Rychlá a jednoduchá polévka ze zelených fazolek s chutí kopru je pro mě taková srdcovka a záruka jistoty v době nejisté.

Pokud nemáte zrovna energii vymýšlet velké složitosti a chcete se dobře najíst, připravte si tuto jednoduchou bezmasou dobrůtku, ke které nepotřebujete extra nic speciálního.

Uložit na Pinterest Pinterest
Hlavní fotka k receptu Polévka ze zelených fazolek

Ingredience na polévku se zelených fazolek

Množství: 4 porce

250 g zelených fazolek
3 střední brambory (240 g)
500 ml mléka
2 lžíce másla (50 g)
3 rovné lžíce hladké mouky (45 g)
Hrst kopru (10 g)
1 lžíce octa (20 ml)
1 lžíce cukru (10 g)
špetka soli (5 g)
1-1,5 l vody


TIP na vděčný vánoční dárek: V každé mé kuchařce vás čeká 190 receptů – to je 2-3× víc než ve většině ostatních kuchařek. Co uvařit zítra jednou pro vždy vyřešeno.

Prohlédnout kuchařky

Navíc k výhodnému balíčku 3 Bichlí získáte nyní dárek v hodnotě 490 Kč ZDARMA! #VícNežKuchařka

Postup přípravy

Doba přípravy: 15 minut
Doba vaření: 20 minut
Celkový čas: 35 minut

V základu je základ

Co tím myslím? Polévka ze zelených fazolek není žádné extrémní umění, ale s poctivou přípravou, když to neošulíte, vám může vzniknout opravdu super dobré jídlo. Co je tedy potřeba ošetřit, aby byla polévka echt dobrá?

Do hrnce dejte rozpustit máslo, ze kterého společně s hladkou moukou připravte světlou jíšku. Tu poctivě promíchávejte a nechte pracovat na mírném plameni 2–3 minuty.

Do připravené jíšky přidejte mléko a metličkou poctivě promíchejte, aby se neudělaly hrudky. Tento základ na polévku pak nechte na mírném plameni vařit aspoň 20 minut, aby se mouka opravdu dokonale rozvařila. Směs osolte a přidejte také lžíci cukru.

A tady se dostáváme k jádru pudla. Máslo samozřejmě můžete nahradit olejem a mléko třeba i vodou, ale ta chuť už nebude tak krásně sytá a hebká. Takže se nešiďte a jděte na to poctivě. Pokud bychom to měli všechno dohnat opravdu až na hranici dokonalosti, tak mléko zaměňte za smetanu. 🙂

Základ polévky nám probublává, tak jdeme na fazolky a brambory.

Jak si upravit fazolky?

Jsem pro čerstvost, takže pokud máte k dispozici čerstvé fazolky (a ještě třeba ze zahrádky), tak je to super.

Fazolky nechte vařit ve vroucí osolené vodě do změknutí. To může trvat 5-10 minut, ale pokud máte rádi fazolky křupavější, nechte je klidně jen chviličku projít varem. Tj. prostě testujte, co vám sedne nejlépe.

Pro větší estetičnost uvařené fazolky zprudka zchlaďte ledovou vodou, aby si zachovaly barvu. Vřele doporučuji si někde stranou nechat hrneček s uvařenou fazolovou vodou, kterou se dá parádně dochutit mléčný základ.

Proč vařit fazolky zvlášť? Chuťově je to tak lepší, věřte mi, prosím.

Brambory

Stejně jako fazolky si i brambory uvařte zvlášť v osolené vodě. Příjemné kostičky na zkus jsou ideál.

Dochucujeme a ladíme ku dokonalosti

Mléčný základ připravený? Brambory a fazolky taky? Paráda. Jdeme to doladit ku dokonalosti.

Do základu přidejte fazolky i brambory a ochutnejte, jestli je směs dost slaná a lehce nasládlá. Já mám ráda, když je více octová, takže přidávám více než doporučené množství octa. Nicméně spíše doporučuji začít s málem, protože každý si může přioctovat na talíři sám.

Jakmile je vše dochucené, tak nezapomeňte najemno nasekaný čerstvý (popř. zmražený) kopr. Ten už neprovářejte, aby neztratil chuť.

Je hotovo! Pokud chcete mít polévku ještě echt sytou a třeba jako poctivou večeři, přidejte k ní ještě zastřené vejce, nebo jen na měkko uvařené.

Hezkou fazolkovou chuť přeji,
Pája

PS. Pro další polévkovou inspiraci se mrkněte na Polévka je grunt.