3 svačinové recepty (nejen) pro děti
Původní recept a podrobně nafocený postup přípravy najdete na www.receptypanicuby.cz
https://receptypanicuby.cz/postrehy/svacinove-recepty/
Je začátek školy? Nebo naopak už škola končí a vy už nevíte, co dalšího připravit? Připravila jsem pro vás 3 svačinové recepty nejen pro děti, ale třeba i pro dospělé. K nim vám také přihazuji pár zajímavých informací, co je dobré o svačinách vědět.
Recepty vznikly ve spolupráci s online farmářskými trhy Scuk.cz a Krkalovými dobrotami.
Vyrostli jste na rohlíku s paštikou nebo se šunkou? Nebo třeba taveným sýrem? Dnes už máme daleko více možností, jak si jídelníček ozvláštnit, tak proč do toho nejít a nedopřát si něco, co může být i z hlediska výživy daleko kvalitnější, takže nás i taková obyč svačina krásně zasytí a dodá energii.
Pokud by vám tato trojitá svačinková ochutnávka nestačila, mrkněte na naši kuchařka Velkou svačinkovou bichli, kde najdete 190 receptů na sváču na celý školní rok. 🙂
Svačin existujte nepřeberné množství, i když to tak na první pohled nemusí působit. Na sváču si totiž můžete připravit celou řadu například jogurtových dobrot, sladkých upečených lahůdek nebo třeba i slaný koláč z víkendu dokáže být bezvadnou svačinou. Stačí přihodit nějaké ovoce nebo zeleninu.
Já ale pro tentokrát půjdu tou nejklasičtější cestou a podíváme se na zoubek 3 různým chlebovým svačinkám.
Obložený chléb se šunkou a vajíčkem
Na 1 obložený chléb se šunkou a vajíčkem budete potřebovat:
2 plátky kvalitní šunky (20 g)
2 plátky sýra eidam (20 g)
1 lžička másla (10 g)
1 vajíčko (50 g)
1/2 rajčete (30 g)
Pár listů hlávkového či jiného salátu (20 g)
Toto je vlastně taková klasika klasik. Ale i na ní se dá ukázat pár důležitých věcí, které se se svačinami pojí.
Kvalitní pečivo je základ
Vybírejte pro děti především pečivo, které je celozrnné a z kvalitního kvasu. Celozrnné pečivo obsahuje daleko více živin než například rohlík z hladké bílé mouky. Zasytí také na delší dobu. Rohlík je sice krásně měkký, ale dodá rychlé cukry a spíše nás (nebo děti) utluče do letargie.
Ale teď už k chlebíku. Nečekejte žádné složitosti. Chléb namažeme máslem, přidáme plátky šunky a sýra a také zeleninu. Nezapomínejte na zeleninu a také čerstvé ovoce! Abychom ale svačinu doplnili o potřebné bílkoviny, které nás zasytí a dodají energii, do chleba přidáme ještě na trošce másla připravenou omeletku z vajíčka.
Do pánve dáme rozpustit opravdu jen maličko másla a v misce si pečlivě promícháme 1 celé vajíčko. To pak na mírném plameni osmažíme. Jakmile začne zlátnout, otočíme a dáme tomu ještě minutu.
Proč smažit na mírném plameni?
Jde o daleko šetrnější přípravu, kdy se do vajec nedostane tolik karcinogenů, které se uvolňují při prudkém smažení.
Zapečený chléb s čedarem a jablky
Na 1 svačinku budete potřebovat:
1 lžička másla (10 g)
1⁄2 jablka (50 g)
30 g čedaru
1 plátek žitného chleba (60 g)
Potřebujete využít chléb, který už není zrovna z nejčerstvějších? Zapečený chléb je naprosto výbornou variantou, jak jej zužitkovat a zároveň připravit i skvělou svačinu. Stačí vlastně až podezřele málo – máslo, jablka a čedar a je to!
