapomněla použít cibuli. Možná jsem jenom blbě četla. Jinak moc díky za pěkné a chutné rcp.
Anastázie, krásný den. V postupu je přesně popsáno od začátku do konce, kam se cibule dá. Nejdřív se osmahne, pak se k ní přidá slanina, nakonec se promíchá se zelím a poté se plní do závitků.