Kuchti.me recenze – G21 Inovation – multifunkční fritéza
Původní recept a podrobně nafocený postup přípravy najdete na www.receptypanicuby.cz
https://receptypanicuby.cz/recenze/g21-inovation-friteza-recenze/
Na toto testování a recenzování jsem se neskutečně těšila, protože kdo už jste pronikl do kouzla horkovzdušných fritéz, tak víte, že jsou bezvadné. Mně se do ruky dostala Multifunkční fritéza G21 Inovation.
Přiznám se naprosto bez mučení, že mám moc ráda smažená křupavá jídla. Dobré domácí hranolky nebo řízeček či smažený sýr mají prostě své kouzlo. Jenže! Je to vždycky pekelně nasáklé tukem a co si budeme povídat, to není zrovna nic moc pro naše zdraví.
Pokud ale chcete své trávící ústrojí ušetřit žlučníkového záchvatu nebo jiných neduh, je horkovzdušná fritéza jasnou volnou. Ve zkratce – stačí maličko oleje a máte „usmaženo“. Fritéza G21 Inovation toho nicméně umí daleko víc. A je to super! Využití doma najde vlastně denně.
PŘÍKLAD: Při nákupu mého oblíbeného robota Promesso ušetříte díky kódu přes 700 Kč!
První dojmy
Upřímně jsem se těšila. Věděla jsem, co mě čeká a byla jsem zvědavá na všechny funkce, které Inovation bude mít. Velikostně je fritéza vlastně stejně velká jako klasické super olejové fritézy. Zde je dobré si říct, že prostoru příliš neušetříte, ale to nevadí, protože alespoň nebudete muset vařit po menších kopičkách, ale zvládnete jídlo pro normální rodinu.
Design fritézy je krásný a panel na ovládání programů je jednoduchý a uživatelsky opravdu přívětivý.
Určitě také oceníte, že se dá velmi jednoduše vyndat fritovací rošt a celý fritovací vnitřek a vše umýt raz dva. Nic není zbytečně zamaštěné, jako to často bývalo u klasických fritéz.
Hlavními hvězdami fritézy jsou ale její funkce, takže se na ně pojďme podívat.
Na co všechno můžete fritézu G21 inovation využít?
Píšu o fritéze, ale to by vlastně bylo hodně zavádějící, protože toho umí daleko víc. Už dříve jsem horkovzdušnou fritézu srovnávala s českou remoskou, která je báječná svou velikostí a mnoha možnostmi využití. A toto přirovnání platí o pro tuto novinku od G21 Vitality.
Horkovzdušné fritování a smažení
Takové ty smažené klasiky jsme si už vyjmenovávali. Tím, vás asi přístroj úplně nepřekvapí. Hlavní a největší výhodou je především fritování s opravdu malým množstvím oleje a výsledkem budou křupavé řízečky, smažený květák, hranolky, zelenina nebo třeba i obalovaný sýr. Zde velmi doporučuji grilovací plech jemně potřít olejem a na něm pak smažit. Pokud chcete rovnoměrné rozdělení oleje, kupte olejový sprej. To se pak smaží!
Life hack – geniální využití fritování je také na rozpékání starého pečiva. 2–3 minuty ve fritéze a máte skvělé křupavé rohlíky třeba na párek v rohlíku nebo jen tak na přikusování. Člověk tak ušetří čas a i energii, kdyby oproti tomu musel roztápět troubu.
Při smažení či fritování většího množství je určitě na místě ingredience po chvilce prohodit) aby se osmažily opravdu ze všech stran. Bezvadně vám v tom pomůže fritovací nádoba, která ma plastová madla, která jednoduše vezmete, vše prohodíte a smažíte dál.
Horní víko je průhledné, takže vlastně stále vidíte, jestli se vám něco nepřipaluje. Fritézu také můžete během vaření kdykoli otevřít a maso otočit, hranolky či zeleninu promíchat.
Parní vaření
Parní vaření je super v tom, že zelenina a třeba i ryba si podstatně intenzivněji uchovávají svou chuť. Zkuste a ten rozdíl poznáte. Zde stačí jen zvolit program Steam fry nebo Steam, do nádobky na vodu dát dostatek vody a už jedete.
Stream fry neboli parní smažení je pak naprosto báječné i pro přípravu masa. Taková vepřová panenka nebo kousky kuřete jsou z ní šťavnaté a zároveň opečené.
