Křupavý římský salát v báječném dresinku… Křup a je tu krutonek. O tom přesně je klasický caesar salát. Je to tak jednoduché, na nic si nehraje a přitom je fakt vynikající. Pokud ho chcete ještě povýšit na plnohodnotné jídlo a ne jen jako přílohu, přidejte k němu grilovaný nebo opečený kousek kuřecího prsíčka a lahodnost je na světě.

Uložit na Pinterest Pinterest
Hlavní fotka k receptu Klasický caesar salát

Ingredience na caesar salát

Množství: 4 porce

1 římský salát

Na dresink:
2 žloutky
150 ml olivového oleje
1 lžička dijonské hořčice
10 g parmezánu
1–2 ančovičky
1 stroužek česneku
1 lžička citronové šťávy

K servírování:
2 starší rohlíky na krutonky
1 lžíce olivového oleje (20 ml)
parmezán na dozdobení
(2 kuřecí prsa)


TIP na vděčný vánoční dárek: V každé mé kuchařce vás čeká 190 receptů – to je 2-3× víc než ve většině ostatních kuchařek. Co uvařit zítra jednou pro vždy vyřešeno.

Prohlédnout kuchařky

Navíc k výhodnému balíčku 3 Bichlí získáte nyní dárek v hodnotě 490 Kč ZDARMA! #VícNežKuchařka

Postup přípravy

Doba přípravy: 15 minut
Doba vaření: 15 minut
Celkový čas: 15 minut

Když si to tak vezmeme kolem a kolem, je vlastně césar salát jen takový obyč salát… Vždyť je v něm jen jeden druh salátu, oschlá houska…Tak proč je kolem něj takový humbuk a suverénně se uhnízdil do meníček všech možných i nemožných restaurací?

V dresinku je to kouzlo

Na dobře připraveném dresinku tento salát totiž stojí. A nic se nebojte, nejde o nic složitého. Jen je potřeba vědět, co do něj dát. Jdeme na to!

Vezměme to od konce

Jelikož je ale příprava dresinku opravu rychlovka a my ho chceme mít čerstvý, začneme vlastně od konce a nejprve si připravíme krutonky z pečiva a popřípadě i kuřecí plátek, pokud chcete mít salát i s masem. Nicméně origoš je bez kuřecího masa.

Starší rohlík nebo jiné světlé pečivo nakrájíme na kostky a opečeme je nasucho v pánvi.

Připravuteje–li i kuřecí prsa, stačí je jen posolit, jemně zaprášit hladkou moukou a opražit na hrudce másla.

Pojďme na salát

Do caesar salátu patří římský salát, takže žádné fixlování s čínským zelím, ledovým salátem nebo čímkoli jiným. Salát dobře omyjeme a necháme odkapat. Pak ho nakrájíme na proužky a dáme do větší mísy.

A teď tedy ta zálivka. Do mixovací nádobky (s vyšším hrdlem) si dáme 2 žloutky (vajíčka by měla být v pokojové teplotě), přidáme olivový olej, lžičku dijonské hořčice, stroužek česneku, lžíci nastrouhaného parmezánu a ančovičky.

Trošku té ančovičkové teorie, než budeme pokračovat dál. Ančovičky nebo také sardelky jsou velmi chuťově výrazné rybky, které dresinku dodají specifickou chuť. Vřele doporučuji ančovičky kupovat v dobré kvalitě, protože se vám pak odmění skvělou chutí. Jestliže s nimi nemáte zatím žádné zkušenosti, určitě je méně riskantní do dresinku přidat nejprve jednu ančovičku, ochutnat a poté přidat třeba jen půlku a tak pokračovat dál. Sama už mám tu zkušenost, že jsem to s nimi jednou dost přepálila a nebylo to dobré.

Vše máme v mixéru takže jdeme mixovat. Vznikne krásně žlutý dresink. Ten vmíchejte do římského salátu a ještě přistrouhejte trošku toho čerstvého parmezánu na dekor. Přimíchejte křupavé krutonky a ještě jemně promíchejte. A to je základ a sám caesar salát. I bez kuřecího masa je skvělý.

Pokud si ale na maso potrpíte, přidejte ještě kuřecí prso – ideálně na proužky či kostky nakrájené, ať se vám dobře jí.

Dobrou chuť
Pája

PS. Někdo místo žloutků a olivového oleje používá přímo 100 ml majonézy. Co si budeme. Ono je to vlastně skoro to stejné, ale po domácku připravená majonéza je něco jiného, než tak kupovaná. Obětujte tedy 2 vajíčka a olej a vystřelte chuť dresinku do galaxie, tak jak si to caesar salát zaslouží.