Nákrájejte si chléb na plátky, jablko na tenké plátky nebo ho ještě lépe nastrouhejte nahrubo. Stejně tak učiňte s čedarem. Chleba potřete máslem, přidejte jablka a zasypte sýrem. Nechte v troubě zapéct do zezlátnutí na 200 °C. Je to labůžo.
Staré pečivo nevyhazujte
Zapéct starší chléb nebo jiné pečivo je velká hitovka. V první řadě nebudete plýtvat, ale hlavně si pochutnáte na křupavém (pokud sníte okamžitě po upečení) a výborném jídle. Nebojte se experimentovat a zapékat jak na slano (sýry, šunky, tvaroh, syrečky atd.) ale třeba i na sladko (sezónní ovoce se skořicí a tvarohem atd.).
Ke svačině přidejte především zeleninu. V zapečeném chlebu je poměrně dost sacharidů a také tuků.
Chléb s mrkvovou pomazánkou
Na pomazánkou (4 porce) budete potřebovat
2 mrkve (100 g)
100 g lučiny
1 stroužek česneku (5 g)
1 lžička citronové šťávy (5 ml)
1⁄2 jablka (50 g)
pažitka či petržel
4 plátky žitného chleba (4 × 60 g)
Pomazánky jsou podle mě opravdový svačinkový šlágr. Existuje jich nekonečné množství a dají se s nimi dělat doslova pokusy, co do nich můžete zkombinovat.
A co takhle luštěninové pomazánky
Jíte luštěniny? Pokud nejste zrovna jejich skalními fanoušky, vězte, že jsou naprosto báječnými pomazánkovými společníky. Dodají nám bílkoviny a krásně zasytí a když je rozmixujete například jen s tvarohem a bylinkami, je to dokonalost. Výborná je zelená čočka, bílé fazole ale třeba i čočka červená nebo černá. Zkuste luštěniny zkombinovat například s řepou, to je lahůdka!
Já jsem pro vás vybrala naprosto nenáročnou, ale lahodnou a dětmi velmi oblíbenou pomazánku. Je skvělým příkladem toho, že i za málo peněz můžete připravit hodně muziky.
Do mísy nastrouhejte najemno mrkev a k ní přidejte prolisovaný stroužek česneku, sůl, trošku citronové šťávy, jemně nastrouhané jablko a lučinu. Zamíchejte, ochutnejte, dochuťte čerstvými bylinkami a dejte na dobrý chlebík.
Nejen chlebem živ je školák
Pomazánkám to také skvěle sluší například v pita chlebu nebo tortille. Jednoduše do nich stočíte nejen pomazánku, ale třeba i mnohdy nepopulární zeleninu, kterou by jinak z chleba nenechavé prstíčky odstranily.
Nezapomeňte na čerstvou zeleninu a nějaké to ovoce k tomu. 🙂
A jsme u konce. Dalších 190 svačin najdete právě a jen v naší Velké svačinkové bichli. Mrkněte na fotky, stáhněte si ukázku a zjistěte, jak jsou vlastně svačiny zábavné. 🙂
Vaše Pája
Líbí se vám recept ? Sdílejte ho s přáteli ;o) Díky!
Kolik byste dal/a receptu hvězdiček? (víc = lepší)
Další recepty z kategorií:
Mrkněte na můj nový projekt:
Jídelníček v čase karantény a náš nový projekt #vicnezkucharka. Mrkněte rovnou na www.vicnezkucharka.cz a nebo na článek zde na blogu, kde se dočtete, o co vlastně jde a proč to celé vzniklo.
Dik za recepty na pomazánky i když už nemám školáky ráda je dělám a většinou improvizuji
V posledni době často s luštěniny s červenou řepou..super pro horké letní dny Zdraví Liba
Líbo, chválím za luštěniny! To je naprosto super zdroj bílkovin a živin a rozhodně to bezvadně zasytí.
Na poli luštěninovo-pomazánkových receptů doufám budu mít prostor experimentovat víc, protože jsou skvělé!
Mějte se báječně,
Pája