Funkci steam jsem si možná zamilovala úplně nejvíc. Fritéza je totiž do akce připravená okamžitě a třeba brokolice nebo květák jsou během pár minut hotové, což oceníte, když potřebujete připravit něco opravdu super rychle.
Vaření je rychlé a bez větších starostí.
Grilování
Co zde dodat? Dobře ugrilované maso nebo třeba zeleninové hranolky, ale třeba i muffiny nebo nějaký jiný koláč se dají ve fritéze připravit. Zde se bezvadně hodí možnost nastavit teplotu a to od 30 – 200 °C.
6 základních programů, se kterými si bohatě vystačíte
Fritéza má v sobě přednastavených 6 programů, u kterých už moc nemusíte řešit teplotu ani čas připravy. O které programy jde: Hranolky, Kuře, Rýže, Fritování (Air Fry), Grilování/fritování s parním vařením (Steam Fry) a Parní vaření (Steam).
U každého z programů si zároveň můžete upravit dobu přípravy nebo i teplotu. Toho využijete především ve chvíli, kdy třeba děláte větší množství jídla, než obvykle. Nebo naopak menší.
Co oceníte, především když žijete hodně hektický život a nic nestíháte, je funkce Odložený start. Nastavíte čas, kdy se začne jídlo připravovat a utečete někam – do práce, s dětmi ven. Jídlo se začne vařit například půl hodiny před vaším příchodem, takže bude krásně čerstvé. Já to obvykle dělám tak, že ráno připravím například maso nebo kousek ryby do fritézy, okořením, zakapu olejem a nastavím odložený start a manžel pak už jen dodělá přílohu a oběd mají s menší dcerkou připravený raz dva.
Funkce rýže ve fritéze? Možná vás stejně jako mě překvapila tato funkce. Rýže, na grilovací podložku? Zde je právě bezva vychytávka ta, že do fritézy můžete dát nerezovou nádobu nebo třeba skleněnou a rýži tak optimálně uvařit.
Tím se nám ale rozšiřuje možnost využití, protože nakrásně můžete péct třeba i bublaninu nebo právě již zmiňované muffiny. Jen si dejte pozor, že fritéza peče rychleji, než běžná trouba, takže je potřeba si při prvním pečení vychytat čas, aby se nic nepřipeklo.
G21 inovation – výhody a nevýhody
Pojďme si to stručně shrnout.
Výhody:
- Ovládací panel na pár kliknutí – velmi přehledné a jednoduché
- Možnost si nastavit vlastní teplotu nebo čas u přípravy jídla
- Jednoduché čistění – kdo zná klasické fritovací hrnce ví, že to byl dost vopruz. Zde se hrnec jednoduše vyndá a omyje popř. klidně dá do myčky.
- Smažení bez tuny oleje – je to zdravější, to je prostě fakt
- Grilování s párou – bože, to maso nebo zelenina z toho je boží
- Parní program – napaření knedlíků je hotové za pár minut a to ani nemluvím o zelenině
Nevýhody:
- Velmi stručný návod, kterému by slušelo doplnění o tipy na jídla, která se dají ve fritéze připravit.
Využijete horkovzdušnou fritézu i vy?
Pokud milujete smažená jídla, tak každopádně. Ale šla bych zde ještě dál, protože jen o smaženém klasickém řízečku, sýru nebo hranolkách fritéza rozhodně není. Stačí s ní trošku experimentovat a zjistíte, že se dá využít opravdu na velké množství způsobů a jídlo je z ní výtečné. Za mě rozhodně palec nahoru za možnost používat parní grilování a fritování. Chuťově je to top. Sama ji využívám několikrát do týdne a cením si především toho, že je vše rychle připravené a v kuchyni není nepořádek.
Technické okénko
- Výkon: až 2000 W
- Napětí: 230 V
- Frekvence: 50 Hz
- Kapacita: 5 l
- Váha: cca 5,7 kg
- Rozměry přístroje: 34,5 x 32,6 x 28,4 cm
- Barevné provedení: šedá s černou
- Materiál příslušenství: nerez
- Rozsah teplot: 30 – 200 °C
- Váha balení: 6,7 kg
- Rozměry balení: 39,3 x 36,5 x 33,8 cm
Zjistit aktuální cenu, koupit nebo zjistit další informace
PŘÍKLAD: Při nákupu mého oblíbeného robota Promesso ušetříte díky kódu přes 700 Kč!
Přeji Vám krásně křupavé kousky masa, hranolky – prostě krásný zážitek z fritézy.
Pája
Chci se optat. Dá se v multifunkční fritéza péct i v té nádobě co se dává pak ten rošt?? Děkuji za odpověď
Dobrý den, nejsem si jistá, jestli správně rozumím otázce – myslíte jestli se dá péci čistě jen v té nádobě, když se vyndá ten rošt? To jsem popravdě nezkoušela a ani úplně zkoušet nechci, protože se bojím, aby tam něco nezateklo do ventilu, který je uprostřed a hlavně by tam kolem tak dobře neproudil vzduch. Pravděpodobně by to šlo, ale zkoušet se mi to upřímně nechce. Díky za pochopení, Pája
G21-Inovation: doplňující parametry. Dobrý den, prosím Vás o ochotu odpovědět na mé otázky: 1_Fritovací nádoba – vnitřní výška od vložky a doporučená výška pokrmu? 2_Možnosti nastavení parametrů – rozpor s tvrzením v návodu a v tabulce uvedené v receptech. Lze upravit teplotu u Hranolek, Kuřete a Rýže? V receptech uvádí, že nelze upravit teplotu pouze u Rýže. 3_Pravděpodobně lze upravovat pouze drobné porce potravin v jedné vrstvě, celé kuře asi ne, že? 4_Usazování vodního kamene v systému vyvíječi páry – jak jej odstraňovat – je k němu přístup? 5_Na panelu je po spuštění zobrazená teplota i čas – na fotce máte u Páry zobrazen pouze čas? Děkuji Vám, s pozdravem Zdeněk K. 20.11.2023
Dobrý den, Zdeňku.
Vaše otázky jsou tedy opravdu velmi specifické a určitě bych doporučila se obrátit přímo na G21 Vitality.
Zkusím alespoň na něco z toho odpovědět i tady:
1_Fritovací nádoba – vnitřní výška od vložky a doporučená výška pokrmu? Odhaduji cca 15 cm. Celé kuře se tam skutečně nevejde, ale stehýnka krásně a po upečení (já dávám většinou 2x režim kuře) jsou skvělá.
2_Možnosti nastavení parametrů – rozpor s tvrzením v návodu a v tabulce uvedené v receptech. Lze upravit teplotu u Hranolek, Kuřete a Rýže? U většiny je možné teplotu upravit. Také i délku vaření.
3_Pravděpodobně lze upravovat pouze drobné porce potravin v jedné vrstvě, celé kuře asi ne, že? Celé kuře se tam nevejde, viz.výše.
4_Usazování vodního kamene v systému vyvíječi páry – jak jej odstraňovat – je k němu přístup? Popravdě jsem ještě neřešila. Obraťte se prosím přímo na G21.
5_Na panelu je po spuštění zobrazená teplota i čas – na fotce máte u Páry zobrazen pouze čas? Na panelu je vidět jak teplota, tak čas. Ale nastavuje se to na jednom displeji, jen se překlikne. Fotili jsme pouze čas.
Super friteza, na chalupu i doma, príprava rýchla, jedlo chutné, čistenie jednoduché. Jedno som ešte neskúšala a to RYŽU. Prosím poraďte niekto ako na ňu? Vopred ďakujem 🙂
Horkovzdušnou fritézu už nějaký ten pátek mám, sice od jiného výrobce a ne tak multifunkční – ta moje nemá parní funkci. Jsem sama, takže mi malá horkovzduška stačí. Postupně vychytávám různé možnosti a fígle, parní vaření zastává parní hrnec. Jen bych uvítala pár receptů na „českou klasiku“ z horkovzdušky. Zatím jsem našla jen rcepty na pokrmy, které do české klasiky fakt nepatří. Postrádám hlavně recepty na přípravu hovězího masa – to mi z té mé kámošky vychází dost tuhé. Kuřátko, krůta, vepřík nebo ryba, stejně jako zelenina nebo brambory jsou suoer, ale té kravce se moc nedaří. Nebyl by, prosím, nějaký receptík i na tu kravku z horkovzdušky?
Zdravím a přeju vše dobré a ještě lepší. Helena
Hezký den, Heleno,
já myslím, že hovězí se pro horkovzdušnou úplně nehodí. To chce vysloveně dusit a asi bych se i bála ho tam připravit. Popřípadě v kombinaci horký vzduch a pára a na co nejnižší teplotu. Taky si tedy dovedu představit steaky, které by šly také krásně. Dalo by se i připravit maso zabalené v alobalu, ale zde bych dávala velký pozor, aby alobal nepřekrýval celou plochu podložky – vzduch by tak nemohl proudit.